FETÖ Borsası’nda yeni gelişme: İnfaz sonrası ifade değiştirdi

İzmir’deki FETÖ Borsası davasında yargılanırken itirafçı olduğu ortaya çıkınca evinde infaz edilen eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un gizli tanık olan şoförünün cinayetten yaklaşık 3 ay sonra ifadesini değiştirdiği ortaya çıktı. Savcılıkta ve mahkemede açık kimliğiyle FETÖ Borsası’nda dönen para trafiğini anlatan şoför, geçen ay ek ifade vererek ‘Herhangi bir bürokrat, siyasi veya emniyet görevlisine para götürmedim’ dedi.

FETÖ Borsası’nda yeni gelişme: İnfaz sonrası ifade değiştirdi

GAMZE ÇINLAR / Veryansın Tv

‘Mafya-polis-istihbaratçı-siyasetçi’ ortaklığıyla işletilen FETÖ Borsası çarkına ilişkin en önemli davalardan biri kuşkusuz İzmir’deki ‘Serkan Kurtuluş suç örgütü’ davası.

İddia şuydu; kamuoyunda ‘Babalar Grubu’ olarak bilinen iş adamlarına yönelik FETÖ operasyonu listesi, dönemin İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen tarafından eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş aracılığıyla çete lideri Serkan Kurtuluş’a sızdırıldı. Çete de ‘MİT’e çalışıyoruz, devlet arkamızda’ diyerek listede adı bulunan kişilere ulaşıp tehditle para topladı.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılaması süren, sanıkları arasında geçen Mayıs ayında ev hapsindeyken polis kıyafetli bir kişi tarafından evinde infaz edilen Ahmet Kurtuluş ile eski İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen’in de yer aldığı davada ilginç bir gelişme yaşandı.

Ahmet Kurtuluş’un öldürülmesinden yaklaşık 3 ay sonra, örgüt içindeki para trafiğini anlatan şoförü ifadesinin Kudret Dikmen’le ilgili bölümünü değiştirdi. Tutuksuz yargılanan şoför Ufuk Gürbüz geçen ay ek ifade vererek, “Herhangi bir bürokrat siyasi veya emniyet görevlisine para götürmedim. İfademin bu şekilde dosyaya girmesini istiyorum” dedi.

Gizli tanık ‘Spil’ olarak iddianamede yer alan ve örgütün para trafiğini anlatan kişinin aslında Ahmet Kurtuluş’un şoförü olan tutuksuz sanıklardan Ufuk Gürbüz olduğu 14 Mayıs 2019’daki ilk duruşmada ortaya çıktı.

‘BAKTIM Kİ YALANLAR YALANLAR…’

Gizli tanık dinlenmesi beklenirken, Ufuk Gürbüz “Ben aslında konuşmayacaktım, diyecektim ki sadece emniyetteki ifadem geçerlidir ama baktım ki yalanlar yalanlar, masallar masallar, evet Spil benim” diyerek kimliğini açıkladı.

‘KUDRET DİKMEN’E PARA GÖTÜRDÜM’

“Bana emniyette dediler ki ya bak bukadar şey anlatıyorsun sıkıntı yaşama. Benim ne Kudret Dikmen ile ne de bir başkası ile alıp veremediğim hiç bir sorun yok fakat anlattıklarımın hiçbiri yalan değil” diyen Gürbüz, Ahmet Kurtuluş’un talimatıyla Kudret Dikmen’e para götürdüğünü öne sürdü. Eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen’in savunmasında yalanladığı iddialarla ilgili Gürbüz’ün duruşma zaptına giren ifadesi şöyle:

“Ben Kudret beye para götürdüm, içeriğini bilmem ben götürdüğümü bilirim, çelik kasam yok diyor. Benim satın aldığım silah da o çelik kasadaydı, şimdi kalkmış olabilir. Ben yalan konuşmuyorum. Kudret beye de bir gıcığım yok, kimseye de burada iftira atmak için dikilmiyorum. Benim çıktığım istihbarat müdürlüğünde 6.katta, o zaman Karabağlar İlçe Başkan Yardımcılığı yapıyordum benim silahımı dahi ilk gösterdiği yanında çalışan polis çelik kasayı açtı bana gösterdi. Ben niye iftira atayım, ben bana patronumun verdiği parayı söylerim kardeşim, sana gönderdi, götürdüm, oraya götür dedi götürdüm.”

