Fehmi Koru’dan Libya Tezkeresiyle ilgili tezler!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru da bugünkü yazısında Libya ile ilgili komplo teorileri üretti. Libya'nın bugünkü durumuyla, Türkiye'nin düzenli ordusundan askerlerini gönderebileceği son ülke olduğunu savundu.

Fehmi Koru’dan Libya Tezkeresiyle ilgili tezler!

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e yakınlığıyla bilinen gazeteci Fehmi Koru kendi adını taşıyan sitesindeki yazısında Libya ile ilgili komplo teorileri üretti.

Libya’nın bugünkü durumuyla, Türkiye’nin düzenli ordusundan askerlerini gönderebileceği son ülke olduğunu savunan Koru Libya’da Wagner adlı kurumun Rus paralı askerlerinin Türkiye’nin yardımına asker göndereceği Libya hükümetine karşı savaştığını belirterek bu durumun endişe meydana getirdiğini ifade etti.

Koru, Türk askerini bekleyen büyük tehlike olduğunu ileri sürerek ”Libya’ya gönderilecek Türk askerlerinin, LUO ordusundan başka, konuşlanacakları bölgedeki yerel silahlı güçlerin de tehdidi altına düşebilme ihtimali var’’ dedi.

İşte Koru’nu yazısının ilgili kısmı:

Türkiye’nin askerlerini yardımına göndereceği Trablus’taki hükümeti devirmek için oluşmuş ve ülkenin büyük bölümüne hakim hale gelmiş olan Libya Ulusal Ordusu’nun (LUO) en büyük destekçisi Rusya; yalnızca silah ve mühimmat desteği vermekle yetinmiyor Moskova, Wagner adlı kurumun Rus paralı askerleri de LUO yanında savaşıyorlar…

Ayrıca bir dizi başka ülke de merkezi hükümeti tanımıyor ve LUO’nun Trablus’u da alıp ülkenin bütününe hakim hale gelmesi için her bakımdan yardımcı oluyor. Dengesiz bir durum var Libya’da.

Endişem şu: Libya’ya gönderilecek Türk askerlerinin, LUO ordusundan başka, konuşlanacakları bölgedeki yerel silahlı güçlerin de tehdidi altına düşebilme ihtimali var. Paylaştığım bu gözlemden hareketle konuya ilişkin söyleyebileceğim temel nokta, Libya’nın bugünkü durumuyla Türkiye’nin düzenli ordusundan askerlerini gönderebileceği en son ülke olduğu kanaatimdir.