‘Fatih Terim Fonu’na kim ne kadar kaptırdı? Dudak uçuklatan servet nerede?

Denizbank, kendisine başvuran Seçil Erzan-zedelerin ifadeleri doğrultusunda batık tablosu çıkardı. Bu tabloya göre 29 kişi 43.920.082 dolar ve 15.562.000 TL alacaklı olduğunu savunuyor.

featured

Türkiye günlerdir futbol dünyası ünlülerinin, daha yüksek gelir vaadiyle Denizbank Levent Şube Müdürü Seçil Erzan’a teslim ettiği devasa paraları konuşuyor.

Yüksek gelir beklerken ana paralarından da olan ünlülerin şikayetleri sonrası başlayan soruşturma dava aşamasında devam ediyor.

Kamuoyunda “Fatih Terim Fonu” olarak bilinen skandalda yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor.

Sözcü’den İsmail Saymaz’ın köşe yazısının satır başları şöyle:

“Denizbank Levent Şube Müdürü Seçil Erzan, Fatih Terim Fonu ile ne kadar para topladı?

Bu sorunun yanıtı kesin olarak bilinmiyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) 16 Haziran 2023’te hazırlayıp İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdiği rapora göre Denizbank’a başvuranlar Erzan’a muhtelif tarihlerde elden ve nakit para verdiklerini söyledi.

Bazıları paranın bir kısmını geri aldığını anlatırken, bir kısmı ise hangi tarih ve tutarda para verdiği konusunda ayrıntı sunamadı.

Bazılarının beyanları ile kayıtlar arasında ciddi tutarsızlar var. BDDK, çekilen ve yatırılan paranın izini sürmek için şikayetçiler tarafından yapılan 23 bankadaki 500 bin TL, 500 bin dolar ve 500 bin Euro ve üzeri çekimleri inceledi. Çekilen ve yatırılan para bağlamında belirgin bir eşleştirme yapılamadı. Bunun başlıca nedeni, işlemlerin fiziki ve nakit şekilde gerçekleşmiş olması.

Rapordan: “Bazıları paraları Denizbank’taki hesaplarından, bazıları başka banka hesaplarından, bazıları isim belirtmeksizin başka kaynaklardan verdiklerini ifade etmektedirler. Erzan’a verdilerini iddia ettikleri para konusunda mevcut olan bilgi, belge ve ayrıntı eksikliğinin anılan şahıs (Erzan) tarafından geri ödediği iddia edilen paralar konusunda da fazlasıyla mevcut olduğu anlaşılmaktadır.”

KİM NE KADAR KAPTIRDI?

Denizbank, kendisine başvuran Seçil Erzan-zedelerin ifadeleri doğrultusunda batık tablosu çıkardı. Bu tabloya göre 29 kişi 43.920.082 dolar ve 15.562.000 TL alacaklı olduğunu savunuyor.

Batan dolar dünkü kurla, yani 28.37’den çevrildiğinde 1.246.013.000 TL ediyor. Batık TL üzerine eklendiğinde 1.262.000.000 TL’yi geçiyor.

Alacaklı kişilerden bazıları ve alacakları şöyle:

Arda Turan: 7.500.000 dolar.

Volkan Bahçekapılı (Emre Belözoğlu adına): 4.292.000 dolar.

Fırat Özdemir (Semih Kaya’nın menajeri): 4.046.000 dolar.

Emre Çolak: 3.212.000 dolar.

Semih Kaya: 3.207.002 dolar.

Selçuk İnan: 1.930.000 dolar.

TEFECİLERE Mİ GİTTİ?

Raporda yanıtı aranan bir diğer soru ise şöyle: Erzan, paraları nerede kullandı?

Bunun da yanıtı bilinmiyor. Çünkü “Paralar banka kayıtlarına girmedi.”

Erzan, valiz ve çantalar içinde teslim aldığı paraları bankaya yatırmadı.

Ne olmuş olabilir?

Erzan’ın 9 Nisan’da Denizbank görevlilerine verdiği ifadeye göre borç sarmalı oluşmuş. Borsada uğradığı zararı karşılayabilmek için Fatih Terim Fonu ile 35-40 günlük vade ve yüksek faizle para toplamış. Ödeyemediği noktada tefecilerin eline düşmüş. Yüzde 50 gibi yüksek faizle para satın alıp borçlarını kapatmış. Aralık 2022’de başladığı sistem 7 Nisan 2023 itibariyle çökmüş.

Erzan, borç sarmalından çıkmak için Çorlu ve Bozcaada’daki evlerini ipotek ettirdiğini ve senetler verdiğini iddia ediyor.

Erzan, “Sisteme giren paralar sistemdeki diğer kişilere ödendi. Sistemde borçlanan bendim. Menfaat elde etmedim” diye konuşuyor.

En az 1.260.000.000 TL’yi bulan serveti bu kadar basit şekilde batırmış olamaz.

İhtimaller mi?