Ahmet Kurtuluş, ev hapsindeyken evine polis kılığında gelen bir şahıs tarafından uğradığı silahlı saldırı sonrası hayatını kaybetmişti.

‘İÇİNDE BULUNDUĞUM AHVAL GEREĞİ İFADEMİ DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM’

Gürbüz, gerek soruşturma aşamasında gizli tanık olarak verdiği ifadelerini, gerekse mahkemedeki savunmasında vermiş olduğu ifadelerden bir kısmını “o günlerde içinde bulunduğum ahval gereği yaşadığım sıkıntılar nedeniyle düzeltmek, değiştirmek istiyorum” diyerek mahkemeye 20 Ağustos 2019 tarihinde ek ifade verdi. Veryansın Tv, söz konusu ifade tutanağına ulaştı.

BÜTÜN SUÇU ÖLEN AHMET KURTULUŞ’A YÜKLEDİ

Evinde infaz edilen dava sanıklarından Ahmet Kurtuluş’un yanında yaklaşık 7-8 yıl çalıştığını anlatan Gürbüz, 3 sayfalık ek ifadesinde özetle şunları söyledi:

“İşlerini halletmek için Ahmet beye para veren kişiler bu paraların siyasi veya devlet kurumlarındaki kişilere verildiğini düşünerek paralarını geri talep edemiyorlardı. Ahmet Kurtuluş yanında çalışan diğer şoförlerine ve özellikle yanında olduğum için bana ‘Bak Ufuk bir sıkıntı olur da başıma bir iş gelirse paraların bürokrasideki veya emniyetteki malum şahıslara dağıtıldığı şeklinde ifade verin. Tepedeki insanları da dahil edersek sıkıntı yaşamayız’ dedi. Ahmet Kurtuluş’la beraber gözaltına alındık. Gözaltına alındığımız dönemde bana haber göndererek Ufuk nasıl ifade vereceğini biliyor, ben ona daha önceden söylediğim şekilde ifade versin’ dedi…

‘GÖZALTINDAN BIRAKILIRIZ DİYE DÜŞÜNDÜM’

Ahmet beyin bana devrettiği şirketin yüklü borçları nedeni ile ailem dağılmak üzereydi. Bu nedenle Ahmet Kurtuluş’un söylediği şekilde ifade verdim. O zamanlar Kudret Müdür istihbarat başkanı olduğu için ‘Ahmet, Kudret’e para gönderdi’ şeklinde ifade verirsem makamı nedeniyle biz de sıkıntı yaşamayız. Gözaltından bırakılırız diye düşündüm. Zaten Ahmet de sık sık bu şekilde beni tembihliyordu. Adliyede ilk duruşmada Ahmet Kurtuluş ile yüzyüze görüştüğümüzde bu şekilde ifade verdiğimi kendisine anlattım. O da bana iyi yapmışsın deyince ben de ona bana devrettiğin şirketin borcunu öde sözünü tut ya da geri al şirketi dedim. O günden sonra da sözünü tutmayarak borcunu ödemedi…Kendisi öldürüldü. Bu sorunlar hâlâ benim üzerimde devam ediyor…

Davanın sanıklarından eski İzmir İstihbarat Şube Müdürü Kudret Dikmen, İzmir’deki görevinden sonra bir süre Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkan Yardımcısı olarak çalıştı. Daha sonra Polis Başmüfettişi olarak görevlendirildi.

