Fatih Portakal’dan sonra Halk TV de ‘yerel hükümet’ ilan etti

Belediyelerin yardım kampanyası hesaplarının bloke edilmesi tartışılırken CHP'ye yakınlığıyla televizyon kanallarında 'yerel hükümet' ifadelerinin kullanılması dikkat çekti.

Fatih Portakal’dan sonra Halk TV de ‘yerel hükümet’ ilan etti

VERYANSIN TV

İçişleri Bakanlığı’nın belediyelerin yardım kampanyasını iptalini eleştiren FOX TV’nin spikeri Fatih Portakal skandal sözlere imza attı.

Portakal, Türkiye’deki belediyeleri Türkiye’de bir özerklik varmış gibi ‘Yerel Hükümetler’ olarak tanımladı. Skandal sözler sonrası sosyal medyada Portakal’a tepki yağdı.

HALK TV, BELEDİYEYİ YEREL HÜKÜMET İLAN ETTİ

Fatih Portakal’dan sonra benzer bir skandal bu kez Halk TV’den geldi. Halk Tv, Murat Yetkin’în telefonla bağlandığı canlı yayında “Merkezi ve yerel hükümetin çatışması” altyazısını girdi. Yetkin’in konuşması boyunca bu kj değişmedi.

Skandal ifadeye ilişkin Halk TV’den açıklama gelmezken kanal editörü kj’nin yanlışlıkla yayınlandığını savunarak şunları yazdı:

“Programda, o başlık öncesi konu,ABD’de yaşanan Merkezi Hükümet ile Yerel Hükümet arasındaki çatışma konusuydu. 15 saniye kadar süren bu sohbet sırasında “Merkezi Hükümet ile Yerel Hükümet Çatışması” başlığını kullandım. Ancak hemen sonra Türkiye’ye geçti konu. O sırada başlığı almakta geç kaldım. Orada vereceğim başlık “Merkezi Hükümet ile Yerel Yönetim Çatışması” olacaktı. Ancak bu maddi hataya dikkat etmedim ve böyle bir başlık kaldı. Orada tabii ki böyle bir niyet olmaz, olamaz”

İMAMOĞLU ‘İSATANBUL ANKARA’DAN YÖNETİLEMEZ’ DEMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, adaylığı sürecinde İstanbul’un yönetim biçimine ilişkin şunları söylemişti:
“Temel yönetim anlayışıyla, her şeyden önce bir Kent Anayasası’yla. Toplumsal uzlaşmayla yazacağımız yeni bir mutabakat belgesiyle. Kente özen ve insana saygıyla. Demokratik katılım ve ortak akılla. Sürdürülebilirlik ve inovasyonla. Yaşam kalitesi önceliği ile. İstanbul ne yazık ki yolunu yörüngesini hikayesini yitirdi. İstanbul nereye gittiğini bilmiyor yol haritası yok. Kente ihanet ettik diyorlar. Nüfusun nereye gideceğini kimse tahmin edemiyor. Kente ihanet edilmesin uzun vadeli stratejik kararlar ortak akılla alınsın dediğim dedik olmasın istiyoruz. İstanbul’un 2050 hedefini bilelim. İstanbul Ankara’dan asla yönetilemez diyorum.”

“İstanbul durursa Türkiye durur. İstanbul tek başına bağımsız bir ülke olsaydı dünyanın ilk 25-30 ekonomisinin arasında yerini alırdı. İstanbul Ankara’dan yönetilemez. İstanbul ne yazık ki iradesi bağlı yöneticiler tarafından da yönetilemez yönetilemiyor. İstanbul eski model yöneticiler tarafından da yönetilemez ve yönetilemiyor. İstanbul günü birlik kararlarla da yönetilemez.”

ARSLAN’DAN KAYYUM İDDİASI

Halk TV’de Medya Mahallesi programını sunan Ayşenur Arslan da İçişleri Bakanı Soylu’nun, “Devlet, vali izin vermeden banka numaraları açıklayıp ‘Ben yardım topluyorum’ derseniz başka devlet oluşturmak istiyorsunuzdur” sözlerini değerlendirdi. Arslan, bu sözlerin savcılara yönelik mesaj olduğunu iddia ederek CHP’li belediyelere operasyon yapılabileceğini iddia etti.

65 yaş üstü sokağa çıkma yasağına takılan 70 yaşında olan Arslan Halk TV’de yayınlanan Medya Mahallesi isimli programını evden yapıyor.