Kripto paraya çevirmiş, borsaya yatırmış, bahiste kaybetmiş ya da yurtdışına kaçırmış olabilir. Yahut… Bir yerlerde saklıyordur.

FATİH TERİM’İN ADI NEDEN YOK?

Alacaklı tablosunda üç kişinin adı geçmiyor: Fatih Terim, kızı Buse Terim Bahçekapılı ve Bahçekapılı’nın kuzeni Terim Arıcan.

Alacakları mı yok? Var.

Bahçekapılı 250.000, Arıcan 50.000 dolar kaptırdığını savcılık ifadelerinde beyan ediyor. Bu bilgiyi Erzan da doğruluyor. Ancak ne hikmetse Bahçekapılı ve Arıcan alacaklarını tazmin için Denizbank’a başvurmamış.

Erzan, Fatih Terim’in de 300.000 dolar verdiğini söylüyor. Terim’in Arda Turan ve Emre Belözoğlu ile birlikte Denizbank yetkilileriyle görüşmeye katıldığını görüyoruz. Demek ki o da para kaptırdı. Ayrıca Fatih Terim’in adı kullanarak, kızı ve en yakınındakiler bile dolandırıldı. O kadar ki Terim’in damadı Volkan Bahçekapılı ve yakın dostu Nur Erkasap’ın yüksek tutarda para çekmelerine, Terim’le yakınlıklarından ötürü müdahale edilmedi.

Hal böyleyken savcılık, Fatih Terim’in adını dosyada buharlaştırdı. Terim, ne mağdur ne de tanık olarak ifade verdi. Verdiyse bile dosyaya konmadı.”

NE OLDU?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Galatasaraylı eski futbolcular Selçuk İnan, Emre Çolak, Emre Belözoğlu, Arda Turan, Fernando Muslera ile Buse Terim, Buse Terim’in eşi Volkan Bahçekapılı, eski kulüp tercümanı Musa Mert Çetin ve Emre Çolak’ın kardeşi Emrah Çolak gibi 18 isim şikayetçi olarak yer alıyor. Seçil Erzan, Ali Yörük, Asiye Öztürk, Atilla Yörük, Hüseyin Eligül, Kerem Can ve Nazlı Can “şüpheli” sıfatıyla dosyada.

İddianameye göre, şubenin 1 Mart 2023 ile 7 Nisan 2023 tarihleri arasındaki kamera kayıt görüntülerinin incelendiği, banka müdürü odasını gösterir toplam 77 adet görüntünün incelendiği ve aynı kişilerin farklı günlerde giriş çıkışları tespit edildi.

Şüpheli Seçil Erzan’ın sadece özel müşterilerin dahil edildiği, yüksek getirisi bulunan bir fon olduğunu, bu fona Fatih Terim gibi kamuoyunda tanınmış isimlerin de dahil olduğunu söyleyerek müşteki Bülent Çeviker’i bu fona para yatırması için ikna ederek kandırdı. Bülent Çeviker’in hesabındaki 2 milyon 198 bin doları eşi İnci Çeviker’in çekerek aynı gün Seçil Erzan’a teslim etmesi için şüpheli Ali Yörük’e teslim etti.

Şüpheli Erzan’ın sahte olarak üç adet banka kaşesi ve kendi ıslak imzası bulunan sahte belgeleri oluşturup müştekilere verdi. Bu belgeye ise bankada müdür yardımcısı olarak çalışan Asiye Öztürk de ıslak imza attı. Banka Teftiş Kurulu Ön İnceleme Kurulu Raporunda şüpheli Erzan’ın şüpheliler Ali Yörük ve Atilla Yörük’e zaman zaman müştekilerden elde ettiği paraları taşımada yardım ettiği ve paraya ihtiyacı olduğu zaman tefecilerden para bulma konusunda yardımcı olduklarını söyledi.

Seçil Erzan’ın telefonunda şüpheli Ali Yörük ile yazışmalarının bulunduğu, Ali Yörük’ün “Müdür napıyoruz” dediği, Seçil’in “Benden haber bekleyin” diye cevap verdiği tespit edildi.

Şüpheli Asiye Öztürk ise ifadesinde bilmediği belgeleri imzaladığını ikrar etti. Şüpheliler Seçil Erzan, Asiye Öztürk, Atilla Öztürk ve Ali Yörük’ün başından itibaren fikir ve eylem birliği içerisinde hareket ederek iştirak halinde müştekileri dolandırdıkları ve özel belgede sahtecilik suçlarını işlediği anlaşıldı.

‘Fatih Terim Fonu’na kim ne kadar kaptırdı? Dudak uçuklatan servet nerede?

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. calismadan, avanta para kazanma arzusunun sonu her zaman husran. Bir ogrenci gelse, abi 20 bin dolar verin, is kuracam, sirketime ortak olun dese kufredip yollarlar. Bu bezirganlara da milyonlarca dolar kaptirirlar. Mustehak.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!