‘PSİKOLOJİM BOZUK OLDUĞU İÇİN İFADEME KATTIM’

Kudret Dikmen’e İzmir İstihbarat’tayken para götürdüğüm kısmı Ahmet’in yönlendirmesi ile gözaltından kurtuluruz düşüncesi ile Ahmet Kurtuluş’un bana yaşattıkları nedeniyle psikolojim de bozuk olduğu için ifademe kattığım bölümdür. Ahmet Kurtuluş benim de tanıdığım muhabbetimiz ve bana yardımı dokunan Batı Göz Hastanesi ortaklarından Muhsin Kaplan’dan borç adı altında para almıştı. Herkese yaptığı gibi…ona da bin bir bahane ile geri vermiyordu. Muhsin Kudret müdürle samimi olduğundan ona konuyu açmış. Kudret müdür de Ahmet’e kızınca, Muhsin’in parasını korkudan mecburen gönderdi. Hatta çekindiğinden bizzat beni ‘Emniyete giderek bu borç aldığı parayı zarfın içine koyarak götür ve Kudret Dikmen’e teslim et’ dedi. Ancak ben emniyete gittiğimde Kudret Bey bana parann kendisi ile alakası olmadığını söyleyerek hastanaede Muhsin’i bulmamı ve ona teslim etmemi söyledi. Kudret müdürün yanına zaman zaman silah taşıma ruhsatı almaya gittiğimde uğrardım…

‘HERHANGİ BİR BÜROKRAT, SİYASİ VEYA EMNİYET GÖREVLİSİNE PARA GÖTÜRMEDİM’

 

Ben Ahmet Kurtuluş’un yanında çalıştığım süre boyunca herhangi bir bürokrat siyasi veya emniyet görevlisine para götürmedim. İfademin bu şekilde dosyaya girmesini istiyorum.

Çünkü Ahmet Kurtuluş’un kendini güvenceye almak için bana yönlendirmeyle verdirdiği ifademden dolayı vicdanım rahat değil, benim başımı yaktı bir sürü dert ile yüz yüze bıraktı. Onun yüzünden suçu günahı olmayan kişilerin töhmet altında kalmasını içime sindiremiyorum. Ayrıca dosya devam ederken meydana gelen cinayet olayı beni ve ailemi çok huzursuz etti. Ahmet Kurtuluş’un şoförlüğünü yapmış olmam nedeniyle başıma bir şey gelmesinden endişe etmekteyim. Ben herhangi bir suça bulaşmadım. Bu dosyadan bir an önce kurtulmak istiyorum.”

 

Suç örgütü lideri olduğu iddia edilen ve hakkında kırmızı bülten çıkarılan Serkan Kurtuluş, İnterpol tarafından Haziran 2018’te Gürcistan’da yakalanıp tutuklanmıştı. Türkiye’ye iade talebi reddedilen Kurtuluş, daha sonra Gürcistan mahkemesi tarafından serbest bırakılmıştı. Serkan Kurtuluş hâlâ firari durumda.

AHMET KURTULUŞ GÜNAH KEÇİSİ Mİ SEÇİLDİ?

Davanın en önemli sanığı eski AKP İzmir İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kurtuluş’un etkin pişmanlıktan yararlanarak çok önemli bilgiler verdiği iddia edilmişti. Kurtuluş, ev hapsinde tutulduğu sırada konutuna polis kılığında gelen bir şüpheli tarafından 31 Mayıs 2019 tarihinde 5 yaşındaki çocuğunun gözleri önünde infaz edilmişti. Kurtuluş’un ölümünden iki ay önce mafya lideri Serkan Kurtuluş tarafından silahlı saldırı eylemi yapılacağına ilişkin savcılığa ihbar geldiği ancak buna rağmen cinayetin önlenemediği ortaya çıkmıştı.

Kurtuluş’un etkin pişmanlık kapsamında verdiği ifadesinin tamamı bugüne kadar ortaya çıkmadı.

Kurtuluş’un öldürülmesinden yaklaşık 3 ay sonra değiştirilen bu ifade ise ‘Ahmet Kurtuluş günah geçisi mi seçildi?’ sorusunu akıllara getirdi.

Ahmet Kurtuluş’un şoförü tutuksuz sanık Ufuk Gürbüz’ün 3 sayfalık ek ifade tutanağı aşağıda: