'FETÖ Borsası' FBI'ın eline düştü! ABD yeni dava peşinde mi?

'FETÖ Borsası' davası ve eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayetinin kilit ismi olan ve birçok ayrı suçtan hakkında yakalama kararı bulunan suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş’un Arjantin’de yakalanması sonrasında ilginç bir gelişme yaşandı. Serkan Kurtuluş’un cezaevinden Rahip Brunson’la ilgili Arjantin basınına ve FETÖ firarisi Said Sefa’ya yaptığı açıklamaları üzerine FBI’ın soruşturma başlattığı öne sürüldü. FBI yetkililerinin Serkan Kurtuluş’u sorgulamak istediği iddia edildi.

'FETÖ Borsası' FBI'ın eline düştü! ABD yeni dava peşinde mi?
'FETÖ Borsası' FBI'ın eline düştü! ABD yeni dava peşinde mi?

VERYANSIN TV

İş insanı Gökhan Kalıpçı ve eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş cinayeti gibi birçok olaya karıştığı öne sürülen ve İzmir’de 25 farklı suçtan aranırken Arjantin’de yakalanan organize suç örgütü lideri Serkan Kurtuluş ile örgüt üyesi Lider Camgöz geçen Haziran ayında İnterpol tarafından Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te yakalandı.

Serkan Kurtuluş’un cezaevine konulduktan sonra Türkiye'ye iade edilmemek için gerek Arjantin basınına gerekse FETÖ'nün medya yapılanmasının firari sanığı Said Sefa'ya verdiği röportajda kendisini siyasi suçlu gibi göstererek, Türk makamlar hakkında iddialarda bulunduğunu daha önce Veryansın Tv’de yazdık.

ABD DEVREYE GİRDİ

Serkan Kurtuluş’un iddiaları arasında ABD’yi yakından ilgilendiren bir mevzu da vardı. O da Amerikalı Rahip Andrew Craig Brunson’la ilgiliydi…

Arjantin’de yayın yapan Infobae gazetesinden Federico Fahsbender’e cezaevinden açıklamalarda bulunan Serkan Kurtuluş, Amerikalı Rahip Brunson’a İzmir’de suikast düzenlenmesi için kendisine AKP içinden teklifte bulunulduğunu ve kendisinin kabul etmediğini iddia etti.

Kurtuluş aynı iddiaları firari FETÖ sanığı Said Sefa’ya yaptığı açıklamalarda da tekrarladı.

‘FBI SORGULAMAK İSTİYOR’

Serkan Kurtuluş’un Arjantin cezaevinden yaptığı açıklamalar üzerine Amerikan Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın devreye girdiği iddia edildi. A3 Haber sitesinden Serdar Öztürk’ün Arjantin medyasında yer alan haberlerden aktardığına göre, FBI’ın Kurtuluş’un açıklamalarının ardından Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı aracılığı ile Arjantin hükümeti ile temasa geçtiği ve Kurtuluş’u ‘Rahip Brunson suikastı’ iddiasında sorgulamak istediği öne sürüldü. Arjantinli yetkililerin FBI soruşturması konusunda henüz karar vermedikleri belirtilen haberlerde, ara formül olarak Arjantin’in Serkan Kurtuluş’a sığınma hakkı vererek serbest bırakması ve ardından FBI yetkilileri tarafından Kurtuluş’un kendi isteği ile ifade vermesi seçeneğinin de masada olduğu ifade edildi. FBI, daha önce de ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu deldiği iddiasıyla eski Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla’yı ABD’ye girişi sırasında gözaltına almış ve ardından da tutuklayarak hakkında dava açılmıştı.

RAHİP BRUNSON KİM?

Türkiye'de FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan rahip Brunson, 2 yıl önce ABD ile Türkiye arasında krize neden oldu. 9 Aralık 2016 tarihinde tutuklanan Brunson hakkındaki iddianame tutuklanmasından yaklaşık 1,5 yıl sonra hazırlandı ve Mart 2018'de İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Rahip Brunson hakkında "örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Ev hapsinde tutulmasına karar verilen Brunson yargılama sonucu 12 Ekim 2018'de 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkûm edildi. Cezaevinde yattığı süre göz önüne alınarak serbest bırakılan Brunson 13 Ekim 2018'de Türkiye'den ayrılarak özel uçakla ABD'ye döndü. Brunson ABD’ye gittikten sonra Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’la görüştü.