FETÖ Borsası davasında savcının ilginç talebine mahkemeden ret

İzmir’de emniyet-mafya-siyasetçi ortaklığıyla işletilen FETÖ Borsası’na ilişkin Serkan Kurtuluş’un liderliğini yaptığı suç örgütüne yönelik davada savcıdan ilginç bir talep geldi. Savcı, davanın önemli sanıklarından biri olan ve bir süre tutuklu kaldıktan sonra tahliye edilen eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen’in adli kontrol şartının kaldırılmasını istedi. Mahkeme ise söz konusu talebi reddetti.

FETÖ Borsası davasında savcının ilginç talebine mahkemeden ret
( Serhat Çağdaş – Anadolu Ajansı )\n

Serkan Kurtuluş’un liderliğini yaptığı suç örgütüne yönelik, sanıkları arasında eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen ile geçen Mayıs ayında ev hapsindeyken infaz edilen eski AKP İzmir İl başkan yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un da bulunduğu davanın görülmesine devam edildi.

69 şüpheli hakkında açılan davada sanık sayısı Ahmet Kurtuluş’un öldürülmesiyle 68’e düştü.

İddianameye göre, bazı devlet görevlilerinin mafya ile işbirliği yaparak ‘FETÖ borsası’ kurdukları tespit edilmişti.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile taraf avukatları hazır bulundu.

Avukat Abdi Yaşar, duruşma salonunda soruşturmayı yapan polis memurlarının olduğunu, bu şekilde yargılamanın tarafsızlığını ve bağımsızlığını yitirdiğini, dinletilecek tanıkların polislerin salonda olmasından dolayı tanıklıktan vazgeçmiş olduğunu belirterek polislerin salondan çıkartılmasını talep etti.

Mahkeme Başkanı, önce reddettiği talebi sonra kabul ederek polislerin salondan dışarı çıkartılmasını istedi.

Tutuklu sanık Murat Boztaş, örgütle hiçbir bağlantısı olmadığını savunarak, “Samimi şekilde başımdan geçenleri anlatmıştım. Tahliyemi talep ediyorum” dedi.

Tutuklu sanık Mesut Atıcı, davaya konu olaylara bir şekilde dahil edildiğini iddia ederek, “Herkes mağdur olduğunu söylüyor ama asıl mağdur benim. Tahliyemi istiyorum.” ifadesini kullandı.

Sanık avukatları, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

DİKMEN HAKKINDAKİ TALEP REDDEDİLDİ

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıkların bu hallerinin devamına, İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen’in yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması talebinin reddine karar vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDE FETÖ BORSASI ÇARKI ANLATILDI

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca, liderliğini firari şüpheli Serkan Kurtuluş’un yaptığı iddia edilen suç örgütüne yönelik 31’i tutuklu 69 kişi hakkında dava açılmıştı.

Şüphelilere “suç işlemek amacıyla çıkar amaçlı silahlı suç örgütü kurmak, yönetmek ve üye olmak, maddi menfaat amacı güderek tehdit, hakaret, silahla yaralama, öldürmeye teşebbüs, kurşunlama ve kasten öldürme” gibi suçlamalar yöneltilmişti.

İddianamede, eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen’in gözaltına alınacak olan FETÖ şüphelilerinin listesini önceden Ahmet Kurtuluş aracılığıyla çeteye sızdırdığı, çetenin de ‘MİT’e çalışıyoruz, devlet arkamızda’ diyerek listede adı bulunan kişilere ulaşıp tehditle para kopardığı iddia edilmişti.

Savcı iddianamede, “Çeşitli üst düzey kamu görevlileri ile siyasetçiler arasında FETÖ soruşturmalarında haklarında işlem yapılan iş insanlarına yönelik menfaat temin saikiyle ve örgütlü hareket edildiği, bir nevi kamuoyundaki tabirle ‘FETÖ borsası’ olduğu kuşkusu uyanmıştır” tespitinde bulunmuştu.

Soruşturma sırasında tutuklanan eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen ve iş insanı Ahmet Kurtuluş daha sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Ahmet Kurtuluş, ev hapsindeyken infaz edilmişti.

AHMET KURTULUŞ EV HAPSİNDEYKEN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Davanın en kritik sanığı olan ve etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanarak itirafçı olan Ahmet Kurtuluş, geçen 31 Mayıs’da polis kılığında evine gelen bir kişi tarafından kafasından vurularak infaz edilmişti. Polis kıyafetli şüpheli daha sonra gözaltına alınmış, ardından tutuklanmıştı.