Fransa'da korona krizi... Sağlık Bakanı'nın evine polis baskını

Fransa'da polis, salgınla mücadelenin yönetimine dair soruşturma kapsamında Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Ulusal Sağlık Kurumu Müdürü Jerome Salomon'un da aralarında bulunduğu yetkililerin evlerine baskın düzenledi.

Fransa'da korona krizi... Sağlık Bakanı'nın evine polis baskını

Kovid-19 salgınında ikinci dalganın yaşandığı Fransa'da polis, salgınla mücadelenin yönetimine dair soruşturma kapsamında üst düzey hükümet ve sağlık yetkililerinin evlerine baskın düzenledi. BBC Türkçe'nin aktardığına göre, evleri basılanlar arasında Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Ulusal Sağlık Kurumu Müdürü Jerome Salomon da var.

Fransız basını, soruşturma kapsamında Başbakan Jean Castex ve selefi Edouard Philippe ile Olivier Veran'ın selefi Agnes Buzyn'in de izledikleri politikaların mercek altına alındığını yazdı.

Fransa'da salgınla mücadelenin yönetimine dair soruşturma kapsamında üst düzey hükümet ve sağlık yetkililerinin evlerine baskın düzenledi. Evleri basılanlar arasında Fransa Sağlık Bakanı Olivier Veran ve Ulusal Sağlık Kurumu Müdürü Jerome Salomon da var.

Ülkede, doktorlar ve koronavirüsün neden olduğu Kovid-19 hastalığı sonucu ölenlerin aileleri hükümeti, salgın konusunda "suç teşkil edecek şekilde" ihmalkar davranmakla suçlamıştı.

Hükümete yöneltilen eleştiriler arasında, "yavaş müdahalede bulunma" ve "salgına hazırlıksız yakalanma" da vardı.

Bunun üzerine hükümetin koronavirüs salgınını nasıl yönettiğiyle ilgili olarak Temmuz ayında soruşturma başlatılmıştı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumartesi gününden geçerli olarak 4 hafta boyunca başkent Paris dahil 9 şehirde 21.00-06.00 arası sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıklamıştı.