Fay tasarısı Meclis’te bekliyor!

CHP Adana Milletvekili Jeoloji Yüksek Mühendisi Müzeyyen Şevkin fay yasası teklifinin 1 yılı aşkın süredir TBMM gündeminde beklediğini söyledi. Şevkin, ‘Çok ciddi bir yetki karmaşası yaşanıyor. Bu karmaşaya son verilmeli ve tam yetkili Deprem Kurulu kurulmalı. Bilim adamları Türkiye’yi depreme hazırlamalı’ dedi.

Fay tasarısı Meclis’te bekliyor!

Türkiye deprem ülkesi. Ancak Fay Yasası yok. Fay yasası teklifi 1 yılı aşkın süredir TBMM gündeminde bekliyor. CHP Adana milletvekili Jeoloji Yüksek Mühendisi Müzeyyen Şevkin acilen tam yetkili bir “Deprem Kurulu” oluşturulmasını istedi. Şevkin, depreme dayanıksız binaların imar aflarıyla affedildiğini ama depremin affetmediğini söyledi.

Aydınlık’ın haberine göre Türkiye’de her depremden sonra fay hatları üzerine inşa edilen binalar konuşuluyor. Ancak Türkiye deprem ülkesi olmasına rağmen Fay Yasası yok. Fay Yasa teklifi de bir yılı aşkın süredir beklemede. Yasa teklifini hazırlayarak Meclis gündemine getiren CHP Adana Milletvekili Jeoloji Yüksek Mühendisi Müzeyyen Şevkin konunun acil olduğunu belirterek şöyle konuştu: 

“Birçok ülkede bir kişinin bile yaşamını yitirmediği aynı şiddetteki depremde ülkemizde ciddi can kayıpları yaşıyoruz. Bu gerçeğe rağmen fay yasamız yok. Ama şu anda Meclis’te bekleyen üç yasa teklifimiz var. Biri doğrudan benim verdiğim bir teklif. Diğer ikisi grup başkanvekillerimizle birlikte hazırladığımız teklifler. Bunlardan biri Fay Yasası teklifi. Bir yılı aşkındır Meclis’te bekliyor. İkincisi Afet Yasası değişikliği. Üçüncüsü deprem haritalarının yenilenmesi. Bunlar depreme karşı alınacak önlemler açısından önemli yasa teklifleri. Belli fay hatlarının üzerinde inşaat yasağı getirilmesini de içeren yasa teklifleri. Ancak bir türlü görüşülmüyor.”

DEPREM KURULU

Türkiye’de depreme hazırlıkta büyük zafiyetler olduğunu vurgulayan Şevkin, “Çok ciddi bir yetki karmaşası yaşanıyor. Bu karmaşaya son verilmeli ve tam yetkili Deprem Kurulu kurulmalı. Bilim adamları Türkiye’yi depreme hazırlamalı” dedi. Beklenen büyük İstanbul depremine hazırlık için bu kurulun hayati olduğunu ifade eden Şevkin sözlerine şöyle devam etti:

“Bu Kurul İstanbul ve diğer bölgelerde yapılması gerekenleri belirleyip hızlı bir şekilde yerine getirilmesini sağlamalı. Gelişmiş ülkelerde buna benzer kurumlar var. Eskiden MTA araştırma kurumu idi. Ancak enstitü özelliğini kaybettiğini, işlevsiz bir kurum haline dönüştü.”

DOĞA AFFETMİYOR

Şevkin Afet Bakanlığı formülünün de düşünülebileceğini ifade etti. Türkiye’nin Afet Yasasının 1959 tarihli olduğunu, son gelişmelere göre yeniden düzenlenmesini isteyen Şevkin sık sık çıkarılan imar afları ile ilgili de şunları söyledi:

“Ülkemizde sık sık imar afları çıkarılıyor. Bu nedenle de kaçak yapılar artıyor. Bu yapılarda hiçbir denetim ve kontrol yok. Dolayısıyla depreme de dayanıksız. Bizler kaçak ve kontrolsüz yapıları imar afları ile affettik. Ama deprem affetmiyor. Doğa affetmiyor. Yaşadığımız felaketlerin nedenlerinden biri de bu.”