Fujifilm: ‘Korana ilacında sona gelindi, 50 hastada denenecek’

Dünyayı kasıp kavuran, Türkiye’yi de etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili Japonya’dan önemli bir açıklama geldi. Japon Fujifilm, koronavirüs ilacı için çalışmaların ikinci faza geçtiğini ve 50 Kovid-19 hastasında deneneceğini duyurdu.

Fujifilm: ‘Korana ilacında sona gelindi, 50 hastada denenecek’

Koronavirüse karşı laboratuvarlar, üniversiteler ve bilim insanları ilaç ve aşı için adeta zamanla yarışırken, Japonya’nın köklü şirketlerinden Fujifilm’den flaş bir açıklama geldi.

Geçen hafta, koronavirüsü 2 saat içerisinde yüksek bir doğruluk payıyla tespit edecek tanı kiti geliştirdiğini duyuran Fujifilm, Covid-19 hastaları için yeni bir ilaç geliştirildiğini açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, ABD’deki Kovid-19 hastaları için geliştirilen grip ilacı Avigan’ın klinik testlerinde ikinci faza geçildiği belirtildi. Şirket, “Brigham and Women’s Hospital, Massachusetts Genel Hastanesi, Massachusetts Üniversitesi Tıp Fakültesi ile birlikte yaptığımız çalışmalar kapsamında yaklaşık 50 Covid-19 hastasında denemeler başlanacak” açıklamasını yaptı.

Fujifilm, 31 Mart’ta da Kovid-19 hastaları için geliştirilen Avigan isimli ilacın Japonya’daki hastalar için klinik testinde 3’üncü faza geçildiğini duyurmuştu.