G7 ülkelerinden 1 milyar doz aşı kararı

featured

ABD, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, İngiltere ve Kanada’yı bünyesinde bulunduran G7, ihtiyacı olan ülkelere gelecek yıl içinde toplam 1 milyar doz Covid-19 aşısı hibe edecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, G7 Liderler Zirvesi’nin son gününde yaptığı kapanış konuşmasında dünyanın en zengin 7 ekonomisinin fakir ülkelere gelecek yıla kadar 1 milyar doz aşı ulaştıracağını – bunun kısmen doğrudan, kısmen de COVAX aşı koalisyonunu finansman yoluyla olacağını – duyurdu. Johnson bu aşıların 100 milyon dozunun İngiltere tarafından taahhüt edildiğini belirtti. Ancak birçok gazeteci Johnson’a sorularını G7 ülkelerinin aşının paylaşımında ahlaki davranmadığı eleştirileriyle birlikte ileterek uluslararası toplumda aşı eşitsizliğine olan tepkiyi dile getirdi.

Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Oxford-AstraZeneca aşısının 60 yaşın üzerindeki kişilerde uygulanmasının durdurulması gerektiğini duyurduktan kısa bir süre sonra konuşan Johnson “Dünyanın en popüler aşısı” diyerek aşıya övgü yaparken, şirket için de şu ifadeleri kullandı: “Popüler çünkü maliyetine satılıyor ve bu AstraZeneca’nın cömertliğidir. COVAX aşılarının yüzde 96’sı Oxford-AstraZeneca aşısıdır” dedi.

Dünya Gazetesi’nin aktardığına göre iklimle ilgili güçlü bir mesaj da verilen zirveye ilişkin Johnson G7 ülkelerinin küresel karbon emisyonlarının yüzde 20’sini oluşturduğuna vurgu yaparak “Bu zirvede eylemin bizimle başlayacağından emindik. Cornwall’deki bu zirve tarihteki ilk net sıfır emisyonlu G7 zirvesidir” dedi. Reuters tarafından erişilen taslak sonuç bildirgesine göre G7 ülkeleri zirvede fakir ülkelerin karbon emisyonlarını düşürmesine ve küresel iklim kriziyle mücadele etmesine yardımcı olmak için yılda 100 milyar dolar harcama yapmayı taahhüt ettiler.

G7 ülkelerinden 1 milyar doz aşı kararı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!