Fatma Girik’e veda

featured
service

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden sinema sanatçısı Fatma Girik için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlendi.

Çoklu organ yetmezliği nedeniyle pazartesi günü hayatını kaybeden sinema sanatçısı Fatma Girik için 1989-1994 yılları arasında belediye başkanlığı yaptığı Şişli Belediyesi’nde tören düzenlendi. Fatma Girik’in Türk Bayrağına sarılı tabutu Şişli Belediyesi salonuna getirildi. Törene, Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik, manevi kızı Fatma Ahu Turanlı, CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, belediye çalışanları ve sevenleri katıldı.

Girik’in manevi kızı ve yeğeni Fatma Ahu Turanlı ise “Buraya geldiğiniz, ona iyi dileklerinizi, dualarınızı ilettiğiniz için hepinize ayrı ayrı çok teşekkür ediyorum, onun adına. Fatma annem Şişli’ye çok emek verdi. Benim çocukluğumda, Şişli Belediye Başkanıyken onu evde görmek çok zordu açıkçası. Hafta sonları bile evde yoktu. Sabahın yedisinde kalkıp işçilerle yolları yıkamaya giderdi, çizmelerini ayağına takıp. Hepimizin başı sağ olsun. Türkiye büyük bir değerini kaybetti.” ifadelerini kullandı.

‘FATMA GİRİK’İN ADININ VERİLDİĞİ KIZ YURDUNU AÇACAKTI’

Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik “Diyecek bir şey bulamıyorum. Ama biz daha önceden Şişli’de ablamın adının verildiği kız yurdunun açılışını Muammer Keskin ile planlamıştık. Çok hoşuna gitmişti. Bu toplantı olacaktı zaten. O bunları görüyor olacaktı. Muhtemelen şu anda da görüyordur. En mutlu olduğu gün bugün olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

‘KIYMETLİ İSMİ EBEDİYEN YAŞAYACAK’

Törende konuşan Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin, Fatma Girik’in kendisi için çok özel bir isim olduğunu belirterek, “Şişli Belediye Başkanlığı görevini yürüttüğü dönemde, ben de Sosyal Demokrat Halkçı Partinin Şişli İlçe Başkanlığı görevini yürütüyordum. Kendisiyle çalışmaktan her zaman büyük bir onur duydum. Onunla çok kıymetli vakitler geçirdim. Özellikle 1994 seçimlerinde bir buçuk ay sabah 7.00’den gece 1.00’e kadar bütün Şişli’yi adım adım dolaştık.” dedi.

‘ONURLU, DİMDİK VE DEVRİMCİ BİR DURUŞU VARDI’

Keskin, Fatma Girik’in rol aldığı filmlerle milyonların gönlünde taht kurduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:

“Bunu hayat görüşü ve kitleler önünde çizdiği toplumcu profili de besledi. Toplumsal mücadelelerde ve haksızlıklar karşısındaki tepkilerde de Fatma Girik ismi hep ön plana çıktı. Madenci yürüyüşlerinde yer aldı. Sendikalaşma süreçlerinde ezilmişlerin yanında kendini ve gücünü gösterdi. Metin Göktepe cinayetinin aydınlatılması sürecinde attığı kritik ve güçlü adımlar hala aklımızdadır. Onurlu, dimdik ve devrimci bir duruşu vardı. Bu duruşunu alelade bir vatandaş, dev bir sanatçı ve bir siyasetçi olarak yaşamının son anına kadar korudu.”

Girik’in aynı zamanda toplumcu belediyecilik anlayışının gelişimi açısından çok önemli bir isim olduğunu altını çizen Keskin, “Kamu emekçilerinin sendikalaşma yasağına karşı, belediye emekçilerinin örgütlenme özgürlüğünü tanıyan tutumu, Türkiye için bir kırılma noktasıdır. Belediye başkanı olarak savunduğu görüşleri ve Şişli ilçesi özelindeki tutum ve uygulamaları, özellikle içinde bulunduğumuz bu günlerde çok kıymetli örnekler olarak karşınızda durmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Muammer Keskin, Şişli’de bir kız yurdu ile bir kreşin Fatma Girik adıyla hizmet verdiğini aktararak, ismini sonsuza kadar Şişli’de yaşatacaklarını söyledi.

‘SON DERECE MÜKEMMEL BİR İNSANDI’

Tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden sinema sanatçısı Fatma Girik için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda tören düzenlendi. Törene Ediz Hun da katıldı.

Oyuncu Ediz Hun, Girik’le 1964’te tanıştıklarını belirterek, “58 yıl geçti. Olağanüstü bir kadındı. Dürüsttü, mertti. Menfaat peşinde hiç koşmadı. Tolstoy’un çok önemli bir özdeyişi var, ‘İnsanın gerçek gücü, sıçrayışlarda değil, sarsılmaz duruştadır.’ Böyle bir kadın, böyle bir sanatçıydı. Çok dürüst karakterli, son derece mükemmel bir insandı. Dostluğumuz bugüne kadar devam etti. Türk sanat alemi için çok büyük bir kayıptır. Teşrif ettiğiniz, geldiğiniz için sizlere minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Anma töreni sonrası Girik’in cenazesi Şişli’de bulunan Teşvikiye Camii’ne getirildi. Öğle namazından sonra kılınan cenaze namazının ardından Fatma Girik’in naaşı Muğla’nın Bodrum ilçesine götürüldü. 

