FIFA ve UEFA’dan Cüneyt Çakır kararı

Bir dönem dünyanın en iyi hakemi sıralamasında önde olan Cüneyt Çakır, FIFA’nın 2022 Dünya Kupası hakemler listesinde yer alamadı.

FIFA ve UEFA’dan Cüneyt Çakır kararı

Türkiye’deki maçlarda sıkça görev almasıyla gözden düştü, Türkiye Süper Ligi bir anlamda bu değerli hocamızı da kendine benzetti. FIFA’nın 2022 Dünya Kupası hakemler listesinde yer alamadı.

En son 13 Ekim’de EURO 2020 eleme grubunda Slovenya-Avusturya (0-1) maçını yöneten Çakır, maçta verdiği kararlar nedeniyle UEFA tarafından olumlu not almadı. UEFA’nın başkanı olan “Sloven” Caferin’in, bu maçtan sonra Cüneyt Çakır’a maç verilmemesini istediği iddia edildi.

Maçı izleyen Caferin, bir sert pozisyonda Avusturya’lı oyuncuya kırmızı kart verilmesi gerektiğini Daily Mail’e verdiği röportajında öne sürmüş “EURO 2020 şansımızı hakem Cüneyt Çakır’ın büyük hatası yüzünden kaybettik” demişti.

Konuyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu’ndan her hangi bir açıklama yapılmadı. İddiaye göre listelerin kesinleşmesiyle birlikte FIFA’nın 2022 Dünya Kupası hakem listesinde Cüneyt Çakır yer almayacak.

Cüneyt Çakır’ın liste dışı kalmasını yorumlayan eski hakemlerden TRT spor yorumcusu Bünyamin Gezer, açıklanan listeye göre Cüneyt Çakır’ın 2022 Dünya Kupası’nda görevlendirilmeyeceğini, muhtemelen bu kararın Çakır tarafından da bilindiğini söyledi. Gezer, Çakır’ın son Kayserispor-Ankaragücü maçındaki sürekli VAR’a başvurmasını örnek gösterdi.