Fırat’ın doğusu ve İdlib masada…Yeni bir ‘Halep’ denklemi mi kuruluyor?

Karabağ savaşı, Doğu Akdeniz ve Sincar’daki gelişmelerin gölgesinde Suriye’de hareketlilik üst seviyede. Ayn İsa’da Türkiye destekli gruplar PKK/PYD pozisyonlarına karşı harekete geçerken, İdlib’de Suriye kontrolündeki bölgede bulunan son gözlem noktasının da tahliye edildiği öne sürülüyor. Sahada yeni bir 'Halep' denklemine işaret ediliyor.

Fırat’ın doğusu ve İdlib masada…Yeni bir ‘Halep’ denklemi mi kuruluyor?

ERAY ÇELEBİ/VERYANSIN TV

Karabağ’daki Azerbaycan’ın kazanımları, Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Sincar’daki PKK varlığı konuşulurken, Suriye gündemi bu tartışmaların gölgesinde oldukça hareketli.

Suriye sahasında İdlib ve Fırat’ın doğusundaki PKK/PYD varlığına dönük gelişmeler göze çarpıyor.

Fırat’ın doğusundaki Teşrin bağlantısı dışında Aynel Arap’a giden lojistik hatları sağlayan, M4 karayolu üzerinden bulunan ve petrol sevkiyatı için de kritik önemde olan Ayn İsa kentini işgal eden PKK/PYD pozisyonlarına saldırılar dikkat çekiyor.

AYN İSA HATTI HAREKETLİ

“Suriye Milli Ordusu” olarak isimlendirilen Türkiye’ye müzahir gruplar son olarak 18 Aralık tarihinde Ayn İsa hattında bulunan El-Cehbel ve Müşeyrifa köylerini YPG'den ele geçirdiğini açıkladı.

Saha kaynaklarının iddialarına göre de Türkiye çatışmalara doğrudan dahil olmuyor, ancak ÖSO’ya topçu desteği veriyor.

Ayn İsa hattındaki gelişmeler, Rusya ile PKK/PYD’nin çatı örgütü konumunda bulunan SDG arasındaki görüşmelere de paralel ilerliyor.

Rusya’nın SDG’ye Ayn İsa’dan çekilmesi gerektiğini, çekilmediği takdirde Türkiye destekli grupların bölgede kontrol sağlayacağını aktardığı belirtiliyor.

SDG’nin ise bazı noktalara Suriye bayraklarının çekilerek bölgedeki varlığını devam ettirmesi istediği ifade ediliyor.

Türkiye ve Rusya ile imzalanan mutabakat kapsamında güvenli bölge dışındaki alandan PKK/PYD’nin çekilmesi gerekiyordu ancak başta Menbiç olmak üzere bazı bölgelere Suriye bayrakları çekilmiş, terör örgütünün varlığı devam etmişti.

Bu konuda görüşmeler ve ÖSO’nun hareketliliği devam ederken Ankara-Moskova-Tahran hattındaki krize dönüşen İdlib’de de kritik gelişmeler yaşanıyor.

TEK GÖZLEM NOKTASI DA TAHLİYE EDİLDİ İDDİASI

Saha kaynaklarının iddialarına göre Türk Silahlı Kuvvetleri, İdlib bölgesinde Suriye’nin kontrol alanında bulunan El İys'teki 6 nolu gözlem noktasının tahliye edilmeye başladı.

Böylece Şeyh Akil Anadan Raşidin Tel Tukan Surman ve Hama’nın kuzeyindeki 2 gözlem noktası ile birlikte toplam 8 noktayı Türk Ordusu’nun boşalttığı öne sürülüyor.

GEREKLİ TEDBİRLER ALINIYOR

Veryansın TV’nin aldığı bilgilere göre de birliklerin güvenliği için gerekli tedbirler alınıyor. Ancak tamamen bir tahliyeden söz edilemeyeceği de vurgulanıyor.

Sahaya hakim Rus diplomasi ise sahadaki gelişmeleri Ankara-Moskova hattındaki anlaşmaya bağlıyor.

YENİ BİR 'HALEP' DENKLEMİ Mİ KURULUYOR?

Bu noktada saha kaynakları önümüzdeki süreç için Halep-Fırat Kalkanı denklemine işaret ediyor.

Suriye Ordusu 13 Aralık 2016 tarihinde Ankara'nın Halep'teki ÖSO kuvvetlerini Fırat Kalkanı bölgesine kaydırmasının ardından Halep’te kontrol sağlamıştı.

ÖSO kuvvetlerinin çekilmesi ve ardından Şam'ın Halep'te sağladığı kontrol, savaşın seyrini değiştirmişti. Sırasıyla Doğu Guta, Hama ve benzeri bölgelerde kontrol sağlandı. 

Halep-Fırat Kalkanı denkleminin yeni dönem için kritik konularda masaya gelebileceği belirtiliyor. 

Suriye Ordusu'nun İdlib'in tamamında kontrol sağlayacağı bir senaryo üzerinde değil, Ankara’nın terör listesinde bulunan HTŞ ve Türkistan İslam Partisi’nin yoğunlukta olduğu M4 karayolunun güneyinde aşamalı bir Şam hakimiyeti olacağı öne sürülüyor.

Son dönemde sahadaki gelişmelerin de bu yönde ilerlediği dile getiriliyor.