Fransa'da ‘radikal İslam’la’ suçlanan derneğin başkanından Türkiye'ye sığınma talebi

Fransa’da lise öğretmeni Samual Paty'nin başı kesilerek öldürülmesinin ardından ülkede radikal hareketlere yönelik başlatılan geniş çaplı operasyonlarda başkent Paris’te “BarakaCity” adlı kuruluşun, 'radikal İslam fikirlerini yaymak' suçlamasıyla kapatılmasına karar verildi. Derneğin başkanı İdriss Sihamedi de kendisi ve ekibi adına Türkiye'ye sığınma başvurusu yapmak istediğini açıkladı. Sihamedi'ye Göç İdaresi'nden yanıt geldi.

Fransa'da ‘radikal İslam’la’ suçlanan derneğin başkanından Türkiye'ye sığınma talebi

T 24’ün haberine göre Bakanlar Kurulu tarafından yayımlanan kararname ile hükûmet tarafından radikal İslam fikirlerini yaymakla suçlanan “BarakaCity”nin kapatılmasının kararlaştırıldığı açıklandı. 

Açıklamada "BarakaCity derneği bu sabah Bakanlar Kurulu'nda feshedildi. Sunduğum kararnamede detaylandırıldığı üzere, Barakacity, nefreti körükledi, radikal İslamcı hareketle ilişkileri sürdürdü, terör eylemlerini meşrulaştırmaktan zevk aldı." ifadeleri kullanıldı. 

Kapatılan BarakaCity'nin başkanı Sihamedi ise Twitter üzerinden, Türkiye'ye sığınma talebi bulunduğunu açıkladı. Sihamedi, şunları yazdı: 

"Emmanuel Macron hükûmetinin yalanlarının ardından, insani yardım ve insan hakları STK’larının kapatılmasıyla ben, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan kendim ve ekibim için resmen 'siyasi sığınma' talep ediyorum" 

'BAŞVURUNUZ DEĞERLENDİRİLECEKTİR'

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü de Sihamedi'nin paylaşımını yanıtladı. Paylaşımda "Merhaba Sihamedi. Siz ve meslektaşlarınız kurumumuzu adınız ve soyadınız, kimlik bilgileriniz ve pasaport numaraları dahil iltica başvurusu dilekçelerinizle kişisel olarak kullanmanız durumunda başvurunuz değerlendirilecektir. Bilgilerinizin ardından İstanbul havalimanı ekibimiz durumdan haberdar edilecektir." ifadelerine yer verildi.