Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü düşürdü

featured

Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunun görünümünü ‘negatif’ olarak güncelledi. Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkardı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “BB-” teyit ederken , kredi notunun görünümünü ise “negatif” olarak revize etti. Fitch, 19 Şubat tarihli değerlendirmesinde, görünümü “negatif”ten “durağan”a revize etmişti.

‘PARA POLİTİKASI GÜVENLİRLİĞİNİN ZAYIFLIĞI, YÜKSEK ENFLASYON’

Görünüm değişikliğine ilişkin yapılan açıklamada gerekçe olarak, ‘prematüre parasal gevşemenin yarattığı güven kaybı’ gösterildi. Fitch, görünüm değişikliğine gerekçe olarak ‘Merkez Bankası’nın para politikasında erken bir gevşemeye gitmesi ve faizin daha fazla düşürülmesine yönelik beklentiyi’ gösterdi. Kurum, Türkiye’nin düşürülen notunun, ‘para politikası güvenirliğinin zayıflığı, yüksek enflasyon, düşük dış likidite ve jeopolitik riskler’ bağlamında belirlendiğini açıkladı. Fitch, yıl sonu enflasyon tahminini ise yüzde 25 olarak kaydetti.

BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜZDE 9.2’DEN 10.5’E ÇIKTI

Kurum, 2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ekonomi politikasının yönetimini etkileyeceğini öngörüyor. Kredi derecelendirme kurumu, Türkiye için bu yılki büyüme beklentisini de yüzde 9,2’den yüzde 10,5’e çıkardı. 2022 yılı büyüme tahmininin ise yüzde 3,5’ten yüzde 3,6’ya yükseltildiği kaydedildi. 

Fitch, Türkiye’nin kredi notu görünümünü düşürdü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!