‘Fizik tedavi’deki tehlike

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan, TBMM’de Fizik Tedavi Teknikerleri Platformu üyeleriyle beraber basın toplantısı düzenledi ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya teknikerlerin atama talebini dile getirdi.

‘Fizik tedavi’deki tehlike

MHP Milletvekili Sefer Aycan, Meclis’ düzenlediği basın toplantısında, “Fizik tedavinde eğitim almamış kişiler çalıştırıyor. Eğitim almamış kişiler uygulamalar yapmakta ve insanın sağlığıyla oynamakta” dedi.

Fizik Tedavi Teknikerleri Platformu üyeleri, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ile TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Aycan’ın konuğu olarak Meclis’e gelen Platformun Başkanı Hadi İpek yaptığı konuşmada fizik tedavi teknikerlerinin atama sorunundan bahsetti.

Türkiye’de 26 bin fizik tedavi teknikeri olduğunu belirten İpek, her yıl da 6 bin kişinin mezun olduğunu söyledi.

İpek devletten atama beklediklerini vurgulayarak, “Hastanelerde hemşire ve diğer personele sertifika kursu düzenlenerek bu hizmet veriliyor. Şehir hastanelerinde fizik tedavi üniteleri taşeron firmalarca sağlanıyor. Bu firmalarda çalışan personel ise fizik tedavi personeli değil sertifikasyona tabi tutulmuş hemşirelerdir. Özel hastane-lerde ise durum daha vahimdir. Bize    gelen bilgilere göre muhasebe departmanından kişilerin fizik tedavide çalıştırıldığı bile oluyor. Bu bizim istihdam alanımızı daraltıyor” diye konuştu.

KADRO TALEP ETTİLER

Bakan Koca’dan atama istediklerini ifade eden İpek, her yıl 70 kişinin atandığını ve bu sayının 500’e çıkarılması gerektiğini belirtti: “Fizik tedavine başvuran vatandaşlarımıza 4-10 ay arası sıra verilmektedir. Bu devletimizin fizik tedavi teknikerine ihtiyacı olduğunu gösteriyor.”

MHP’li Vekil Aycan ise üniversiteler ve meslek yüksekokullarına planlama yapılmadan kontenjan açıldığını ve ülkede giderek üniversite sayısının arttığını söyleyerek, “Her apartman, her köşe başı neredeyse bir fakülte oldu. Plansızca açılan üniversiteler iyi eğitim vermemektedir. Eğitim ve yükseköğrenim ticari faaliyet alanına dönüştü. Altyapısı ve öğretim elemanı olmayan yüksekokullar ve fakülteler açılıyor” dedi.

BAKANLIK DENETİMİ ŞART

Anayurt gazetesinden Tamer Arda Erşin’in derlediği habere göre, Aycan, sağlık meslek okullarından mezun olan 550 bin kişinin atama beklediğini vurguladı. Aycan, “Sağlık Bakanlığı yeteri kadar kadro açmıyor. Özel sağlık kuruluşları yeteri kadar kadro tahsis etmiyor. Fizik tedavide eğitim almamış kişiler çalıştırıyor. Eğitim almamış kişiler uygulamalar yapmakta ve insanın sağlığıyla oynamakta. Meslekle alakası olmayan kişilerin bu işleri yapması Sağlık Bakanlığı tarafından engellenmelidir. Ayrıca Bakanlık kadrosunu ilan etmeli.” dedi.