Fetullah felç geçirdi... Örgütte maaş krizi

Kısmi felç geçirdiği iddia edilen FETÖ elebaşının ciddi sağlık sorunlarıyla boğuştuğu ve yerine örgütün en yüksek karar birimi olan ‘Baş Yüceler Şurâsı’nın bir isim belirlediği ifade edildi. Öte yandan örgütün maaş ödemede sıkıntılar yaşadığı belirtildi.

Fetullah felç geçirdi... Örgütte maaş krizi

Fetullah Gülen'in son dönemde yaşadığı sağlık problemlerinin arttığı yönündeki haberler ve koronavirüs iddiaları, Gülen'in öldüğü yönünde haberlere neden olmuştu. Örgüt içindeki bu söylentileri gidermek için yayınlanan videoda Gülen'in başının sağa düştüğü ve halsiz olduğu görülmüştü.

Sonrasıyla ilgili Hürriyet yazarı Nedim Şener'den iddialar geldi.

Şener'in yazısının satır başları şöyle:

"(...) FETÖ elebaşı yayınlanan 33 dakikalık konuşmasını şu ilginç mesajla bitirmişti: “İnsanın bazen dünni hitaplara mazhar olabilmesi, ilhamlarla şahlanabilmesi ve semavi varidata açık hale gelmesi için bir mağara dönemine ihtiyaç vardır.”

Bu sözler, FETÖ elebaşının bir süre örgüt üyelerine hitap etmeyeceği anlamına geliyordu.

“Mağaraya çekilmek”ten kastının ne olduğu ortaya çıktı diyebiliriz: Tedavi olmak.

Ortaya çıkan son bilgiler FETÖ elebaşının, çok yakınındaki kişilerden aldığı koronavirüs hastalığını atlattığı yönünde. Ancak şeker, tansiyon gibi kronik hastalıkları yanında daha önce kalp ameliyatı geçiren ve stent takılan FETÖ elebaşı Gülen’in kalp ritminin ciddi biçimde bozulduğu öğrenildi. Doktorları, vücudunun sağ kol ve bacağında kısmı felç geçiren FETÖ elebaşına ilaç ve fizik tedavi önerdi. Yanındakilere, böylece iyileşebileceği söylendi. Ayrıca stresten mutlaka uzak kalması gerektiği tavsiye edildi. FETÖ elebaşının yanındaki yöneticiler bu durumu örgüt tabanı üzerinde kullanmaktan gecikmediler.

Örgüt tabanına, “Türkiye’deki sıkıntılardan dolayı hocamız Fethullah Gülen çok ciddi şekilde rahatsızlandı” şeklinde mesaj göndererek, örgüt mensuplarından dua etmeleri istendi.

ÖRGÜTTE MAAŞ KRİZİ

Örgüt üyelerinin sosyal medyadaki tartışmalarına da yansıyan bilgilere göre FETÖ yapılanmasının, elebaşının ölümü ile parçalara ayrılmasına kesin gözüyle bakılıyor. FETÖ elebaşının koronavirüse yakalanması ve hastalık seyrini ağır geçirmesi, ardından felç olması sıkıntıların su üstüne çıkmasına neden oldu. Bunların başında maddi problemler geliyor.

FETÖ yönetiminin ilk kez, örgüt elebaşına yakın isimlere her ay verdiği maaşı ödeyemediği bildiriliyor.

YERİNE O BAKIYOR

FETÖ elebaşının ciddi sağlık sorunlarıyla boğuştuğu bu süreçte, örgütün en yüksek karar birimi olan ‘Baş Yüceler Şurâsı’ bir araya gelerek vekil tayin etti.

Başkanlığını Naci Tosun’un yaptığı, Mehmet Ali ŞengülAbdullah AymazRıdvan KızıltepeSadettin BaşerYusuf BekmezciSuat YıldırımCem Orhan Çavdarİrfan Yılmaz, Necdet Başaran ve Mehmet Erdoğan Tüzün’den oluşan ‘Baş Yüceler Şurâsı’ FETÖ elebaşına vekâlet edecek ismi, İsmail Büyükçelebi olarak belirledi.

Örgütün ABD imamı olan İsmail Büyükçelebi, FETÖ elebaşı Gülen’in 1966’da vaiz olarak geldiği İzmir Kestanepazarı’ndaki çalışmaları sırasında örgüte ilk kazandırdığı isimlerden birisiydi. FETÖ’nün İzmir Tepecikte açtığı ilk evde kalan ve Fetullah Gülen’in düzenlediği yaz kamplarına katılan Büyükçelebi, 1996-1997’de örgüte ait Zaman gazetesinde görev yaptı. Örgütün Ankara ve Türkiye imamlığı görevini de yürüten Büyükçelebi, 1997’de Uzak Doğu ülkeleri sorumlusu oldu. 1999’da örgütün “yurtdışı sorumlusu” olan Büyükçelebi, 2003’te gittiği ABD’de örgütün ‘Baş Yüceler Şurâsı’nda yer aldı. Büyükçelebi, FETÖ elebaşının ölmesi halinde örgütün yönetimi için adı geçenler arasında en güçlü aday olarak görülüyor.

Elbette gelişmeleri takip edeceğiz ama ben 9 Aralık tarihli yazımdaki gibi dileğimi tekrar ederek satırlarıma son vereyim: “Tek dileğim, beyinlerini yıkayıp ajanlaştırdığı bu ülkenin çocuklarını birer haine, halkını katleden birer teröriste çeviren FETÖ elebaşının yaptığı tüm kötülüklerin cezasını çekecek kadar yaşaması.”