Fehmi Koru'nun son cinliği: Erken seçimle korkutup, Gül'e razı etmek!

Abdulah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı için canla başla çalışan Fehmi Koru, "Gül aday olmazsa Erdoğan erken seçime gider" sözleriyle CHP'yi Gül'e ikna etmeye çalışıyor.

Fehmi Koru'nun son cinliği: Erken seçimle korkutup, Gül'e razı etmek!

VERYANSIN TV

Abdullah Gül'ün sağ kolu olarak bilinen Fehmi Koru, dün kaleme aldığı yazıda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın erken seçim planını artık daha rahat devreye sokacağını iddia etti. İddiasının gerekçesini de CHP Sözcüsü Özgür Özel'in "CHP'nin adayı Abdullah Gül değil" açıklaması...

Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen haftalarda "Abdullah Gül'den neden korkuyorlar" sözlerini hatırlatan Koru, Gül'ün aday olmayacağı kesinleşirse Erdoğan'ın erken seçime gitme kararı alabileceğini öne sürdü.

Koru'nun "Erken seçimin önündeki engel ortadan kalktı: Abdullah Gül’ün adaylığına CHP’den kırmızı kart…" başlıklı yazısının satır başları şöyle:

"Hatırlayacaksınız, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, kendisiyle yapılan bir mülakatta (Cumhuriyet, İpek Özbey, 17 Ağustos 2020), “Gelecek cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül’ü aday göstermeyi hala düşünüp düşünmediği” yolundaki bir soruya, cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu ele almanın henüz zamanı gelmediği cevabını verdikten sonra, “Abdullah Gül’den neden bu kadar korkuyorlar?” karşı-sorusunu yöneltmişti.

Ardından Türkiye siyaset gündemi bu soruya kilitlenmişti.

Kılıçdaroğlu’nun Abdullah Gül’den korktuklarını ima ettiği kişiler ve çevreler herhalde dünden beri rahatlamışlardır.  

Endişeye mahal var mı?

CHP’nin grup başkanvekili Özgür Özel’in açıklaması gerçekten rahatlatıcı.

Okuyalım:

“CHP’nin cumhurbaşkanı adayı, CHP’lileri rahatsız edecek, CHP’lerin adaylığından memnuniyetsizlik duyacağı hiç kimse olmayacaktır. Abdullah Gül’ün CHP’nin adayı olması gibi bir konu gündemimizde yoktur. İhtimal dahilinde değildir. Bu haberleri kesin bir dille yalanlıyoruz.”

***

Henüz seçim ufukta görünmezken başlatılan tartışmanın aldığı biçim, en çok, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun, “Neden ondan korkuyorlar?” sorusunun muhatabı olan kişiler ve çevreleri memnun etmiştir düşüncemin temelinde bu akıl yürütme yatıyor.

Uzunca bir süredir Abdullah Gül’den almak için çaba gösterilen “Ben aday değilim” açıklamasını beklemelerine gerek kalmadı.

Aslına bakılırsa Abdullah Gül “Ben adayım” diye de bir açıklama yapmadı. Bu yolda bir teklifle kendisine gidildiğinde olumlu cevap vereceğini de bilmiyoruz. Tartışma onun ismi üzerinde, ancak onun dışında cereyan ediyor.

Kendisinin hoşuna gidecek bir zeminde geçmiyor tartışma, ancak tartışmanın aldığı biçime bakıp bıyık altından gülüyorsa hiç şaşırmam.

Ben bu yazıyı neden yazdım?

Şundan: 

Hemen her yeni gelişmenin ilk akla düşürdüğü beklenti, iktidar partisinin daha önce 2023 yılı olarak ilan ettiği seçim tarihini erkene çekme ihtimalidir. 

Ayasofya açılıyor…

Futbolda ligden düşen üç önemli ilin takımlarına bu yıl da süper ligde kalma imkanı tanınıyor…

Ekonomide ekonomistler alarm zilleri çaldırırken iktidar adına doğru olmadığı kolayca ortaya çıkabilecek toz pembe tablolar çiziliyor…

Daha önce defalarca bulunduğu açıklanmış bir yerde doğalgaz yeniden bulunup o sayede 2023’te cari açığın ortadan kalkacağı ilan ediliyor…

Bütün bunlara karşılık erken seçim olmayacak gibi bir hava var.

Sebebi, yapılacak seçimde muhalefetin bu defa doğru bir adayla seçmen karşısına çıkması endişesi olabilir diye düşünüyordum.

Abdullah Gül veya onun gibi birinin aday olmayacağı iyice anlaşılırsa, iktidar erken seçim planını rahatlıkla devreye sokabilir.

Ortamın müsaitliğini hatırlatmak için yazıldı bu yazı."