Feyzioğlu’ndan baro yürüyüşünün engellenmesine tepki: Hakları ihlal edildi

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, baro yürüyüşünün engellenmesini eleştirerek, 'Bütün bunlar eğer o otobüslerin önü kesilmeseydi o kadar kardeşçe olacaktı ki. Herkes kendi tercih ettiği yolu izlemiş olacaktı. Yürümek istemeyenler de Anıtkabir'e gelecekti. Anıtkabir'de buluşacak, bir ortak paydamız olacaktı. Ne kazandık buradan Türkiye olarak ben bunu soruyorum' dedi.

Feyzioğlu’ndan baro yürüyüşünün engellenmesine tepki: Hakları ihlal edildi

Baroların engellenen yürüyüşü tartışılırken Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, sıcak açıklamalarda bulundu. Gazeteci Cüneyt Özdemir’in YouTube kanalında canlı yayına katılan Feyzioğlu, “Hepsi başımın üstüne, onlara tek söz söylenemez. Çünkü çok zor şartlarda sabahı ettiler ve temel hakları ihlal edildi. Silahsız saldırısız yürüyüş hakkı temel haktır” dedi.

“Ben 48 saattir ayaktayım, hiç uyumadım. Dün gece Barolar Birliği’nde sabah 5’e kadar telefon görüşmeleri yapıyordum” diyen Feyzioğlu, “Neden detsek vermek yerine Anıtkabir’e gittiniz?” sorusuna, “Biz o yürüyüşe katılmak istemedik. O da bizim hakkımız. Her dünya görüşünden insanın gittiği bir yer Anıtkabir. Benim önerdiğim programı bazı baro başkanları tasvip etmedi” diye yanıt verdi.

Bazı baro başkanlarının sert eleştiriler yönelttiği Feyzioğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Hepsi başımın üstüne, onlara tek söz söylenemez. Çünkü çok zor şartlarda sabahı ettiler ve temel hakları ihlal edildi. Silahsız saldırısız yürüyüş hakkı temel haktır.

Ben 48 saattir ayaktayım, hiç uyumadım. Dün gece Barolar Birliği’nde sabah 5’e kadar telefon görüşmeleri yapıyordum.

Meclis başkanına hem şahsen gittim hem de en az dört kez aramışımdır. Saat 4.5-5. Çözüldü deniyor çözülmüyor. Soğuk yağmur yağıyor. Battaniye göndermek istiyorsunuz, içeri sokmakta sorun yaşıyorsunuz. Soktuk bir şekilde. Bir taraftan İbrahim Kalın’a mesaj atıyorum. Kiev’deymiş. Sayın Süleyman Soylu, sabah 9.30 gibi çözüyoruz. Bana birazcık vakit. Kaymakamların bir yemin töreni var. biter bitmez nasıl çözüleceğine dair sizi arayacağım’ dedi.”

Instagram’da Anıtkabir ziyareti fotoğraf paylaştınız. Doğal olarak ikiye bölündü gibi bir düşünce geliyor herkesin aklına…

“Biz onların itilip kakıldığını bilmiyorduk. Biz arabalara bindiğimizde itiş kakışı öğrendik. Kabul edilemez bir şey. Bunların hepsi çok üzücü bir şey. Ben şunu soruyorum: Ne kazandık? Kanunu ben çıkarmıyorum. Bazı arkadaşların hedefinde ben varım, anlıyorum. Şu anda bizim çok yakın bir sorunumuz var o sorun da ben değiliz, çoklu baro.”

Sizin AK Parti’yi desteklediğiniz yönünde eleştiriler var. Destekliyor musunuz?

Hayır. Yürüyüşe yine gitmedim? Yürümüyorum. Çünkü Meclis’in kapısı açık. Ama bu soruları soracaksak, ki yine arkadaşlarım üzülecek.”

İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim.”

ÖNLERİ KESİLMEMİŞ OLSAYDI…

“Diliyorum iş çözülür. Yürüyorlarmış şimdi. Oradan Anıtkabir’e gideceklermiş. Bütün bunlar eğer o otobüslerin önü kesilmeseydi o kadar kardeşçe olacaktı ki. Herkes kendi tercih ettiği yolu izlemiş olacaktı. Yürümek istemeyenler de Anıtkabir’e gelecekti. Anlaşmayacaktık belki bazı baro başkanlarıyla ama uzaktan selamlaşacaktık. Anıtkabir’de buluşacak, bir ortak paydamız olacaktı. Ne kazandık buradan Türkiye olarak ben bunu soruyorum.”

Bu soruyu kime soruyorsunuz?

“Baro başkanlarına sormuyorum. Türkiye’ye soruyorum. Onlar Ankara’nın son 10 yılda gördüğü en şimşekli, yağmurlu günlerden birinde dışarıdalardı. Onlara şimdi hiçbir şey sormuyorum. Onlar istedikleri herkese kızabilirler.

Barolar çoktan bölünmüşe benziyor. Ne dersiniz?

“Fikri bölünmüşlükle kurumlara yansımamalıdır. Ankara Baro Başkanı belki benim istediğim kadar erken gitmeyecek ama gidecek. Ben istedikleri zaman gitmeyeceğim ama gideceğim ama kurumlar kalacak.”

İşte Feyzioğlu’nun açıklamalarının tamamı…