Fransa şokta! Macron'un telefonu da listeye girmiş

Merkezi Paris'te bulunan gazetecilik örgütü Forbidden Stories (Yasak Haberler) Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un telefonunun da İsrailli firmanın geliştirdiği Pegasus yazılımını kullanan Fas tarafından olası takip listesine alındığını belirtti.

Fransa şokta! Macron'un telefonu da listeye girmiş

İsrailli bir firmanın geliştirdiği Pegasus casus yazılımıyla ilgili skandal büyürken, yazılımı kullanan Fas tarafından Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un da olası takip listesinde olduğu öne sürüldü.

Fransız gazetesi Le Monde'un haberine göre, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un telefonu, Pegasus casus yazılım projesinde Fas adına potansiyel gözetim için hedef alındı. Paris merkezli kâr amacı gütmeyen gazetecilik grubu Forbidden Stories liderliğindeki 17 medya kuruluşu tarafından Pazar günü yayınlanan soruşturma raporunda, İsrailli şirket NSO tarafından üretilen ve lisanslanan casus yazılımın gazetecilere, hükümete ait girişimlere ve saldırılarda kullanıldığı belirtilmişti.

Raporda, eski başbakan Eduard Philippe ve diğer hükümet bakanlarının telefonlarının da hedef alındığı kaydedilmişti. Paris Savcılığı, araştırmacı gazetecilik sitesi Mediapart ve bünyesinde görev yapan iki gazetecinin İsrailli bir firmanın geliştirdiği Pegasus yazılımını kullanan Fas tarafından takip edildikleri suçlamalarına ilişkin soruşturma başlatmıştı.

Liderliğini merkezi Paris'te bulunan gazetecilik örgütü Forbidden Stories'in (Yasak Haberler) yürüttüğü, 17 basın kuruluşunun katılımıyla gerçekleştirilen ve sonuçları Pazar günü yayınlanan araştırma, İsrail menşeli NSO firması tarafından geliştirilen casus yazılımın bazı gazeteci, hükümet yetkilisi ve insan hakları savunucularına ait akıllı telefonların içeriğinin ele geçirilmesinde kullanıldığını ortaya koymuştu.

Mediapart, Pazar günü paylaştığı bir dizi Twitter mesajında, Fas'ın gizli istihbarat örgütlerinin Pegasus adlı yazımını kullanarak iki gazetecinin akıllı telefonlarının içeriğini ele geçirdiğini açıkladı.