Foreign Policy'den ‘Erdoğan sonrası’ yazısı: ABD ile ittifakı yeniden kuracak isim…

Foreign Policy'den Halil Karaveli Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ABD ile ilişkilerini kaleme aldığı yazısında, ‘Akar, cumhurbaşkanı olursa Türkiye'nin ABD ile ittifakını yeniden kurmaya çalışacak.’ ifadelerini kullandı.

Foreign Policy'den ‘Erdoğan sonrası’ yazısı: ABD ile ittifakı yeniden kuracak isim…
Foreign Policy'den ‘Erdoğan sonrası’ yazısı: ABD ile ittifakı yeniden kuracak isim…

ABD'de derin yapılara yakınlığıyla bilinen Dış ilişkiler Konseyi (Council on Foreign Relations) adlı düşünce kuruluşunda Ortadoğu ve Türkiye politikaları uzmanı olarak çalışan Steven Cook, ABD'de dış politika alanında önde gelen yayınlardan Foreign Policy'de (FP) yayımlanan yazısında, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık durumu ve AKP'nin 2023 adayı üzerine iddialarda bulunmuştu.

Cook, Erdoğan'ın sağlık durumunun kötü olduğunu ve 2023 seçimlerinde aday olamayabileceğini öne sürmüştü. 

En muhtemel adayın Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar olduğunu yazan Cook, "Akar'ın ABD'ye dost olmasını kimse beklememeli" ifadelerini kullanmıştı. 

Cook’un ardından Foreign Policy'den Halil Karaveli de Akar’ın ABD ile ilişkilerini ele alan bir yazı kaleme aldı.

‘AKAR CUMHURBAŞKANI OLURSA TÜRKİYE’NİN ABD İLE İTTİFAKINI YENİDEN KURMAYA ÇALIŞACAK’

5 Ağustos’ta yazılan makalede Karaveli “Cook, Hulusi Akar'ı yanlış anlıyor. ABD'li politikacıların Cook'un tavsiyesine kulak verip Akar'ı ABD düşmanı olarak görmeleri talihsizlik olur. Aksine Akar, cumhurbaşkanı olursa Türkiye'nin ABD ile ittifakını yeniden kurmaya çalışacak. Çünkü Akar, ABD'yi Ortadoğu'da batının güç kazanması konularında Türkiye'ye güvenmesini istemişti” ifadelerini kullandı.

Akar'ın ABD'ye hiçbir zaman sırtını dönmediğini belirten Karaveli, "Akar, ABD'nin terör örgütü PKK'yı finanse etmesinden vazgeçmesi konusunda ısrarcı" dedi. Halk Tv’nin aktardığına göre Cook'un, Akar'ı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile aynı ideolojik çizgide durduğunu belirterek yanıldığını söyleyen Karaveli, "Akar islamcı değil. Muhafazakar bir sağcı" dedi ve şöyle devam etti: 

‘AKAR’IN BAĞLI OLDUĞU GRUP BATI YANLISI’

"Tarihsel bağlamda Akar'ın bağlı olduğu grup batı yanlısıdır. Türk ordusunun soğuk savaş döneminde Sovyetler tarafından bir tehdit olarak görünmesi onları ABD ve NATO ilişkilerini iyileştirmeye yöneltti."

‘TÜRKLER BATI KARŞITI BİR GÜCE DÖNÜŞEBİLİR’

"ABD tutumunu değiştirmezse Türkler batı karşıtı güce dönüşebilir" diyen Karaveli şunları ifade etti:

"ABD'nin son zamanlarda Suriye'deki Kürtleri destekleyerek Türk ordusu ve devletindeki baskın fraksiyonu yabancılaştırdığı doğrudur. Eskiden ABD ile sorunu olmayan muhafazakar milliyetçiler, giderek Amerika'yı varoluşsal bir tehdit olarak görmeye başladılar. Washington Suriye'deki Kürt yanlısı politikalarında ısrar ederse, Türkler sonunda Batı karşıtı bir güce dönüşebilir."