FETÖ'nün sıradaki elebaşı Enes Kanter mi?

Habertürk yazarı Oray Eğin, Fetullahçı Terör Örgütü'nün son çırpınışlarını kaleme aldı. Maddi krize giren örgütün yeniden para bulup cesaretlendiğini akaran Eğin, FETÖ elebaşı Gülen'in ardından örgütün yeni liderinin Enes Kanter olacağı iddiasında bulundu.

FETÖ'nün sıradaki elebaşı Enes Kanter mi?
FETÖ'nün sıradaki elebaşı Enes Kanter mi?

ABD'nin New York kentinde bulunan dünyaca ünlü Times Meydanı'nda, FETÖ mensubu grupların Türkiye ve Cumhurbaşkanı Erdoğan düşmanlığıyla dolu reklamlar yayınlandı.

Bugünkü köşe yazısında bu konuyu ele alan Habertürk yazarı Oray Eğin pandemi döneminde çok az kişinin gördüğü bu mesajların önemli olmadığını, önemli olanın 'örgütün neredeyse unutulmuşken tekrar ortaya çıkabilecek özgüveni toplaması' olduğunu belirtti

Bu durumun, maddi krize giren örgütün yeniden para bulduğu ve cesaretlerinin yerine gelmesine işaret ettiğini aktaran Eğin, örgütün geleceği konusunda da çok net olduğunu söyledi.

FETÖ elebaşı Gülen'in ardından örgüt liderinin firari basketbolcu Enes Kanter olacağını ifade eden Eğin, şunları yazdı:

"Bu aşamada örgütte liderlik tartışması, ya da örgütün Kırık Hoca ölünce ayakta kalıp kalmayacağı gibi sorular kalmadı. Enes Kanter bugün FETÖ’nün ‘de facto’ yüzü, örgütün asıl liderinden çok daha aktif, başarılı rol oynuyor."

O yazıdan bir bölüm:

Bu daha başlangıç olsa gerek, ama gelecekteki yapılanmaya yönelik de fikir veriyor. Türkiye billboard’la oyalanırken CNN’de Kanter’in Kanada’nın eski Adalet Bakanı Irwin Cotler’la ortak yazdığı bir makale yayımlandı. Wall Street Journal’da birkaç hafta önce yazdığı makaleden sonra bir tane daha… Biden’a Erdoğan’la mücadele etme çağrısı yapıyorlar. Yazıda Can Dündar, Boğaziçi, HDP’yle birlikte Hidayet Karaca gibi kirli FETÖ’cüleri birlikte anıyorlar—bizzat bir FETÖ’cü bana pek çok operasyonu Karaca’nın şahsen tertiplediğini söylemişti. Ama Batı kamuoyu için bunların bir önemi yok. Türkiye’deki her türlü insan hakları ihlalini aynı sepete koymak, böylece FETÖ’yü aklamak amaç. Kanter adım adım bu algı için çalışıyor, Türk iç politikasının nüanslarını bilmeyen Amerikan devlet yöneticilerini de kolaylıkla kandırabiliyorlar. İki makaleyle birlikte Kongre’den Türkiye karşıtı iki mektubun çıkması tesadüf değil herhalde.

Enes Kanter önceki gün Portland Trailblazers’ın galibiyetini de Ahmet Altan’a adadı. Bugüne kadar doğrudan örgütün organik üyelerine adıyordu, ilk kez hapisteki bir gazeteciyi gündeme getirdi. Kanter yarın öbür gün Osman Kavala ya da Selahattin Demirtaş gibi hapisteki isimlere de maçlar adanırsa şaşırmamak gerekir, çünkü amaç dünyayı FETÖ’nün haksız yere mağdur edildiğine ikna etmek. Örgüt başka mağduriyetler üzerinden kendisini temize çekip aklamaya çalışıyor, Kanter de bu operasyonun önderi. 

FETÖ 2.0 SÜRÜMÜ

Türkiye sırf içeride aşırı sağı memnun etmek için bu tutuklamalarda ısrar ederken FETÖ de kendini yeniliyor. Örgütün yeni liderini bulduğuna artık ikna olabiliriz. Bugünlerde Washington’da Türkiye’yi takip eden saygın kişilerin de aklından geçen bir soru.

Enes Kanter ilkokul mezunu şarlatan bir imama kıyasla Batı’nın daha kolay kabul edeceği bir tip. Etrafına gençleri toplayan ne olduğu belirsiz yaşlı bir radikal dinciye karşı genç, kağıt üzerinde eğitimli, başarılı bir figür. Üstelik Rockefeller’ın torununu sevgili yapacak kadar da “dünyaya açık.” Sıradan bir Amerikalı için “dinci” değil “dindar,” hatta “modern.” Tam Washington’ın yıllardır aradığı Ilımlı İslam işte. Dahası Kırık Hoca gibi tuhaf şifreli cümleler kurmuyor; ne uzaktan ne yakından tarikat şeyhi gibi duruyor. “İnsan hakları mücadelesi” verdiğini söylüyor, Amerikan Kongresi’ni de buna ikna edebiliyor. Kozmetik önemlidir. ABD’nin kendi topraklarında barınmasına izin vereceği, derin devletin daha fazla işine gelebilecek bir figür. FETÖ 2.0 eski sürüme kıyasla daha kolay pazarlanabilir ve daha da kullanışlı. Times Square’deki reklam panosu da bu yeni ürünün tanıtımı.