FETÖ krizi nasıl başladı, nasıl gelişti?

24 Haziran 2018’deki genel seçimler öncesi hazırlanan milletvekili aday listelerinde 5 Nisan 2018’deki GİK toplantısında itirazlarını ve rahatsızlıklarını ileten isimlerin önemli bir kısmı, milletvekili listelerinde ya geri sıralara düşmüş ya da seçilmeleri zor illere konmuştu...

FETÖ krizi nasıl başladı, nasıl gelişti?

Kısa bir süreliğine yatışan kriz, İYİ Parti’de tekrar patlamıştı. İlk istifa Yörük Ali Paşa olarak tanınan emekli Tuğgeneral Ali Aydın’dan geldi.

Ali Aydın, parti kurucularından GİK üyesi aynı zamanda Genel Başkan Başdanışmanıydı. Sonrasında bu istifalara 15 Temmuz darbe girişimi sırasında gazi olan emekli emniyet müdürü Fatih Eryılmaz ve Balyoz mağduru emekli kurmay Albay Ali Türkşen gibi isimler de eklendi. Bu isimlerin bir özelliği de İYİ Parti’ye Ümit Özdağ tarafından davet edilmiş olmalarıydı.

GÖRÜNMEYEN EL PARTİYİ YÖNETİYOR 

Hürriyet’ten Toygun Atilla, İYİ Parti’deki FETÖ krizini anlattığı yazısında, şunları kaydetti:

“Görüştüğüm insanların fikri 2018’deki parti kongresinden sonra adeta görünmez bir elin partiye değdiği ve hem parti içinde hem de Akşener’in yönetim tarzında bir değişim başladığı yönünde. Yine aynı kişiler, bu görünmez elin bir FETÖ tarzı olduğu yönünde ortak kanaat belirtiyor. Bu iddiaların karşılığı bilinmez ama İYİ Parti kurucularının önemli bir bölümünün geçen 2 yıllık süreç içinde artık partide olmadıkları da bir gerçek. 

BU KAVGANIN İLK RAUNDUYDU 

En son İstanbul kongresi ise krizin şimdilik son perdesiydi. Özdağ’ın CNN Türk’te Ahmet Hakan’a yaptığı açıklamaları ferdi bir çıkış olarak görmemek gerekiyor. İYİ Parti’deki bu FETÖ krizi önümüzdeki günlerde açılan yeni dosyalar, belgeler ve iddialarla daha çok su kaldıracak gibi duruyor.”