Fransa’dan Doğu Akdeniz'de yeni kışkırtma

Doğu Akdeniz’de Türkiye karşıtı cephede yer alan Fransa bölgede yeni bir kışkırtma girişiminde bulundu. Bölgeye 3 fırkateyn ile Atlantique 2 ve E3-F Awacs türü iki uçak gönderildi. 'Medor' isimli operasyonun hedefi, “Fransa’nın varlığını fark edilir biçimde gösterme” olarak ifade ediliyor.

Fransa’dan Doğu Akdeniz'de yeni kışkırtma

Bruxelles2 adlı sitede Nicolas Gros-Verheyde imzasıyla yayınlanan haberde, Doğu Akdeniz'de Türkiye karşıtı cephede yer alan Fransız Donanması'nın ‘Medor’ adıyla başlattığı operasyona değinildi.

Eylül sonunda Fransa Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan bu operasyona dair haberde, en az 3 firkateynin ve çok sayıda hava aracının görev aldığı belirtildi.

Aydınlık’ın aktardığı habere göre, daha önce IŞİD çetelerine karşı Chammal Operasyonu’nda kullanılan La Fayette (F-710) adlı fırkateyne ek olarak denizaltılara karşı görevli olan Latouche-Tréville (D-646) ile hava savunma fırkateyni Forbin (D-620) bu operasyona katılıyor.

Bu üç fırkateyne destek ve havadan takibi kolaylaştırmak amacıyla da Atlantique 2 ve E3-F Awacs türü iki uçak da görevlendirildi. Yine bunlara ek olarak çok sayıda helikopterin bölgede uçuşlar yaptığı da haberde verilen bilgiler arasında.

'GÖZETLEME' VE 'CAYDIRMA' AMAÇLI

Şimdiye kadar kesin olarak hangi güce karşı yapıldığı net bir biçimde ifade edilmese de operasyona katılan donanma birliklerinin görevi çok net belirtilmiş.

Bu görevler, deniz ve hava birliklerinin ‘geniş bir tiyatro alanı’ olarak tabir edilen bölgeyi 'gözetleme', ‘Fransa’nın varlığını fark edilir biçimde gösterme’ ve ‘uluslararası hukukun ihlali durumunda devreye girme’ olarak ifade ediliyor.