‘Fethullah Gülen: Adil Öksüz’ü bana gönderin’

Fetullah Gülen ile gerginlik yaşadığı Mustafa Özcan arasına özel bir görüşme yapıldığı iddia edildi. Gülen'in ayrı yapılanmaya gittiği belirtilen Özcan'ı uyardığı ve 15 Temmuz'un kritik ismi Adil Öksüz'ün kendisine gönderilmesini isteği öne sürüldü. Bu iddiaların sahibi Türkiye yazarı Fuat Uğur.

‘Fethullah Gülen: Adil Öksüz’ü bana gönderin’

FETÖ lideri F2etullah Gülen ile eski sağ kolu Mustafa Özcan arasında büyük kapışma olduğu bir süredir iddia ediliyordu. Kavganın odağında, Mustafa Özcan’ın, Avrupa’da ayrı bir yapılanmaya gitmesi gösteriliyordu. Çünkü Mustafa Özcan’ın FETÖ’nün neredeyse tüm mali yapısını ele geçirdiği ve ülkelerin çoğundaki finansal hareketleri kontrol etmeye başladığı öne sürülüyordu.

İddiaların ne kadarı doğru bilinmiyor ancak Gülen-Özcan gerilimine ilişkin yeni iddialar gündeme geldi.

Bu sefer iddianın sahibi AKP’ye yakınlığıyla bilinen Türkiye gazetesi yazarı Fuat Uğur.

Uğur bugünkü “Fetullah Gülen ve Mustafa Özcan’ın sır görüşmesinde neler konuşuldu?” başlıklı yazısında yeni iddialar gündeme getirdi.

“Gülen-Özcan arasındaki gerginlik öyle noktalara vardı ki Gülen ve Özcan işi birbirlerinin Türkiye’deki akrabalarını ihbar ederek yakalattırmaya kadar vardırdılar” diyen Uğur, ikili arasında önemli bir görüşme yapıldığını öne sürdü.

Uğur’un yazısının satır başları şöyle:

PENSİLVANYA’DA ÖZEL GÖRÜŞME

“Boynuzun kulağı çoktan geçtiğini anlayan Fetullah Gülen, son kozunu oynayarak Mustafa Özcan’ı “ikna etmek” üzere Pensilvanya’ya davet etti. İşin bundan sonrasını, yani iki ay önce yapılan bu görüşmeyi ÜMİT AKDEMİR bana aktardı.

Ümit Akdemir,  Fetullah Gülen’in amacının kampta (Fetullah’ın Pensilvanya’daki malikânesine kamp deniyor) kurduğu ekiple Mustafa Özcan’ı ikna etmek olduğunu söylüyor.

Mustafa Özcan bazı güvenlik tedbirleri alarak kampa gidiyor. Ama kaşar iblis daha başında ilk numarasını çekiyor ve Mustafa Özcan’ı göstere göstere içeriye aldırıyor. Niyeti, hem kendi tabanına, hem de ABD’deki istihbarat yapısına “Bakın Mustafa Özcan bana biat etti” görüntüsünü yaymak. Bunu da ABD’de hızlı biçimde yaydırıyor.

Oysa bu aleniyet Fetullah Gülen’den her türlü komployu bekleyen Mustafa Özcan’ın da işine geliyor. Can emniyeti bakımından.

GÜLEN: VAZGEÇ VE BİAT ET!

Görüşmede Gülen’in yanında Fetullah’ın ablasının damadı ve yardımcısı Numan Yılmaz da bulunuyor.

Gülen ekibi, önce Özcan’ı ayrı yapılanmadan vazgeçmesi için ikna etmeye çalışıyorlar. Bu çabaları uzadıkça uzuyor, çünkü Mustafa Özcan hazırlıklı gelmiştir ve kendi argümanlarını sıralıyor. İşin ilginç yanı bu argümanlar Chatham House’un gözetiminde Avrupa’da yapılan o gizli toplantı sonucunda Fetullah Gülen’e yazılı olarak iletilen talepler listesindeki hususlarla neredeyse bire bir aynı.

Tartışma aslında nazik bir dille sürdürülüyor ama dilaltı okumalarında tehditlerin havada uçuştuğunu az çok tahmin edebilirsiniz. Mustafa Özcan, Fetullah Gülen ve ekibinin tüm uğraşlarına rağmen geri adım atmıyor. Örgütün 2007’ye kadar mahrem imamlarının başında olan ve Gülen’in bütün gizli ve pis ilişkilerini bilen Mustafa Özcan hiç çekinmeden konuşuyor.

ASIL GÜNDEM PARA

Fetullah Gülen ekibi sonunda baklayı ağzından çıkarıyor ve para konusunu açıyorlar. Çünkü Pensilvanya daha önceki yazılarımızda da ifade ettiğim üzere parasız kalmıştır. Türkiye’den para akışı zaten yıllardır kesik, dünyanın büyük bölümünü de belirttiğim üzere Mustafa Özcan kontrol etmekte. Gülen bu nedenle yaşadığı malikâneyi eliyle göstererek “Buranın giderleri var, gelen giden oluyor. Hiç olmazsa NT mağazalarından elde edilen telif ücretlerini aktar” diyor.

NT mağazaları biliyorsunuz FETÖ’cü Kaynak Holding’in Türkiye’deki kitap kırtasiye vb. mağazalar zinciriydi. Kayyum’a devredilmişti en son. Gülen’in kastettiği telif ücretleri de kendi kitaplarından elde edilen paralar.

Evet, NT mağazalarının içi 15 Temmuz’dan çok önce boşaltılmıştı. Bu paraların Ali Çelik ile Mustafa Özcan tarafından yurt dışına aktarıldığı, holdingin kayyum tarafından yapılan incelemelerinde ortaya çıkmıştı. Mustafa Özcan da bunu söylüyor Fetullah Gülen’e:

“Türkiye’de ne varsa hepsi zaten sizin hesabınızda. Biz onu Cevdet Türkyolu’na aktarmıştık. Bizim elimizde ve Ali Bey’in elinde olanları da hicret edenlere (firari FETÖ’cüler) ve onların Türkiye’de kalan ailelerine ve mağdur hizmet erlerine gönderdik. Bizde de hiç para kalmadı.”

Fetullah Gülen bunun üzerine “Türkiye’ye para göndermeyin, orada onların aileleri var. Kimse aç açık kalmaz. Asıl mühim olan biz buralarda yarın ne yapacağız” diyor. Bu sırada Gülen’in ablasının damadı Numan Yılmaz devreye girerek, suçlayıcı bir tonda “Telifler sizin anlattığınız kadar değildi, daha çoktu” diyor. Özcan da bunun üzerine “O zaman siz söyleyin bana, ne kadardı?” diye sorunca Numan Yılmaz susmayı tercih ediyor.

FETULLAH GÜLEN: ADİL ÖKSÜZ’Ü BANA GÖNDER!

Böylece bu konu burada kapanıyor ama bir diğer önemli meselededir sıra. Evet, Adil Öksüz…

Gülen “Adil’in ailesi burada, Avrupa’ya da gitmek istemiyorlar. Adil’i buraya gönderin” diye konuyu açıyor.

Özcan bunu beklemektedir. İlginç bir cevap veriyor:

“Ben karışmam, karışmıyorum. Zaten kendisi gelmiyor, hocamın yüzüne bakamam diyor.”

Adil Öksüz’ün Fetullah’ın nasıl korkulu rüyası olduğunu anlatmıştık önceki yazılarımızda. Adil Öksüz, Mustafa Özcan’ın en büyük kozu. 15 Temmuz darbe girişiminin kilit isimlerinden biri. Onu yakalandığı hâlde serbest bıraktırtan ve Türkiye’den kaçırtan Mustafa Özcan’dan başkası değildi. Ama Mustafa Özcan bir şey daha yapmış ve Adil Öksüz’ün 15 Temmuz’la ilgili anlattıklarını videoya kaydettirmişti. Nasıl Fetullah Gülen’den talimat aldığını, hangi emirler doğrultusunda hareket ettiğini vs.

GÜLEN BÖLÜNMEYİ VE ÜMİT’İ SORUYOR

Ve konuşma, sonunda yine en baştaki noktasına geliyor. Gülen, “Avrupa’da kendi başlarına bir şeyler yapılıyormuş. Bu süreçte hiç olmazsa bu tür şeylere girmeseniz iyi olur” diye uyarıda bulununca diyalog karşılıklı olarak şöyle cereyan ediyor:

Mustafa Özcan: “Arkadaşların kızgınlıkları var. Türkiye’de yeni bir hata yapılmasından korkuyorlar. O yüzden bir araya gelip istişarelerde bulunuyorlar, benim bir dahlim yok. Sizin etrafınızdaki insanlara kızgınlar. Bu hataları nasıl yaptılar diye çok endişeliler. Yani güven yok. Arkadaşlar, 15 Temmuz öncesi Hizmet’in Türkiye’de bir şeyler yapacağını biliyorlarmış. Şimdi siz de çıkıp kontrollü montrollü deyince, size karşı güvenleri azalıyor. Hiç olmazsa konuşmalarınıza ara verin.”
Fetullah Gülen: “Hatalar olduysa istişareyle oldu.”
Özcan: “Yok efendim, benim haberim yoktu.”
Gülen: “Diğer iki olaydan (MİT krizi ve 17-25 Aralık) haberiniz vardı. O vakit düşüncenizi söyleseydiniz katkıda bulunurdunuz. Sonra da bu olaylar, rahatsızlıklar zift medyasına nasıl sızıyor? Bir köşe yazarı yazıyor.”
Özcan: “Efendim bizden bir şey çıkmıyor. O Ümit’i kastediyorsanız, kamptan bilgi aldığını yazıyor. Numan daha iyi tanıyor.”
Evet, konuşma burada nihayetleniyor. Çünkü Özcan’dan beklemediği bu cevapları alınca Fetullah Gülen’in suratı kıpkırmızı oluyor. Damatlar “Hocam rahatsızlandı” diyerek görüşmeyi sonlandırıyorlar.

NOT: Ümit Akdemir’e kendinin de konuşmada adı geçtiği için bu bilgiler ulaştırılıyor. Ancak kaynaklarından biri, görüşmenin video konferans yoluyla yapıldığını söylüyor. Ama asıl kaynak, görüşmenin yukarıda anlatıldığı gibi yüz yüze gerçekleştiğini ifade etmekte. Bunun önemi yok ama bilgi olarak kalsın.”