Fransa seçimlerinin galibi belli oldu

Fransa'da cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda sandık çıkış anketlerine göre, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yeniden seçildi.

featured

Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanul Macron ve Marine Le Pen’in yarıştığı cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda, Macron galip geldi ve ikinci kez cumhurbaşkanı seçildi.

Seçmen sayısının 48,7 milyon olduğu ülkede cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda, mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Marine Le Pen yarıştı.

Oy kullanma işlemi Fransa’nın ana kara topraklarında, yerel saatle 08.00’de başladı ve 19.00’da sona erdi. Resmi sonuçlar , Anayasa Mahkemesi tarafından 27 Nisan’da açıklanacak.

Fransa’da 2017’de ülke tarihindeki en genç cumhurbaşkanı olarak iktidara gelen Macron, 13 Mayıs’ta ikinci cumhurbaşkanlığı dönemine başlayacak ve 5 yıl boyunca görevini sürdürecek.

Cumhurbaşkanı seçiminde 3. kez aday olan Le Pen, bir kez daha seçilemedi.

İLK TUR SONUÇLARI

10 Nisan’da gerçekleşen seçimlerde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yüzde 27,85 ile ilk sırayı alırken, aşırı sağcı Marine Le Pen yüzde 23,15’le ikinci oldu. Böylece, Macron ve Le Pen cumhurbaşkanı seçiminde ikinci tura kalmıştı.

Le Pen’in en yakın takipçisi yüzde 21,95 ile Boyun Eğmeyen Fransa Hareketinin lideri Jean-Luc Melenchon oldu.

Fransa seçimlerinin galibi belli oldu

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 9 ay önce

    Boyun eğmeyen Fransa Le Pen’e engel olarak Fransa’yı anglo-sakson çeteye boyun eğen Fransa yaptı.Tebrikler.Biz,umarım,tek vuruşla Zafer Partisi gibi bir siyaseti iki işbirlikçi arasından hakim ve akabinde hüküm sahibi yapabiliriz.Aksi,daha çekeceğimiz cehennemler demektir.

  2. 9 ay önce

    Fransız milletini de sırtmaya mı yoksa ölüme mi razı olursunuz oylaması yapıldı, şimdilik sıtmaya tutuldular.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!