Furkancılar provokasyonu bu kez caminin içine taşıdı!

Furkan Vakfı başkanı Alparslan Kuytul, Ramazan'da 'kendini ibadet etmeye adama ve dünya işlerinden uzak durma' anlamına gelen ‘itikaf’ çağrısı yaptı. Bunun üzerine Furkancılar İçişleri Bakanlığı’nın ‘tam kapanma’ genelgesini hiçe sayarak camilerde toplanmaya başladı. Gaziantep’te polis ve bekçilerin müdahalesi sonucu gözaltılar oldu. Gaziantep Valiliği’nden yapılan açıklamada, bu kişilerin amaçlarının ibadet değil, provokasyon olduğu belirtildi.

Furkancılar provokasyonu bu kez caminin içine taşıdı!
Furkancılar provokasyonu bu kez caminin içine taşıdı!

VERYANSIN TV

Alparslan Kuytul'un "İtikafı yapacağız, buyursunlar engel olsunlar" açıklamasının ardından, Furkan Vakfı üyeleri dün Gaziantep'te 3 camide toplandı.

Cami imam ve müezzinler, kalabalıktan camiden çıkmalarını istedi. Ancak, camilerdeki toplam 76 kişi uyarılara aldırmayınca görevliler durumu polise bildirdi. Bölgeye sevk edilen ekipler, camiden çıkmamakta ısrar eden ve devlete karşı sivil itaatsizlik başlattığını söyleyen kişileri dışarı çıkardı.

Furkan Vakfı, sosyal medyadan polis ve bekçilerin camide toplanan gruba müdahale ettiğini gösteren videolar yayınladı.

POLİS GENELGEYİ HATIRLATARAK ÇIKMALARINI İSTEDİ

Yayınlanan videolardan birinde, polisin “Hocam” diye hitap ettiği kişiye İçişleri Bakanlığı’nca koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan genelgeyi hatırlatarak, “Şu anda onun haricinde faaliyet yürütemezsiniz” dediği görüldü. Polis, ‘tam kapanma’ genelgesini hatırlattıktan sonra grubun camiden çıkmasını istedi.

Polisin ‘Hocam’ diye hitap ettiği Furkan Vakfı üyesi ise “İçişleri Bakanlığı’nın itikafla ilgili bir genelgesi yok, varsa yazıyı gösterirsin” diyerek çıkmamakta diretti. Bunun üzerine polis bir kez daha dışarı çıkmaları uyarısında bulunduktan sonra camideki kişilerin kimliklerinin toplanması talimatını verdi. Direnenler ise gözaltına alındı, müdahale sırasında bir mahalle bekçisi biber gazı ile müdahale etti.

Furkan Vakfı’nın duyurduğuna göre, çıkan arbede sonucu 8 kişi gözaltına alındı.

KUYTUL ÇAĞRISINI SÜRDÜRDÜ

Alparslan Kuytul ise ‘itikaf’ çağrılarını sosyal medyadan sürdürdü.

Kuytul, şunları yazdı:

“İtikâf ibadetimiz hakkımızda hayırlara vesile olsun. İtikâf sünnetini unutturmama ve diriltme gayreti içinde olan tüm kardeşlerimi tebrik ediyorum.

Efendimiz, "unutulmuş bir sünnetimi ihya edene yüz şehit sevabı verilir" buyurur. Furkan Hareketi olarak biz, bu sevaba ve şerefe nail olmak istiyoruz. Bu amaçla mücadele veren kardeşlerimi tebrik ediyor ve her ne olursa olsun mücadeleye devam edeceğimizi bildirmek istiyorum.

‘YAPTIKLARINA PİŞMAN EDECEĞİNE EMİNİM’

İtikâf ibadetini yapanları camiden zorla çıkartarak karakola götüren Gaziantep polisini de kınıyorum. Gaziantepli kardeşlerimin gereken mücadeleyi kararlı ve meşru bir şekilde yapacağına ve bu zulmü yapanları, yaptıklarına pişman edeceğine eminim.

Pandemi bahanesiyle Ramazan'ın sönük geçmesini sağlamaya çalışan, Ramazan'la dirilecek kalplerin dirilmesine ve Allah’ı hatırlamasına engel olmak isteyen, iftarı ve teravihi yasaklatan, şimdi de itikâfı yasaklatmaya çalışan din düşmanı komite bilsin ki Ataları olan nice Firavun ve Nemrutlar İslam’ı yok edememiştir. Kendilerinin de buna gücü yetmeyecektir.

Devlet içindeki din düşmanı komite hükümeti esir almış, baskı ve şantajla dediğini yaptırıyor olsa bile tüm Müslümanları ve İslami Furkan Hareketini esir alamayacak ve Allah’ın izni ile mücadelemizi durduramayacaktır.”