Törene, Fatma Girik’in kardeşi Günay Girik, manevi kızı Ahu Turan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, birçok sanatçı, siyasetçi ve sevenleri katıldı. 

‘ALLAHTAN RAHMET DİLİYORUM’

Cenaze törenine katılan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Hepimizin başı sağ olsun bu Kovid-19 döneminde sanat camiamız çok değerli birini kaybetti. Maalesef bu süreç tüm dünyada yaşanıyor. Bize düşen görev onlardan sonra yerlerini doldurmak ve yeni sanatçıların onların yerini almasını sağlamak. Başta ailesi olmak üzere tüm sanat camiasına baş sağlığı diliyorum. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum” dedi. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise “Acımız büyük. Başta yakınları olmak üzere tüm sevenlerine ve Türk sinemasına baş sağlığı diliyorum” diye konuştu. 

‘ÇOK SEVDİĞİM VE SAYDIĞIM DEĞERLİ USTAMI KAYBETTİM’ 

‘Türkiye için çok önemli bir değeri kaybettik’ diyen Kerem Alışık, “Acımız büyük. İnsanları insan kalbiyle seven bir insan. O mavi gözleriyle hem hayata hem sanata hem de kalbimizin derinliklerine çok güzel bakan biri. Biz mavi bakmayı ondan öğrendik. O yüzden elimizden düşmüyor mavi kalem. Şimdi o da gökyüzündeki can arkadaşlarının yanına gitti. Çok üzgünüm çok sevdiğim ve saydığım değerli ustamı kaybettim” ifadelerini kullandı. 

‘GERÇEK BİR CUMHURİYET KADINIYDI’

Törene katılan Nuri Alço ise “Fatma Girik’i anlatmak gerçekten çok zor. Önemli olan onunla yaşamak. Yaptığı bütün işlerde bütün fakirin ve emek verenin yanındaydı. Gerçek bir cumhuriyet kadınıydı. Ne kadar kötü durumda olursa olsun o yüzündeki gülümsemeyi ve esprilerini hiçbir zaman eksik etmezdi. Kendisini en son bodrumda ziyaret etmiştim. Gayet iyiydi, neşeliydi” dedi. Fatma Girik, son yolculuğuna sevenleri tarafından alkışlar eşliğinde uğurlandı. 

‘MANEN İÇİMİZDE YAŞATTIĞIMIZ SÜRECEK EMİNİM YAŞAYACAKTIR’

Fatma Girik’in menajeri Bircan Usallı Silan “Belediye Başkanlığı döneminden beri çok yakın dostum, ablam, yol arkadaşım ailemizin bir parçası bütün yaşamımızın ayrılmaz bir parçasıydı. O insan olmayı seçti. Şan şöhret hiçbir şey değil. Bizler onu madden kaybettik ama manen içimizde yaşattığımız sürece eminim yaşayacak” dedi.

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ ALLAH’A AYNI ANDA CANIMIZI ALSIN DİYE DUA EDERDİM’

Fatma Girik’in manevi kızı Ahu Turanlı “Bu dünyaya gözümü açtığımdan beri yanımda hep 3 kadın vardı. Annem, anneannem ve Fatma anne. Bana hep bir anne oldu. Çocukluğumdan beri Allah’a hep canımızı aynı anda alsın diye dua ederdim. Maalesef kabul olmadı annem hakkını helal et” diye konuştu. 

‘TÜRK SİNEMASI DEYİNCE AKLA İLK O GELİR’

Hülya Koçyiğit “Gözler insanın kalbinin aynasıdır derler ya o masmavi gözlerle sanki içinden bir ışık yanarmış gibi pırıl pırıl, sevgi ve iyilikle bakar. Türk Sineması deyince hepimizin aklına ilk o gelir. Seni çok özleyeceğiz Fatma çok çok özleyeceğiz” dedi.

‘RÖPORTAJ İÇİN BULUŞACAKTIK…’

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu “Tabiri caizse Türk Sineması’nı Fatma Girik’siz anlatamayız, tarif edemeyiz. İBB olarak tam da şu anda güzel bir kitabın hazırlığındayız. Fatma Girik’le kitap için bir röportaj yapılacaktı. Ben de açıkçası kitabı hazırlayan arkadaşlara kendisiyle buluşmayı istediğimi söylemiştim. Ne yazık ki bu buluşma gerçekleşemedi böyle buluştuk” dedi.

Fatma Girik’e veda

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 ay önce

    Bizden bir parçaydı, Huzur içinde kal mekanın Cennet olsun.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!