Gaspar Noé’nin orta metrajlı filmi Lux Æterna’nın fragmanı yayında

Dünya prömiyeri geçtiğimiz yıl 72. Cannes Film Festivali’nde yapılan 51 dakikalık orta metrajlı film Lux Æterna’dan fragman yayınlandı.

Gaspar Noé’nin orta metrajlı filmi Lux Æterna’nın fragmanı yayında

Irreversible ve Love gibi izleyicileri ikiye bölen filmlere imza atan Gaspar Noé, 2018 yılında Climax filmiyle sinemalarımıza konuk olmuştu. Lux Æterna isimli orta metrajlı bir filme de imza atan Noe, 51 dakika uzunluğunda olan bu filmi dünya prömiyerini geçtiğimiz yıl 72. Cannes Film Festivali’nde yaptı.

Festivalden karışık yorumlar alan film, prömiyerini yaptıktan bir buçuk sene sonra izleyici ile buluşmaya hazırlanıyor.

Filmin başrollerinde Antichrist, Melancholia, Nymphomaniac gibi filmlerde etkileyici performanslara imza atan, son olarak I Think We’re Alone Now’da sinemaseverlerin karşısına çıkan Charlotte Gainsbourg ve Night on Earth, À l’intérieur ve Betty Blue gibi filmlerle tanınan Béatrice Dalle yer alıyor. İkiliye Mad Max: Fury Road, The Neon Demon gibi filmlerle tanınan Abbey Lee ve Gaspar Noé ile Love filminde birlikte çalışan Karl Glusman eşlik ediyor.

Lux Æterna’da iki aktris, Béatrice Dalle ve Charlotte Gainsbourg, bir film setinde cadılar hakkında hikâyeler anlatıyor, ama Lux Æterna sadece bundan ibaret değil. Noé’nin yeni filmi aynı zamanda sinema, film sevgisi ve setlerdeki sinir harpleri üzerine bir essay.

GASPAR NOE KİMDİR?

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te dünyaya gelen Gaspar Noé, çocukluğunu Buenos Aires ve New York'ta geçirdikten sonra 12 yaşlarında iken ailesiyle Fransa'ya göç etti. Lise eğitiminden sonra Paris'te felsefe ve sinema eğitimi aldı. Üniversite sonrası, 1985 yılında Arjantinli yönetmen Fernando Solanas'ın yönettiği El exilio de Gardel (Tangos) adlı filmde yardımcı yönetmen olarak görev aldı.

İlk yönetmenlik deneyimini yine 1985 yılında, Tintarella di luna filmi ile kazandı. 18 dakikalık bu kısa filmde Noé, bir kasabada yaşayan, kocasını terk edip nehrin öbür yakasındaki sevgilisine giden bir kadının hikâyesini anlatmıştı. Bu çalışmasını 1987'de, yine bir başka kısa film olan Pulpe amère takip etti.

1988 yılında Noé, yeniden Arjantinli yönetmen Fernando Solanas'ın Sur adlı filminde yardımcı yönetmenlik yaptı. 1991 yılında üçüncü kısa film çalışması Carne ile ilk defa uluslararası arenada kendisinden söz ettirmeye başladı. 40 dakikalık bu çalışma, 1991 Cannes Film Festivali'nde ödül kazandı.

1998 yılında ilk uzun metrajlı filmi olan Seul contre tous'yu (Herkese Karşı Tek Başına) çekti. Bu film başta Cannes olmak üzere pek çok film festivalinden ödülle dönmeyi başardı. 4 yıllık aradan sonra 2002 yılında ikinci uzun metrajlı filmi Dönüş Yok (Irréversible) ile 2002 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye'ye aday oldu.

2009 yılında gösterime giren, Enter the Void(Boşluk) adlı filmi de, yine aynı şekilde 2009 Cannes Film Festivali'nden Altın Palmiye'ye aday olmayı başardı. 2018 yılında Cannes Film Festivali'nde Climax adlı filmi ile Art Cinema ödülü aldı.