Fitch, Türkiye’deki Varlık Fonu'nun görünümünü durağandan negatife revize etti

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’deki Varlık Fonu'nun görünümünü durağandan negatife revize etti.Milli Piyango, Ziraat Bankası, Türk Telekom, Turkcell, Türk Hava Yolları, Halkbank, PTT, Borsa İstanbul, Türkiye Petrolleri, Türksat, Çaykur, Eti Maden, Varlık Fonu’nda yer alan şirketler arasında...

Fitch, Türkiye’deki Varlık Fonu'nun görünümünü durağandan negatife revize etti

Fitch’in enerji, petrokimya ve madencilik alanındaki yatırımlarından ötürü, Varlık Fonu'nun görünümünü durağandan negatife revize ettiği bildirildi.

Bütün dünyada Covid-19 virüsü salgınıyla birlikte enerjiye olan talep azaldığı için petrokimya ve madencilik sektöründe küresel bir zayıflama gözleniyor.

Euronews'in aktardığına göre Fitch 21 Ağustos’ta Türkiye’nin kredi notu görünümünü döviz rezervlerinin tükenmesi ve itibarı zayıf para politikası sonucu dış finansman risklerinin artması nedeniyle “durağan”dan “negatif”e çevirmişti.

Fitch, ağırlıklı olarak enerji, petrokimya ve madencilik alanında sermaye yatırımlarından dolayı Türkiye Varlık Fonu’nun net borç/FAVÖK’ünün (faiz, vergi ve amortisman öncesi kazanç) 2025’e kadar sekiz katına çıkmasını bekliyor.