Fatih Altaylı'dan Bülent Arınç iddiası: Dava kazandırdığı firmanın yönetimine girdi

Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi Bülent Arınç'ın başhakemlik yaptığı davada kazanan firmanın yönetimine girdiğini iddia etti. İlgili firmadan ve Arınç'tan konuyla ilgili açıklama geldi.

Fatih Altaylı'dan Bülent Arınç iddiası: Dava kazandırdığı firmanın yönetimine girdi
Fatih Altaylı'dan Bülent Arınç iddiası: Dava kazandırdığı firmanın yönetimine girdi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve eski TBMM Başkanı AKP'li Bülent Arınç'la ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı.

Kat karşılığı arazisini veren bir iş adamı ve bir inşaat firması arasında yaşanan davada AKP'li Bülent Arınç başhakemlik yaptığını aktaran Altaylı, Arınç’ın son dakika tavır değiştirerek Altaylı'nın da temsil ettiği tarafın davayı kaybetmesine neden olduğunu ifade etti.

Altaylı, davanın sonuçlanmasından bir süre sonra ‘tarafsız’ olarak Hakem Heyeti’ne başkanlık eden Bülent Arınç’ın başhakem olarak lehinde karar verdiği şirketin yönetim kuruluna girdiğini iddia ederek, “Bunu niye mi yazdım! İnsanları daha iyi tanıyın diye. Hani Arınç’a ‘AK Parti’nin vicdanı’ deniyor ya” ifadelerini kullandı.

Altaylı’nın yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

"İki yıl kadar önce, çok eskiden tanıdığım ama herhalde 25 yıldır görmediğim bir işadamı aradı.

Türkiye’nin en büyük inşaat şirketlerinden biriyle tahkimlik olan bir kat karşılığı ortaklık meselesinde, hakem heyetinde yer almamı istiyordu.

Birkaç yüz milyon dolarlık bir dava idi.

İşadamına inşaattan anlamadığımı, hukukçu olmadığımı, böyle bir hakem heyetinde yer almamın doğru olmayacağını anlattım.

Israr etti.

“Zaten bilirkişiler rapor veriyor. Hukukçu olmaya gerek yok. Namuslu olmaya gerek var. Paranın satın alamayacağı birini istiyorum. Sizden başkası da aklıma gelmiyor” dedi.

Günlerce süren ısrar karşısında “Peki ama bir şartla” diyerek kabul ettim.

Şartım şuydu.

Bu iş için yasayla belirlenen hakemlik ücretini almayacaktım.

“Ben gazeteciyim. Paramı bu işten kazanıyorum. Başka bir işten para kazanarak mesleğime ihanet etmek istemem. Bunu ücretsiz olarak yaparım” dedim

Dünyada ücret almadan hakemlik yapacak olan ilk kişi olduğum için bunun hukuken mümkün olup olmadığı araştırıldı ve hiç olmamış bir durum olsa da, olmasında yasal bir engel olmadığı ortaya çıktı.

Karşı tarafı temsil eden hakem de ünlü bir avukat idi.

Baş hakem olarak ise taraflar eski Bakan ve eski TBMM Başkanı Bülent Arınç ismi üzerinde anlaştılar.

Aylar süren toplantılar, uzun bilirkişi raporları, bunlar üzerine uzun tartışmalardan sonra geçen sene dava sonuçlandı.

Bülent Arınç’ın son dakikada değişen tavrı ile benim temsil ettiğim taraf davayı kaybetti.

Kat karşılığı arazisini veren işadamı üstüne bir de borçlu çıkarıldı.

Hakem heyetinin işi tamamlandı.

Benim dışımdaki hakemler çok ciddi bir miktar olan hakemlik ücretlerini de aldılar.

İşimiz bitti.

Neyse ki, inşaat şirketinin sahibi insaflıydı da dava sonuçlandıktan sonra oturup anlaştı ve arazi sahibine bir kısım ödeme yapmayı uzlaşma yoluyla kabul etti.

Buraya kadar her şey normal.

Ama anormal olan sonrasındaki.

Davanın sonuçlanmasından bir süre sonra “tarafsız” olarak Hakem Heyeti’ne başkanlık eden Bülent Arınç, baş hakem olarak lehinde karar verdiği şirketin yönetim kuruluna girdi.

İşte bu anormal ve yakışıksız bir durum.

Bunu niye mi yazdım!

İnsanları daha iyi tanıyın diye.

Hani Arınç’a “AK Parti'nin vicdanı” deniyor ya.

“Vicdanı” tanıyın diye.

FİRMADAN 'SEHVEN' AÇIKLAMASI

Fatih Altaylı yazısında isim vermedi ancak söz konusu şirketin SİNPAŞ olduğu ortaya çıktı.

SİNPAŞ'ın KAP'a yolladığı aydınlatma açıklamasına göre 'yönetim kurulu üyeliğine' atama kararında isim hatası yapıldı. KAP'a gönderilen düzeltme açıklamasında şöyle denildi:

"Şirketimizde boş olan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğine atama yapılmasına dair 01.09.2020 tarihinde Kamuoyu Aydınlatma Platformu'nda yapılmış olan açıklamamız Şirketimizin ilgili departmanları arasındaki bir iletişim hatası nedeniyle sehven yapılmıştır. Yönetim Kurulumuzca boş olan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliğimiz için henüz bir karar alınmamış ve sayın Arınç ile de konu karşılıklı görüşülmemiştir. Boş olan Yönetim Kurulu Üyeliğimiz için ilk Genel Kurulumuza arz edilmek üzere, yakında bir atama yapılacaktır. Kamuoyuna saygı ile duyururuz." 

ARINÇ: BANA ÜYELİK TEKLİF ETTİLER

Fatih Altaylı'nın iddiasıyla ilgili olarak Bülent Arınç da bir açıklama yaptı. Arınç, SİNPAŞ'tan kendisine Yönetim Kurulu Üyeliği teklif ettiğini doğrulayarak şunları söyledi:

"Şirket 40 gün önce davanın bittiğinin altığını çizerek şirketlerin Türk Ticaret Kanunu gereğince kamuyu temsilen yönetim kurullarında bulunan bağımsız yönetim kurulu üyeliğini bana teklif etti.

Şirket bunun üzerine 02.09.2020 tarihinde KAP'a bildirimde bulunarak açıklama yaptı. 

Sayın Altaylı'nın kötü niyetli olduğunu söyleyemem; yanlış bilgilendirildiğini düşünüyorum. Umarım kendisi de bir açıklama yapacaktır."