Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Silivri’de

Şike kumpası davasının bugünkü duruşmasına, Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç ve kulüp yöneticileri de katıldı. Ali Koç daha sonra yaptığı açıklamada, 'Devleti yıkmaya cüret eden bu örgütle mücadele etmek vatanını seven her Türk vatandaşının görevidir' diyerek herkesi kumpas davalara sahip çıkmaya çağırdı. 

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç Silivri’de

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumunda devam eden Fenerbahçe Kumpas Davası’nın 14. duruşmasına sarı-lacivertli yöneticilerle katılan ve daha sonra bir dinlenme tesisinde kendilerini bekleyen taraftarların yanına giderek basın mensuplarına açıklamada bulunan Koç, “Kumpas davasının 14. celsesi büyük ihtimal yarın veya öbür gün sonlanacak. Bu davanın Fenerbahçe için ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz.” dedi.

‘İKİ DAVA TAKİP EDİYORUZ’

Silivri’ye gelmenin eski günleri hatırlattığını kaydeden Koç, “Hatırlamak istemediğimiz eski günleri hatırlatıyor. O zamandan bugüne Silivri kampüsü çok gelişmiş, her şey çok gelişmiş ama dava istediğimiz kadar gelişmedi. Aslında iki dava takip ediyoruz; biri 3 Temmuz davası biri de kumpas davası… Bir tarafta hakkımızı aramak, kamu vicdanında tertemiz olan hakkımızı resmiyete kavuşturmak, öte tarafta süreci sonlandırmak istiyoruz. Öbür taraftan da Fenerbahçe’ye kahpece saldırıyı yapan, her yerden bize saldıran; medyasından polisinden, savcısından, köşe yazarından devletin değişik kurumlarını abluka altına almış, devletin kılcal damarlarına sirayet etmiş, tüm rüzgarı arkasına almış Fenerbahçe’nin yapayalnız kaldığı dünyada orantısız bir şekilde bize saldıran, davada gizlilik olmasına rağmen her gün sayfa sayfa ifadelerin servis edildiği ortamdan bahsediyoruz. O günlerde iş başa düştü ve Fenerbahçe Fenerbahçe’yi savunmak zorunda kaldı.” diye konuştu.

Türkiye’nin de çok değiştiğini anlatan Koç, “Şimdi kahpe örgüte karşı olmak çok kolay, o zaman kolay değildi . Köprüye ilk Fenerbahçeliler çıktı. Ne çektiğimizi bir Fenerbahçeliler, bir Allah bilir.” diye konuştu.

Koç, 2019 yılının sonunda sonuçlanmasını bekledikleri Yargıtay davasının henüz sonuçlanmamış olmasına değinerek, şunları söyledi:

“Usülden bir nebze gecikiyor olması bizleri fazlasıyla üzmüştür, bir nebze hayal kırıklığına uğratmıştır. Haklı davamızdan tabii ki vazgeçeceğiz diye bir şey söz konusu değil. Nihai sonucunu bildiğimiz, haklılığımızın ispatlanacağı konunun resmiyete dökülmesi ertelenmiştir. Usülden sıkıntılar giderildikten sonra hızlıca bu mahkemenin de 2020 yılında sonuçlanacağını düşünüyoruz. Diğer taraftan kumpas davasının da 2020 yılında sonuçlanacağına inanıyoruz. Taraftarımızla, kalabalık yönetici grubumuzla geldik ama bu davalar aylardır devam ediyor. İnandığımız sonuca kavuşacağına hiçbir şüphemiz yok.”

‘TÜRKİYE’NİN DAVASI’

Başkan Koç, bu davanın sadece Fenerbahçe’nin olmadığını belirterek, “Türkiye’nin davası. Bu kanunsuzluk, kuralsızlık, hiçbir hukuk tanımayan; önce Fenerbahçe’yi sonra Cumhurbaşkanına kadar gözüne kestirdiği her kişi ve kuruma saldıran; pek çok kurumu bitiren, ailenin yuvasını yıkan; devleti yıkmaya cüret eden bu örgütle mücadele etmek herkesin görevidir. Vatanını seven her Türk vatandaşının görevidir. Bizim davamızı o veya bu nedenle bazıları takip etmek istemiyorlar, doğru olmadığını düşünüyoruz. Hepimiz, bu ve bunun gibi kumpas, tuzak olan her davaya sahip çıkmalıyız ki Türkiye Cumhuriyeti’ni yıkmaya kalkışanlar bir daha böyle şey düşünemesin.” ifadelerini kullandı.

‘HER ZAMAN GURUR DUYDUK’

Fenerbahçe’nin cumhuriyete sahip çıktığını vurgulayan Koç, “Tek başımıza mücadele ederken dirilişin fitilini ateşlediğimizi kim bilebilirdik ki? 3 Temmuz 2011’den, 17/25’e sonra 15 Temmuz’a gelen süreci kim tahmin edebilirdi? Vicdanı olan, objektif bakan, taraftar gözüyle değil insani gözle bakan herkes Fenerbahçe’nin mücadelesine saygı duymuştur müteşekkirdir. Biz de bu mücadelemizle her zaman gurur duymuşuzdur. Aziz Yıldırım’ın liderliğinde camianın her kademesinde, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere genel kurmay başkanımız İlker Başbuğ olmak üzere takdirini kazanmış duruştur.” değerlendirmesinde bulundu.

Mücadeleye sonuna kadar devam etmeleri gerektiğini anlatan Koç, “Son dönemlerde genel FETÖ ile mücadelenin sulanma gibi değişik rüzgarlar esiyor gibi izlenimler edinmekteyiz. Sadece Fenerbahçe davası değil, o yüzden bir kısım taraftarımız reaksiyon vermiştir. Her platformda Fenerbahçe’ye sahip çıkan herkese teşekkür ediyorum. O zaman haklı, tertemiz kupamız bizden alınmaya çalışıldı. Şimdi de sanki muhtemel şampiyonluğumuza göz dikiliyor gibi gözüküyor. Ayrı aktörler tarafından…” şeklinde konuştu.

‘BİR SONRAKİ CELSEDE KONUŞACAĞIZ’

Kendisinin herhangi bir duruşmada konuşup konuşmayacağı sorusuna Koç, “Avukatımızdan aldığımız bilgiler bu celsenin doğru olmadığı yönündeydi. Haklı çıktılar. Büyük ihtimal bir sonraki celsede konuşacağız. Her halükarda konuşacağız.” diye yanıtladı.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, “bir numaralı” sanık FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in 35 yıldan 85 yıla kadar, kapatılan Zaman Gazetesi Genel Yayın Müdürü Ekrem Dumanlı’nın 35 yıldan 78 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

Eski Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca hakkında 35 yıldan 80 yıla kadar hapis cezası öngörülen iddianamede, eski milletvekili İlhan İşbilen ve iş adamı Muammer İhsan Kalkavan’ın 35 yıldan 85 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, dönemin İstanbul Emniyet Müdür Yardımcısı Mutlu Ekizoğlu, İstanbul Organize Suçlar ile Mücadele Şube Müdürü Nazmi Ardıç, kapatılan Fatih Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şerif Ali Tekalan, Prof. Dr. Suat Yıldırım, avukat Orhan Erdemli, eski emniyet müdürü Ali Fuat Yılmazer ve avukat Cemalettin Mutlu ile diğer 95 sanık hakkında da çeşitli sürelerle hapis cezaları talep ediliyor.