FETÖ’nün ‘şifresi’ böyle işlemiş!

FETÖ'nün Hava Kuvvetleri'ne sızmak için kullandığı 'şifreli' oyunu, itirafçı subay anlattı.

FETÖ’nün ‘şifresi’ böyle işlemiş!

Dün İzmir merkezli çok önemli bir FETÖ operasyonuna imza atılmıştı. 191 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Bunlardan 181 muvazzaf yani görevinin başındaki subay ve astsubaylardı. Şüphelerin, Hava Kuvvetleri’ne subay ve astsubay yetiştiren okullara FETÖ’nün verdiği şifreli aday numaraları sayesinde girdikleri ortaya çıktı. Operasyon, Hava Kuvvetleri’nde kripto yapının ortaya çıkarılması için çok önemliydi.

Daha önce Deniz Harp ve Deniz Astsubay Yüksek Meslek Lisesi’ne girişlerde de “şifreli” aday numarası yöneteminin uygulandığı ortaya çıkmıştı.

Hürriyet yazarı Nedim Şener, bugünkü köşesinde, FETÖ’nün “şifre” oyununu itiraf eden örgüt üyesinin anlatımlarına yer verdi.

FETÖ’nün “şifreli” tuzağı 14 Kasım 2016 günü İzmir Cumhuriyet Savcılığı’na “Hançer” gizli tanık adıyla itiraflarda bulunan ve mülakat komisyonlarında görev yapmış bir FETÖ’cü subay şöyle anlatmıştı:

“(…) 2009 yılında Kara Kuvvetleri Personel Temin Merkezi’ne atamam yapıldı. Bu yapılanmaya mensup (FETÖ) sözleşmeli muvazzaf subay, astsubay ve sivil memur olacak kişilerin alınmaları yönünde isim listeleri veriliyordu. Bu isim listeleri kodlu aday numarası şeklinde geliyordu. Kodların anlamı her seferinde değişkendi. Mesela listeler verilirken gizliliğe dikkat açısından aday numarasının son iki numarasının toplamı çift olan kişilerin FETÖ/PDY mensubu olduğu, aday numarasının son iki rakamının toplamı tek olan şahısların ise alınmasının uygun olabileceği şeklinde şifrelendirmeler yapılıyordu.

TOPLAM 21 İSE AL, 25 İSE KESİNLİKLE ALMA

Yine bir örnek vereyim: Aday numaraları 6 rakamdan oluşuyorsa, bunların toplamı örneğin 21 çıkıyor ise bunların FETÖ’cü olduğu ve alınması gerektiği; 25 ise kesinlikle alınmaması gerektiği, eğer bu rakamlar arasında veya dışında herhangi bir numara ise arada bir adayın olduğu ve ‘İster alın ister almayın’ şeklinde şifrelenmek suretiyle iletiliyordu. Bu şekilde uygulanan metot ile alım yapmamız istenirdi. Benim anlattığım bu sistemin 2009 ile 2011 yılları arasında bizzat çalıştığım için yapıldığını biliyorum. 2014 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı muvazzaf astsubay temin faaliyeti için oluşturulan komisyonda geçici görevli olarak görevlendirilmiştim. Bu mülakat 07-22 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara’da Kara Kuvvetleri Komutanlığı Cebeci Personel Temin Merkez Komutanlığı’nda icra edilmişti. 2014 yılında Ankara’ya muvazzaf astsubay temini için oluşturulan mülakat komisyonundaki geçici görevim ile ilgili gittiğimde, Elazığ’daki sorumlu abimin vermiş olduğu numarayı aradım.

KODLAMAYI BİR EVDE 10 DAKİKADA ANLATTI

Buluştuktan sonra yerini gösteremeyeceğim bir eve beni götürdü. Yaklaşık 10 dakikalık süre içerisinde gerçekleşen görüşmede bana mülakat komisyonunda örgüt mensubu olan ve TSK’ya girecek şahısların aday numaraları ile ilgili kodlama yöntemini anlattı. Sayıları tam olarak bilmemekle birlikte subay aday sayıları 1500-2000 arası. Astsubay aday sayısı 3 bine yakın, uzman aday 10 bin civarı ve sivil memur alımlarında uygulanan bir sistemdi. Uzman ve sivil alımlarında belirttiğim sistem çok az uygulanırdı. Ancak subay ve astsubayda çok oluyordu. Bir gün lazım olur mu diye düşünmediğim için de bunlarla ilgili herhangi bir not almadım. Ancak analiz yapılır, kazanan subay ve astsubayların aday numaralarının toplamları bulunur, yine kazanamayan subay ve astsubayların aday numaralarının toplanıp bulunur ve bunların analizi iyice yapılırsa, benim anlattığım sistem açığa çıkacaktır.”