FETÖ Borsası cinayetinin kilit ismi Arjantin’de yakalandı

FETÖ Borsası davası ve eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetinin kilit ismi olan firari suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ve örgüt üyesi Lider Camgöz İnterpol tarafından Arjantin'de yakalandı.

FETÖ Borsası cinayetinin kilit ismi Arjantin’de yakalandı

Ülke basınında çıkan haberlere göre, İnterpole bağlı federal polis birimleri Kurtuluş ve Camgöz’ü başkent Buenos Aires’te gözaltına aldı.

8 Numaralı Federal Mahkemece alıkonulan bu kişilerin ülkeye yaklaşık 6 ay önce sahte pasaportla giriş yaptıkları ve Buenos Aires’te lüks bir otelde konakladıkları belirtildi.

İZMİR POLİSİNİN OPERASYONLARI ETKİLİ OLDU

Kurtuluş’un yakalanmasıyla ilgili detaylar da ortaya çıktı. İzmir’de polisin Kurtuluş’un ve Camgöz’ün çetelerine yönelik, 7 Şubat’ta başlattığı ve ilk etapta 122 kişinin yakalandığı, gözaltı sayısının daha sonra peyderpey arttığı operasyonların ardından, Kurtuluş’un ekonomik olarak sıkıntıya girdiği ve Arjantin’de kendisine ekonomik kaynak yaratmak amacıyla birtakım görüşmeler yaptığı belirlendi. Kurtuluş’un Interpol birimlerince yakalanmasında, İzmir polisinin yaptığı operasyonların etkisinin olduğu, ekonomik olarak zora düşünce saklandığı adreslerden çıkıp birtakım görüşmeler yapmak zorunda kaldığı ve bu sırada yakalandığı bildirildi.

TUTUKLAMA TALEBİ İZMİR AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDEN

Kurtuluş ve Camgöz’ün uluslararası tutuklanma talebinin, İzmir Ağır Ceza Mahkemesi tarafından yapıldığı bilgisi paylaşıldı.

İzmir 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesince önceki gün kabul edilen iddianamede, firari Serkan Kurtuluş’un elebaşılığını yaptığı organize suç örgütünün geçmişine yer verilmişti.

İddianamede, 61 sanığın “suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs”, “mala zarar verme”, “ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkındaki kanuna muhalefet”, “suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla yağma” gibi suçlardan cezalandırılması istenmişti.

Kurtuluş’un, MHP Urla İlçe Başkanı İsmail Taşoku’nun 2019 sonlarında aracı içerisinde hayati tehlike arz edecek şekilde yaralanması ve CHP’den 22 ve 23’üncü Dönem’de milletvekilliği yapan Bülent Baratalı’nın oğlu Yiğit Baratalı’nın aracının 28 Ocak’ta kurşunlanması da iddianamede yer almıştı.

AHMET KURTULUŞ CİNAYETİNİN ‘AZMETTİRİCİSİ’ VE ‘PLANLAYICISI’

‘Mafya-polis-istihbaratçı-siyasetçi’ ortaklığıyla işletilen FETÖ Borsası davasının itirafçısıyken evinde infaz edilen eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetinin iddianamesi de geçen günlerde tamamlanmış ve mahkeme tarafından kabul edilmişti. İddianame haberi Veryansın Tv’de ayrıntılarıyla yer almıştı.

İddianamede, hakkında daha önce kırmızı bültenle yakalama kararı bulunan ve hem FETÖ Borsası dosyasından, hem de Ahmet Kurtuluş cinayeti dosyasından yakalama emri çıkarılan Serkan Kurtuluş’un ‘cinayet eylemini planlayan ve talimatını veren azmettirici’ olduğu ve ‘örgütün faaliyeti kapsamında aleyhine beyanlarda bulunan ve bulunmaya devam edecek olan’ Ahmet Kurtuluş’u ‘tasarlayarak öldürmek’, ‘silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek’ ile ‘Ateşli silahlar kanununa muhalefet etmek’ gibi suçlardan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması istenmişti.

Serkan Kurtuluş’un talimatlarını tetikçiye ilettiği kişi olduğu iddia edilen şüpheli Lider Camgöz’ün de aynı suçlardan dolayı cezalandırılması istenmişti.

DAHA ÖNCE DE İNTERPOL TARAFINDAN YAKALANMIŞTI

Serkan Kurtuluş daha önce de İnterpol tarafından Gürcistan’da yakalanmış, bir süre tutuklu kaldıktan sonra Şubat 2019’da tahliye olmuştu. Kurtuluş’un Türkiye’ye iade talebi Gürcistan makamları tarafından reddedilmişti.