Fransız Bakan: Türkiye'nin gemileri çekmesi olumlu

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, "Türk sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz'deki Kıbrıs sularından çıkması ve Ankara'nın Yunanistan ile müzakereleri yeniden başlatma arzusunu ortaya koyması olumlu işaretler" dedi.

Fransız Bakan: Türkiye'nin gemileri çekmesi olumlu

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron arasında dün yapılan görüşme sonrası açıklamalarda bulundu.

Fransız parlamentosu oturumunda konuşan Le Drian, "Ankara'nın Fransa'ya hakaret etmeyi durdurduğunu ve Avrupa Birliğine (AB) bazı güvenceler verdiğini, ama somut eylemde bulunana dek ilişkilerin kırılgan kalmaya devam edeceğini" söyledi.

Erdoğan-Macron görüşmesine ilişkin de Le Drian "Artık daha fazla hakaret olmadı ve kullanılan dil daha güven vericiydi. İlişkiler kırılgan olmaya devam ediyor çünkü anlaşmazlıkların listesi hayli uzun. Biz tüm bunlara rağmen Türkiye ile sağlıklı bir ilişki arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Doğu Akdeniz ile Türkiye ve Yunanistan arasında başlayan istikşafi görüşmelere de değinen Le Drian şunları kaydetti:

"Türk sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz'deki Kıbrıs sularından çıkması ve Ankara'nın Yunanistan ile müzakereleri yeniden başlatma arzusunu ortaya koyması olumlu işaretler. Artık somut eylemlere ihtiyacımız var ki biz de kendimizi o eylemlere göre konumlandırabilelim. Şimdilik her şey sadece sözde."

Dün Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'la 5 ay sonra ilk görüşmesini video konferans yoluyla yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke ilişkilerinin 'büyük potansiyeli' olduğunu söylemişti.