FETÖ kumpasında yargılanıp beraat eden astsubaya FETÖ’den gözaltı

FETÖ’nün İzmir Askeri Casusluk kumpasında sanık olarak yargılanıp beraat eden, bu süreçte iki kez TSK’den ihraç edilip 15 Temmuz darbe girişiminin ardından görevine iade edilen Astsubay Engin Aşlakcı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü ankesör soruşturması kapsamında FETÖ üyesi olmak iddiasıyla gözaltına alındı. 

FETÖ kumpasında yargılanıp beraat eden astsubaya FETÖ’den gözaltı

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde, 26 Ağustos 2019’da ifade veren Aşlakcı, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanmak istediğini belirtti. Aşlakcı, FETÖ ile 2004’te üniversiteye hazırlanırken tanıştığını, örgüte ait evlerde ders çalıştıklarını, askeri okul ve göreve başladıktan sonra örgüt abisinin peşini bırakmadığını kaydetti.

ÖSS’den sonra 2005’te İzmir’de Hava Astsubay Meslek Yüksel Okulu’nu kazandığını ve buraya kayıt yaptırdığını anlatan Aşlakcı, okul sürecinde kendisini arayan Mehmet isimli örgüt abisinin telefonlarını açmadığını, açtığında ise görüşmek istemediğini söylediğini öne sürdü. Okulun bitmesinden sonra 2008’de Balıkesir 6. Ana Jet Komutanlığı’na atamasının yapıldığını ifade eden Aşlakçı, 2012 yılında evine polislerin geldiğini ve Savcı Zafer Kılınç’ın karşısına çıkarıldığını söyledi. Başına gelenleri Cumhuriyet’ten Alican Uludağ’a anlatan Aşlakcı, şunları söyledi:

– Savcı bana, “Devletin gizli belgelerini örgüte kazandırıyormuşsun” diye bir söylemde bulundu. Ben de savcılık makamına böyle bir şeyin imkânsız olduğunu söyledim ve görevimi anlattım. Beni savcılıktan serbest bıraktılar. Hâlâ ne olup bittiğini anlayamıyordum. Tekrar Bandırma’ya görevime döndüm.

– 2013’te atamam Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanlığı’na yapıldı. Haziran ayında birliğime katıldım. Beni arayan Mehmet isimli şahsı yine reddettim. 2014 Şubat ayında İzmir’deki dava nedeniyle meslekten atıldım. Ankara’ya geldim ve 2014-2015 yılları arasında çeşitli özel şirketlerde çalıştım. Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne açtığım davayı kazandım ve 2015 Nisan ayında göreve iade edildim. Diyarbakır’a gittim. Görevde 8 ay kaldıktan sonra İzmir davası nedeniyle yeniden ihraç edildim. Tekrar Ankara’ya ailemin yanına yerleştim. 1 yıla yakın bir süre işsiz gezmek zorunda kaldım.

– 2016 yılı başında telefonu bilmediğim bir numara aradı, ben de açtım. Telefonu açtığımda Mehmet isimli şahıs olduğunu anladım. Görüşmeyi kabul ettim. Meslekten atıldığımı, işsiz olduğumu, daha neden benimle görüşmek istediğini sordum. Bana ‘Biz adamı yerin dibine de sokarız, göğün üstüne de çıkarırız” dedi. Bu sözü söylemesi üzerine ben de konuşmayı bitirdim ve ayrıldım. Bu, beni son araması, son görüşmesi oldu. Bana bu sözü söylemesi üzerine başıma gelenlerin tamamının bu yapının istek ve taleplerini yerine getirmediğim için olduğunu anladım. 2018 Aralık ayında göreve yeniden iade edildim.