FETÖ’den yargılanan baklavacı patronlara beraat!

FETÖ'nün iş dünyasına yönelik davada 'anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek' ve 'silahlı terör örgütüne üye olmak' suçlarından yargılanan Gaziantepli Habeş Seyidoğlu Baklava şirketinin Dış Ticaret Genel Müdürü Serdar Seyidoğlu ile şirketin ortağı Mustafa Seyidoğlu’nun beraatlerine karar verildi. Mahkeme Başkanı, Mustafa Seyidoğlu'nun 'silahlı terör örgütüne yardım etmek' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirterek, karara muhalefet şerhi koydu.

FETÖ’den yargılanan baklavacı patronlara beraat!

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasına, sanıklar Mustafa ve Serdar Seyidoğlu ile avukatları katıldı.

Dosyanın karara bağlanacağını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklara son sözünü sordu. Sanıklar, haklarındaki suçlamaları kabul etmeyerek beraat talebinde bulundu.

SAVCI CEZALANDIRILMALARINI İSTEDİ

Cumhuriyet savcısı, sanıkların “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan cezalandırılması yönündeki daha önce verdiği mütalaasını tekrar ettiğini söyledi.

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Mustafa ve Serdar Seyidoğlu hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan kamu davasının açıldığını hatırlatarak, sanıkların üzerlerine atılı eylemi işlediklerine dair her türlü şüpheden uzak, kesin, inandırıcı, somut ve nitelikli bir delil elde edilemediğinden ayrı ayrı beraatlerine karar verildiğini açıkladı.

KARARA MUHALEFET ŞERHİ

Karara, Mahkeme Başkanı Ahmet Uğuz muhalefet şerhi koydu.

Mahkeme Başkanı Uğuz şerhinde, ”Sanıklar hakkında ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olmak’ suçundan verilen beraat kararlarına katılmakla birlikte, dosya kapsamındaki delil durumu dikkate alındığında sanık Mustafa Seyidoğlu’nun ‘silahlı terör örgütüne yardım etmek’ suçundan cezalandırılması gerektiği kanaati ile bu sanık bakımından verilen karara muhalif kalıyorum” ifadelerine yer verdi.

İDDİANAMEDEN

İddianamede, Mustafa Seyidoğlu ve Serdar Seyidoğlu’nun “cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya veya bu düzen yerine başka bir düzen getirmeye veya bu düzenin fiilen uygulanmasını önlemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile ”silahlı terör örgütüne üye olmak” suçundan 7,5 yıldan on beşer yıla kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyordu.