FETÖ operasyonları peş peşe geldi

Ankara merkezli FETÖ soruşturmalarında peş peşe operasyon haberleri geldi. 6 ayrı FETÖ soruşturması kapsamında 131 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Şüphelilerden 62'si gözaltına alındı.

FETÖ operasyonları peş peşe geldi

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen FETÖ soruşturmaları kapsamında bu sabah peş peşe operasyonlar düzenlendi.

TÜBİTAK’TA 19 KİŞİYE GÖZALTI KARARI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, FETÖ’nün örgüt mensupları arasında iletişim yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonlar ile kontörlü büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edilen 19 TÜBİTAK personeli hakkında gözaltı kararı verildiği bildirildi.

Haklarında gözaltı kararı verilen 19 şüpheliden 5’inin aktif görevde olduğu belirtilen açıklamada, Ankara merkezli 5 ilde eş zamanlı operasyon düzenlendiği, zanlılardan 10’unun yakalandığı kaydedildi. Diğer zanlıların yakalanmasına yönelik çalışmaların Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğünce devam ettiği açıklandı.

Jandarma’da ‘ankesör’ operasyonu… Çoğu muvazzaf asker

İDARİ YARGI SINAVINDA USULSÜZLÜK

Başka bir soruşturmada ise 2013’te yapılan idari yargı sınavında terör örgütü FETÖ mensuplarının, sınav sorularına erişerek örgüt tarafından oluşturulmuş olan hâkim-savcı çalışma evlerinde bulunan mensuplarına dağıttıkları belirlendi. Bu kapsamda, soruları alarak sınavı kazandığı tespit edilen 20 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 11 ilde düzenlenen operasyonda şüphelilerden 14’ü gözaltına alındı, diğerlerinin yakalanması için çalışmalar sürüyor.

BYLOCK SORUŞTURMASI

Başkent’te yine FETÖ soruşturması kapsamında, örgütün gizli ve şifreli haberleşme programı ByLock kullanıcısı olduğu tespit edilen 8 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi.  Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, şüphelilerden 3’ü yakalandı. 5 şüphelinin ise yakalanması için çalışmaların sürdürüldüğü kaydedildi.

İHRAÇ KAMU GÖREVLİLERİNE GÖZALTI KARARI

Diğer FETÖ soruşturmasında alınan şüpheli beyanları, yaptırılan fotoğraftan teşhis işlemleri ve araştırmalar sonucunda FETÖ ile irtibatı olduğuna dair deliller elde edilen, tamamı ihraç edilmiş 26 kamu görevlisi hakkında gözaltı kararı verildi. Ankara merkezli 14 ilde düzenlenen operasyonda şüphelilerden 8’i gözaltına alındı.

HAVA KUVVETLERİ’NDE ‘ANKESÖR’ OPERASYONU

Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesindeki asker şüphelilerin, örgütün sivil “imam”larıyla iletişim yöntemi olarak kullandığı ankesörlü telefonlar ile kontörlü, büfe telefonlarından periyodik ve ardışık arama sistemiyle haberleştikleri tespit edildi. Bu kapsamda, 18’i asker, 4’ü sivil imam olmak üzere 22 şüpheli hakkında gözaltı kararı verildi. Başsavcılığın talimatı doğrultusunda, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Ankara Emniyet Müdürlüğü Terör ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlükleri ekiplerince, Ankara merkezli 12 ilde düzenlenen operasyonlarda, şüphelilerden 16’sı gözaltına alındı. Firari şüphelilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar sürüyor.