‘Fuat Avni’ davasında beraat

featured
service

17-25 Aralık operasyonlarının ardından Twitter’da açılan “Fuat Avni” isimli hesaptan yapılan paylaşımları haberleştirdikleri gerekçesiyle “FETÖ terör örgütüne yardım etme” suçundan yargılanan BirGün’ün Sorumlu Haber Müdürü Barış İnce, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yılmaz, Sorumlu Haber Müdürü Cansever Uğur ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın, “Suçun unsurları oluşmadığından” ve “Suçu işlemedikleri anlaşıldığından” beraat etti.

İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuksuz sanıklar BirGün’ün Sorumlu Haber Müdürü Barış İnce, Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Yılmaz, Sorumlu Haber Müdürü Cansever Uğur ve Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın ve avukatları katıldı.

Duruşmada esasa ilişkin mütlaasını açıklayan duruşma savcısı, sanıkların FETÖ terör örgütünün gizli haberleşme programı olan Bylock’u kullanmadıkları, FETÖ ile iltisaklı şirketlerde kayıtlarının bulunmadığını, örgütün tepe yöneticileriyle irtibatlarının olmadığını ve MASAK raporunda da kayda değer bir veriye rastlanılmadığını belirtti.

Savcının mütalaasının ardından son sözü sorulan sanıklar beraatlerini talep etti. Sözcü’den Damla Güler’in haberine göre, verilen kısa aranın ardından kararını açıklayan mahkeme “FETÖ terör örgütüne yardım etmek” suçundan sanıkların ayrı ayrı beraatine karar verdi. Mahkeme Barış İnce hakkındaki “FETÖ terör örgütüne üye olmak” suçundan da beraat kararı verdi.

T24 VE DİKEN ÇALIŞANLARI DA BERAAT ETMİŞTİ 

“Fuat Avni” tweetlerinin haberleştirildiği gerekçesiyle haber siteleri T24 ve Diken çalışanları hakkında açılan davalarda da beraat kararları verilmişti. T24’ün kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni Doğan Akın hakkında, “Fuat Avni” tweetlerinin haberleştirildiği gerekçesiyle, “terör örgütüne üye olmaksızın yardım” suçundan 15 yıla kadar hapis cezası talebiyle açılan davanın 2 Temmuz’da görülen ikinci duruşmasında beraat kararı verilmişti. İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen kararda, yüklenen suçun unsurlarının oluşmaması gerekçe gösterilmişti.

Yine ‘fuatavni’ tweetlerine yer verdiği için Diken’in Yönetim Kurulu Başkanı Harun Simavi, Genel Yayın Yönetmeni Erdal Güven ve eski sorumlu yazı işleri müdürü Semin Sezerer hakkında İstanbul 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan dava da beraatle sonuçlanmıştı. Mahkeme 3 Eylül’de verdiği kararında, yöneltilen suçlamanın kanunda suç olarak tanımlanmamış olmasını gerekçe göstermişti.

‘Fuat Avni’ davasında beraat

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!