Fransa tansiyonu arttıracak adımı attı

Fransa'dan Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmandıracak adım geldi. Fransız ordusunun, donanmadaki ‘en güçlü silahı’ olarak bilinen Charles de Gaulle’ün Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığı belirtildi.

Fransa tansiyonu arttıracak adımı attı
Fransa tansiyonu arttıracak adımı attı

Fransa, Doğu Akdeniz’de provokatör rolünü oynamayı sürdürüyor. Yunan basınına konuşan Fransız kaynaklar, adını eski Fransa Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle’den alan 216 metrelik, 45 bin 500 tonluk savaş gemisinin Doğu Akdeniz’e doğru yola çıktığını belirtti. Gemide çok sayıda silah ve mühimmatın olduğu öne sürüldü.

GERİLİMİ TIRMANDIRACAK GEMİNİN ÖZELLİKLERİ

Fransa Savunma Bakanlığı’ndan edinilen bilgilere göre Charles de Gaulle gemisi, ikmal yapmadan sınırsız yol alabiliyor. Geminin daha önce 9 ay boyunca deniz görevlerinde bulunduğu ifade ediliyor. Geminin personel kapasitesi hakkında net bir bilgi verilmese de gemiye 40 savaş uçağı ve birçok helikopterin alınabildiği belirtiliyor.

AMİRAL KUTLUK: TÜRKİYE İKİ GÜNDE ALIR

Emekli Tümamiral Deniz Kutluk, Veryansın Tv Youtube kanalına yaptığı açıklamada, "Fransa, Güney Kıbrıs'ta üs kurma, oraya savaş uçağı ve gemiler gönderme derdinde. Bir jeopolitik manevra peşinde. Bir yandan da Yunanistan'a gemi ve silah satmaya çalışıyor. Bu adımların uluslarası kurumlar tarafından kesilmesi lazım çünkü bunlar hukuka aykırı. Ancak Fransa ile Türkiye'nin çatışacağı düşüncesinde değilim. Üstelik göndereceği uçak gemisini Türkiye iki günde alır. Macron ihtirasları olan ve içerde sıkıntıları olan bir lider. Ancak Fransa kamuoyu buna ikna olmaz. Ayrıca uluslarası kurumlarda, BM ve Adalet Divanı'nda Türkiye'nin Fransa'yı sıkıştırma imkanları var" ifadelerini kullanmıştı. 

İşte o yayın: