Foreign Policy'e konuşan PKK/PYD lideri: Rusya ve Şam teslim olmamızı istiyor

ABD'nin dış politikasını etkileyen yayınlardan Foreign Policy’e konuşan PKK/YPG lideri Mazlum Abdi “Hem Putin hem de Esad, DSG’nin Suriye Arap ordusuna teslim olmasını istiyor. Bu, yarı özerk bölge üzerindeki rejim kontrolünün yeniden güvence altına alınmasının anahtarıdır.” ifadelerini kullandı.

Foreign Policy'e konuşan PKK/PYD lideri: Rusya ve Şam teslim olmamızı istiyor

ABD’nin dış politikasını belirleyen yayınlar arasında yer alan Foreign Policy, PKK/YPG lideri Mazlum Abdi ile röportaj yaptı. 

Abdi röportajda Fırat’ın doğusunda Barış Pınarı Harekatı’nın ardından Türkiye’nin ABD ve Rusya ile yaptığı anlaşmalar sonrası sahadaki güç dengelerine değindi. 

‘HER AN CEPHE CEPHEYE GELİRİZ’

Aydınlık’tan Osman Erbil’in aktardığına göre Abdi, “Rusları istediğimiz için değil, ABD güçleri geri çekildiği için kabul ettik. Rusların bu bölgeye girmeleri için ön koşul rejimle değil, bizimle DSG koordine halinde kalmalarıydı. Bu yüzden anlaşmaya uymazlarsa Ruslarla her an cephe cepheye geliriz” ifadelerini kullandı.

‘RUSYA KÜRTLERİ SOPA GİBİ GÖRÜYOR’

Abdi “Rus yetkililer ya Kürt karşıtı propagandaya gerçekten inanıyor ya da Kürtlere karşı kullanmak için yararlı bir sopa gibi görünüyor. Özerk Yönetim kendilerine boyun eğmediği için Ruslar farklı hilelere başvuruyor.” diye konuştu.

RUSYA VE SURİYE’NİN HEDEFİ

Rusya ve Suriye hükümetinin PKK/PYD’nin Suriye Ordusu’na teslim olmasını hedeflediğini anlatan Abdi, “Hem Putin hem de Esad, DSG’nin Suriye Arap ordusuna teslim olmasını istiyor. Bu, yarı özerk bölge üzerindeki rejim kontrolünün yeniden güvence altına alınmasının anahtarıdır.” sözlerini kullandı.

Gazeteci Amy Austin Holmes’ın geçen eylül ayında Suriye’nin kuzeyinde yaptığı röportaj 21 Ekim’de yayımlandı.

Holmes'ın röportajda yaptığı analiz ise şöyle:

“Rusya, Kürtler ve Araplar arasındaki mezhepsel gerginlikleri kışkırtarak DSG’yi bölmeye çalışıyor, bu şekilde Esad yönetiminin propaganda mekanizmasını güçlendirmek ve ABD birliklerini tamamen geri çekilmeye zorlamaya çabalıyor.”