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Gaziantep Valiliği de sosyal medyada paylaşılan görüntülerin ardından yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, daha önce haklarında terör nedeni ile soruşturma yapılan ve kendilerini ‘Alparslan Kuytul Gönüllüleri’ olarak adlandıran kişilerin 2 Mayıs günü yatsı namazına müteakip 21.30 sıralarında 3 camide toplandığı belirtilerek, "3 camide 76 şahıs ramazan ayı süresince itikafta bulunmak üzere toplanmış ve cami imamlarının tüm uyarılarına rağmen ısrarla camiyi terk etmeyeceklerini beyan etmişlerdir. Bunun üzerine cami görevlileri tarafından emniyet güçlerinden yardım istenmiştir. Bu şahısların camiden çıkmama konusunda direnmeleri, devlete karşı sivil itaatsizlik başlattıklarını söyleyerek, devlete, diyanete ve benzeri kurumlara ağza alınmayacak galiz küfürler etmeleri neticesinde, şahıslar kademeli güç kullanmak suretiyle gözaltına alınmış, olaya karışarak polise mukavemet gösteren kişiler hakkında tehdit, hakaret, sokağa çıkma yasağı ihlali ve sosyal mesafe kuralına riayet etmemekten adli ve idari işlem başlatılmıştır" dedi.

‘POSTALLA GİRİLDİĞİ İDDİASI GERÇEĞİ YANSITMIYOR’

Sosyal medyada iddia edildiği gibi cami içerisine postal ile girilmesinin söz konusu olmadığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

"Olay ile ilgili bir emniyet personelinin biber gazı ile müdahalede bulunduğu tespit edilmiştir. Cami içerisine emniyet personeli tarafından postal ile girildiği iddiaları gerçeği yansıtmamakta olup, müdahale cami girişinde yapılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yayımlanan genelge kapsamında, “Cami cemaatinden itikafa girmek isteyenlerin talepleri, cami görevlileri tarafından müftülüklere yazılı olarak bildirilecek, müftülükler mülki amirin onayıyla itikafa girilecek camileri belirleyecek ve ilan edecektir' hükmü amir olup, 2019 yılında Gaziantep ilimizde toplam 143 cami itikafa girilebilecek mabet olarak belirlenmiş, bunlardan 27 tanesinde 174 vatandaşımız itikafa girmiştir. 2020 yılında pandemi nedeniyle herhangi bir talep olmamış ve camilerde itikafa girilmemiştir. Ayrıca: Diyanet İşleri Başkanlığı'nın 30.04.2021 tarihli genelgesi kapsamında itikafa girmek isteyen vatandaşların bu ibadetlerini evlerinde yapabilecekleri tavsiye edilmiştir. Bu yıl kaymakamlıklara, Müftülüğe ya da din görevlilerine itikafa girmek ile ilgili herhangi bir başvuru yapılmamıştır.'

'AMAÇ İBADET DEĞİL, PROVOKASYON'

Yaşananların provokasyon olduğunu ve bunu yapan kişilerin daha önce terör soruşturması yapılan Alparslan Kuytul yandaşları olup amaçlarının ibadet değil, sivil itaatsizlik yapmak olduğuna dikkat çekilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Müdahale edilen camide itikafa girmek isteyen vatandaşların o mahallede ikamet etmedikleri tespit edilmiş olup, organize bir şekilde şehrin farklı bölgelerinden toplanarak olay çıkarttıkları anlaşılmıştır. Pandemi öncesinde bahse konu üç cami, itikafa izin verilen camiler arasında iken hiç kimse tarafından itikafa girme talebinde bulunulmamıştır. Bu camilerin fiziki imkanları göz önünde bulundurulduğunda 30 kişinin aynı anda itikafa girmesi pandemi şartları açısından da uygun değildir. Caminin içerisine emniyet mensupları asla ayakkabı ile girmemişlerdir. Zor kullanma şartları oluşmasına rağmen bir emniyet mensubunun cami içerisinde biber gazı kullanması herkes gibi bizleri de üzmüş olup, ilgili personel açığa alınmıştır. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başlatılmıştır."

‘GLADYO YÖNTEMLERİNE BENZİYOR’

Furkan Vakfı, geçen haftalarda koronavirüs salgınına karşı haklı olarak alınan Ramazan tedbirlerine tepki göstermişti. Tarikat üyeleri virüs bahanesiyle Ramazan kültürünün yok edilmek istendiğini öne sürerek, "Ramazanıma dokunma" kampanyası başlatmıştı.

Furkancılar Alparslan Kuytul liderliğinde geçen yıl da Adana’da açık havada teravih namazı kılmak isterken polisin müdahalesiyle karşılaşmıştı.

Kuytul, o zaman da polisin müdahalesini ‘Ergenekon’a bağlamıştı. Eski Emniyet Müdürü Adil Serdar Saçan, olayı 'provokasyona yönelik bir davranış' olarak yorumlarken, gazeteci yazar Ceyhun Bozkurt da Veryansın Tv’ye yaptığı açıklamada 'Yöntem Gladyo yöntemlerine çok benziyor' ifadelerini kullanmıştı.

Furkancıların Adana provokasyonu neyin işareti?