‘Firari savcı Pensilvanya’ya çağrıldı’

FETÖ'nün azılı eski savcısı Zekeriya Öz’ün Almanya’dan Pensilvanya’ya giderek FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’le görüştüğü iddia edildi. Öz'ün Pensilvanya’ya niçin çağrıldığı merak konusu oldu.

‘Firari savcı Pensilvanya’ya çağrıldı’

FETÖ’cü firari savcı Zekeriya Öz’ün Almanya’dan ABD’ye geçtiği ve Pensilvanya’da FETÖ lideri Fetullah Gülen’le görüştüğü öne sürüldü. Kırmızı bültenle aranmasına rağmen Öz’ün elini kolunu sallayarak dünyada gezdiği belirtildi. Sabah yazarı Mahmut Övür, bugünkü köşesinde şöyle yazdı:

“Almanya’nın bir FETÖ üssü olduğunu herkes biliniyor. Ancak oraya giden FETÖ’cülerin FETÖ elebaşı Gülen’le görüşüp görüşmedikleri ve Pensilvanya’ya gidip gitmedikleri bilinmiyordu.

Son gelen bilgiler ise, Zekeriya Öz’ün bir süredir Pensilvanya’da olduğu ve Gülen’le görüştüğü doğrultusunda. Şimdi akıllara takılan soru şu; Öz’ün Pensilvanya’ya çağrılması acaba ABD’nin devreye sokacağı yeni bir kumpasa mı işaret ediyor yoksa “darbeyi başaramadım beni affet” demek için mi, belli değil. Belli olan tek şey, Türkiye’nin kırmızı bültenle aradığı darbeci bir kaçağın elini koluna sallayarak Almanya’dan ABD’ye gitmesi… Bunu yapanlar da Türkiye’ye “dost” görünen “demokrasi beşiği” ülkeler… Aslında onlara sitem etmenin veya eleştirmenin de pek anlamı yok. Çünkü hala bu ülkenin ana muhalefet partisi FETÖ’cülerle ilişkisi açığa çıkan belediye başkanına sahip çıkıyor, hala o genel başkanı ‘kontrollü darbe’ diyor ve hala küçük muhalefet partisi İP, Türkiye’yi itibarsızlaştıran FETÖ’cülere umut veren bir siyaset izliyor. Almanlar darbeci kaçak Öz’ü ABD’ye uçurmuşlar çok mu?”

GÜRCİSTAN ÜZERİNDEN AVRUPA’YA

17-25 Aralık darbe girişimini organize eden aktörler arasında yer alan FETÖ’cü eski savcı Zekeriya Öz hakkında, 2015’in ağustos ayında Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” ve “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya, görevlerini yapmasına kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçlarından tutuklanma talebiyle yakalama kararı çıkarmıştı. Öz karar öncesinde firar etmiş ve Gürcistan üzerinden Avrupa’ya kaçmıştı. Hâlâ Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde yargılaması devam eden Öz hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca da “Silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamasıyla soruşturma yürütülüyor. Ayrıca Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, avukat Levent Göktaş’ın bürosunun hukuka aykırı olarak arama yapılarak tutuklatılmasına ilişkin yürütülen bir soruşturma kapsamında ise Zekeriya Öz’ün ‘görevi kötüye kullanma’, ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ ve ‘silahlı terör örgütüne üye olma’ suçundan 12 yıldan 34 yıla kadar hapsi talep ediliyor.