FETÖ’cüler RAND raporunu yorumladı: Yeni bir 15 Temmuz olur mu?

CIA'nın yan kuruluşu Rand Corporation, Türkiye'yle ilgili yayınladığı raporda 'orta kademe askerler rahatsız; yeni bir darbe girişimi bile olabilir"' ifadelerine yer verdi. FETÖ'cüler orduda yapılan tasfiyelerden dolayı rahatsızlık olduğunu söylediler. Akar'ın Erdoğan'a oranla daha Amerikancı olduğunu belirten FETÖ'cüler, ABD'nin Erdoğan sonrası Akar vurgusu yapmalarına dikkat çektiler.

FETÖ’cüler RAND raporunu yorumladı: Yeni bir 15 Temmuz olur mu?

VERYANSIN TV

Fetullahçı Terör Örgütünün medya ayağını üstlenen ve firar ettikleri Batı ülkelerinden Türkiye düşmanlığına devam eden FETÖ’cülerde darbe hayalleri bitmedi.

Son olarak ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) için raporlar yazan ve Washington yönetimini yönlendiren Rand Corporation’ın son Türkiye raporunda Türk ordusunda rahatsızlık olduğu iddia edildi.

Raporun 14. sayfasında; “Orta kademe askerler rahatsız; yeni bir darbe girişimi bile olabilir” ifadesi yer alıyor.

FETÖ’cü Erkam Tufan Aytav, Adem Yavuz Arslan ve Doğan Ertuğrul Youtube’da yayınlanan bir programda RAND raporunu değerlendirdiler.

Programın sunucusu Aytav, Adem Yavuz Arslan’a “Bu raporda TSK’da subaylar rahatsız darbe olabilir mesajı var.” ifadeleriyle söz veriyor.

Arslan ise FETÖ’cülerin TSK’dan tasfiye edilmesinin rahatsızlık yarattığını savunarak şunları söylüyor:

‘TSK’DAKİ RAHATSIZLIK SIR DEĞİL’

“Türkiye’de ordunun rahatsız olduğu ve bunun yeni bir hareketlenme getireceği bilinen birşey yeni değil. Bunu bilmek için kozmik bilgilere ihtiyaç yok. Ben bunu çok yerde dinledim. Sonuçta bu insanların mesai arkadaşları ABD ordusunda. NATO’da beraber çalışmışlar ve tanıdıkları bildikleri insanlar ya cezaevinde ya sürgünde. Tabiki doğal olarak onların nabzını tutuyorlar. Hergün operasyon yapılıyor, işkence had safhada, insanlar haksız yere müebbet alıyor, Harbiyeli çocukların, üç günlük erlerin durumu ortada. Bunların rahatsızlık oluşturması kaçınılmaz Buradan sonraki kısmının abartıldığını düşünüyorum. Askeri darbeye ihtimal vermiyorum. TSK şu anda felç vaziyette.”

TÜRKİYE ASKER ARACILIĞIYLA ABD ROTASINA GİREBİLİR

Doğan Ertuğrul ise rapordaki Hulusi Akar vurgusuna dikkat çekiyor ve şunları söylüyor:

“Raporun ciddiye alınması gerektiğini düşünüyorum. Evet bir rahatsızlık var ve bu rahatsızlığın neye evrileceğine dair bir opsiyondan söz ediyor rapor. Rapordaki bazı ayrıntılar TSK’daki rahatsızlık kadar önemli. Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiler sabote edilmiş olsa da askerler üzerinde ABD ile ilişkilerin geliştirilebileceği söyleyen bunu öneren bir rapor. Türk ABD ilişkilerinde belirleyici olan askeri ilişkiydi. Şu an siyaset farklı bir yöne meylettiği için bu rapor TSK ile ilişkilerin geliştirilmesi ve Türkiye’nin asker aracılığıyla ABD safında yer alması vurgusu yapılıyor. Bu son derece önemli.”

ERDOĞAN SONRASI SENARYOLARA İKTİDAR NEDEN SESSİZ?

“Türk Amerikan ilişkilerinin asker üzerinden geliştirilmesi önerisini Hulusi Akar üzerinden öneriyorlar. Erdoğan’a karşı Hulusi Akar desteklenmeli diyorlar. Hulusi Akar müttefikimiz diyorlar. Amerikan yanlısı diyorlar. ABD ile ilişkilerde partner olarak Erdoğan değil Hulusi Akar görülüyor. Hulusi Akar son iki yılda Rusya’ya daha mesafeli ABD’ye daha yakın profil çiziyor. Türk Amerikan ilişkilerinde daha ılımlı ifadeler Akar’dan geliyor. Bu yüzden ABD’deki karar alıcılar Türk Amerikan ilişkilerini asker üzerinden, Akar üzerinden Erdoğan sonrası için bir partner ya da Erdoğan’ın Rus yanlısı tutumuna karşı Milli Savunma Bakanı Akar’ı öneriyorlar. Bu nedenle iktidar cenahı sessiz.”