FOX TV'ye ‘Selahattin Demirtaş’ tepkisi… 6-7 Ekim’in yıl dönümde ‘pişman değil’ mesajı

FOX TV’de İsmail Küçükkaya'nın, 6-7 Ekim olaylarının yıl dönümünde cezaevindeki Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş'ı konuk ederek ‘yaptıklarından pişman değil’ dedirtmesi, sosyal medyada tepki topladı.

FOX TV'ye ‘Selahattin Demirtaş’ tepkisi… 6-7 Ekim’in yıl dönümde ‘pişman değil’ mesajı

VERYANSIN TV

HDP Merkez Yürütme Kurulunun çağrısının ardından terör örgütü YPG/PKK yandaşlarının 6-7 Ekim 2014'te gerçekleştirdiği, 2 polisin şehit olduğu, 16 yaşındaki Yasin Börü'nün de aralarında olduğu 35 kişinin yaşamını yitirdiği 'Kobani' eylemlerinin üzerinden 7 yıl geçti. 6-7 Ekim olaylarının yıl dönümünde FOX TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Çalar Saat’ programının konuğu, cezaevinde olan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın eşi Başak Demirtaş oldu.

İsmail Küçükkaya’nın Selahattin Demirtaş’la ilgili “’Nereden girdim bu işlere, hayatımı yaşayabilirdim, 5 yıldır cezaevindeyim’ mi diyor, yoksa ‘seçtiğim hayatın bana getirdiği bir bedel bu, ben bunu ödüyorum’ mu diyor?” şeklindeki sorusuna Başak Demirtaş’ın “Hiçbir zaman Selahattin ben pişmanım yaptıklarımdan, cezaevinde olmasaydım daha iyiydi’ asla demedi” yanıtını verdi. Başak Demirtaş, “Türkiye’de Kürtseniz, biraz da muhalifseniz bedelleri oluyor” iddiasında bulundu.

Programda yapılan Demirtaş güzellemelerinin ‘6-7 Ekim’ olaylarının yıl dönümüne denk gelmesi sosyal medyada tepkilere neden oldu.

İşte programda tepki çeken o sözler:

DEMİRTAŞ ‘KOBANİ’ DAVASINDAN TUTUKLU

6-8 Ekim 2014'te düzenlenen eylemlere ilişkin, Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile terör örgütü PKK'nın sözde üst düzey yöneticilerinin aralarında bulunduğu 75'i firari 108 sanığın yargılanmasına Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesinde devam ediliyor.

Sanıkların ülke genelindeki bütün eylemlerden sorumlu tutulduğu iddianamede, sanıkların tamamının 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis ve süreli hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

Yargılamalarda sanıklar Ayhan Bilgen, Berfin Özgü Köse, Can Memiş ve Cihan Erdal'ın adli kontrol hükümlerince tahliyelerine karar verilmişti.