Furkan Vakfı başkanı tahliye edildi

Furkan Vakfı adı altında faaliyet yürüten gericilerin yargılandığı davada vakıf başkanı serbest bırakılırken Alparslan Kuytul’un ise tutukluluk hali devam edecek.

Furkan Vakfı başkanı tahliye edildi

Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönelik davada tutuklu sanıklardan Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz’ün tahliyesine karar verildi. Vakfın kurucu genel başkanı Alparslan Kuytul’un ise tutukluluk hali devam edecek.

Ali Alagöz

Adana’da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı’na yönetici ve üyelerinin yargılandığı 2’si tutuklu 45 sanığın bulunduğu dava Adana 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, bazı tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Tutuklu sanıklar Alparslan Kuytul ve Furkan Vakfı Başkanı Ali Alagöz ise Bolu’daki cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan Kuytul, iddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini belirterek, vakfın suç örgütleriyle bir bağlantısının olmadığını iddia etti. Vakfın yasa dışı bir geliri olmadığını söyleyen Alagöz de tahliyesini ve beraatini istedi.

Diğer sanıklar da suçlamaları kabul etmeyerek beraatlerine karar verilmesini talep etti.

Mahkeme heyeti, Ali Alagöz’ün adli kontrol tedbiri ve yurt dışına çıkış yasağı ile tahliyesine, Alparslan Kuytul’un ise tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 5 Aralık’a erteledi.

Karara tepki gösteren Furkan Vakfı üyeleri, Adana Merkez Park’a yürüyüş yapmaya başladı. Parkta polis çemberine alınan vakıf üyeleri, basın açıklaması yaparak kararı protesto etti.

FETÖ İLE AYNI NİTELİKTE

İDDİANAMEDEN

İddianamede, Alparslan Kuytul’un terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK/KCK’nın eylemleri ve yasa dışı faaliyetlerini övücü ve destek verici nitelikteki sosyal medya konuşmalarının videosuna da yer verilip, darbe girişimini destekler mahiyette açıklamalar yaptığı yer alıyor.

Değerlendirme bölümünde ise Alparslan Kuytul’un video söylemlerinde, FETÖ/PDY silahlı terör örgütünün mensuplarını sahiplendiği, bu sinsi örgütün mensuplarını saf, cahil, mağdur ve mazlum olarak göstermeye ve bu örgütün mensuplarına yönelik yapılan adli ve idari işlemleri sulandırmaya ve itibarsızlaştırmaya çalıştığı ifade edildi.

İddianamede, şu saptamalara yer verildi:

“Şüphelinin 15 Temmuz 2016 tarihli hain darbe girişimi öncesi ve sonrasındaki sistematik söylem ve telkinleriyle bu hain ve sinsi örgütün amaçlarına bilinçli olarak hizmet ettiği, şüphelinin tutuklanması akabinde aynı şekilde elebaşısı olduğu örgütünün mensuplarının da özellikle sosyal medya üzerinde açtıkları sahte ve robot hesaplarla toplum üzerinde algı yaratarak kendilerinin ve elebaşlarının mazlum olduğu ve muhalif oldukları için mağdur edildikleri havası vermeye çalıştıkları, sözde İslam Medeniyeti oluşturmak hedefi adı altında takiye yapan ve kendileri gibi düşünmeyenleri tekfir eden şüphelinin ve örgütünün asıl amaç ve FETÖ/PDY silahlı terör örgütü ile aynı nitelikte olduğu, bir bütün halinde değerlendirildiğinde şüphelinin üzerine atılı ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme’ suçunu işlediği anlaşılmaktadır.”

Alparslan Kuytul’un, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin, PKK/KCK’nın Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan illerdeki şehir yapılanmalarına yönelik giriştiği operasyonları itibarsızlaştırmaya çalıştığı vurgulanan iddianamede, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“Şüphelinin örgüt mensuplarının şehir merkezlerinde hendek kazmaları, barikat kurmaları, mahalle ve sokak aralarına patlayıcı maddelerle tuzaklar kurmaları sebebiyle güvenlik güçlerimizin can güvenliğini korumak adına mahalle aralarına önlem olarak zırhlı araçlarla girilmesini sanki katliam yapmak için oraya girilmiş gibi lanse ettiği, devletin suçluları yakalamak için değil insanları öldürmek kastıyla hareket ettiğini iddia ettiği, devleti ve hain terör örgütünü birbirine denk iki tarafmış gibi gösterdiği, şüphelinin bu söylemleriyle PKK/KCK silahlı terör örgütünü ve bu örgütün bölücü eylem ve taleplerini meşrulaştırmaya çalıştığı anlaşılmakla şüphelinin üzerine atılı ‘örgüt içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme ve zincirleme şekilde terör örgütünün propagandasını yapma’ suçlarından teşdiden cezalandırılması kamu adına iddia ve talep olunur.”

PROPAGANDAYA DEVAM

Furkan Vakfı adı altında faaliyet yürüten yapı, sosyal medyadan hergün Trend Topic’e giren başlıklar altında Alparslan Kuytul’a özgürlük çağrısı yapıyor. Kapatılan vakfın internet sitesi ise sorunsu şekilde yayına devam ediyor. Kuytul’un cezaevinden yaptığı çağrılar sitede yayınlanıyor.