Fransa’da kendini yakan öğrenci ülkeyi ayağa kaldırdı

Fransa'da bir öğrencinin yoksulluk nedeniyle Fransız siyasetçileri sorumlu tutarak intihara kalkması öğrencileri ayağa kaldırdı.

Fransa’da kendini yakan öğrenci ülkeyi ayağa kaldırdı

SUNA GENÇ/PARİS

Sosyal medyada bir mesaj paylaşan Anas. K adlı öğrenci, Macron, Le Pen, Hollande, Sarkozy gibi farklı siyasi eğilimlerdeki liderleri ve Avrupa Birliği politikalarını sorumlu tutarak intihara kalkıştı.

Üniversite öğrencilerinin yurt ve burs işlerine bakan kurum olan CROUS’un Lyon’daki binasının önünde maddi sıkıntılar gerekçesiyle, üstüne benzin dökerek kendini yakan öğrencinin hayati tehlikesi devam ediyor. Vücudunun yüzde 90’ı yanan öğrenci hastaneye kaldırıldı.

Öğrencinin devletten aldığı aylık yaklaşık 450 euro bursun kesildiği, ekonomik ve kişisel sorunlar yaşadığı ortaya çıktı. Anas. K’nın “acil maddi destek” talebinde bulunmasına karşın hiçbir destek bulamadığı belirtildi.

40 kentte düzenlenen öğrenci gösterilerinde ekonomik durgunluk ve polis şiddeti protesto edildi. Paris’te bir grup eylemci Yüksek Eğitim Bakanlığı’nin dış bariyerini kırarak binaya girmeye çalıştı ancak güvenlik güçleri tarafından uzaklaştırıldı.

Eylemlerden dolayı eski Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Lille’de gerçekleştireceği konferansı iptal etmek durumunda kaldı. Öğrenciler, Bakan Frédérique Vidal’ın istifasını isteyerek slogan attı.

Lyon kentindeki öğrenci örgütleri, üniversite yerleşkesi girişine barikat kurdu, üniversitede dersler iptal oldu.

Başkent Paris’te de öğrenciler şehrin birçok noktasında eylem yapmaya devam ediyor.

Genç öğrencinin kendini yakmasının ardından #laprécaritétue (güvencesizlik öldürür) etiketi sosyal medyada gündem oldu.