FETÖ’den 6 yıl ceza aldı ama bakın şimdi nerede?

FETÖ’ye üye olmak ve KPSS soruları çalmak, sızdırmak suçundan 6 yıl 3 ay hapis cezası alan öğretmen Derya A'nın devletten yaklaşık 2 yıldan beri maaşını almaya devam ettiği öğrenildi.

FETÖ’den 6 yıl ceza aldı ama bakın şimdi nerede?

ERDEM ATAY / Veryansın Tv

2010 Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) sorularının sızdırılmasına ilişkin açılan ve Ocak 2018’de karara bağlanan davada 5 sanık için, “FETÖ üyesi olmak” suçundan 6 yıl 3’er yıl hapis cezası verilmişti.

Cezaya çarptırılanlardan biri de öğretmen Derya A.

Derya A’nın 2010 yılında yapılan Eğitim Bilimleri testinde 120 sorudan 118 soruya doğru cevap verdiği, tekrarlanan sınava girmediği, kendisinin iptal edilen sınavda önceki yıllarda görülmemiş derecede yüksek sayıda doğru yapıp yüzde 1’lik dilime girecek kadar yüksek başarı elde ettiği ortaya çıkmıştı.

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde yapılan ve Ocak 2018 tarihinde sonuçlanan davada Derya A’nın Fethullahçı Terör Örgütüne üye olduğu ve soruları çaldığı gerekçesiyle 6 yıl 3 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştı.

Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre, Derya A’nın ceza aldığı tarihten bu yana Milli Eğitim Bakanlığıyla ilişiği kesilmediği, hala devletten maaşını almaya devam ettiği öğrenildi.

Derya A’nın eşi Yarbay Emre A’nın hakkında da FETÖ iltisakı tespit edildiği bildirildi. Yarbay Emre A, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiyse de hakkında adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı. Emniyet Müdürlüğünde hakkında “ardışık arama” işlemi yapıldığı öğrenilen Emre A’nın, ankesör kayıtlarının çıktığı da öğrenildi.