Gaye Usluer: Siyasal İslamla amasız fakatsız mücadele edeceğiz

Memleket Partisi Sözcüsü Gaye Usluer, yaptığı açıklamada laiklik vurgusu yaparak Ankara'daki 23 Nisan törenine katılmayan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirdi. Usluer, Cumhurbaşkanı'nın İstanbul Sözleşmesi'nden ayrılan kararının iptal edilmesi gerektiğini belirtti.

featured

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin Merkez Yönetim Kurulu gündemli basın açıklamasını gerçekleştirdi. Memleket Partisi Genel Merkezi’nde gerçekleşen basın toplantısında Usluer, “Siyasal İslamla amasız fakatsız mücadele ederek karanlıktan aydınlığa çıkacağız” dedi. Usluer, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımızın 102. yıl dönümü tüm ülkemizde büyük bir coşkuyla kutlandı. Hatırlayalım. Tam 102 yıl önce 23 Nisan 1920’de Meclis Ankara’da açıldı. Ülkemiz işgal altında. Ordu yok. Ama Meclisimiz var. Hem kurtuluşumuz hem de kuruluşumuzun şifreleri TBMM’nin açılışındadır. Sonuç büyük zaferle taçlanmıştır. TBMM’nin açılış günü bu nedenle Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak ilan edilmiştir. Dünyada çocuklara armağan edilen ilk bayramdır. Bugünü anlamak ve geleceğimiz planlamak için gerekli olan tam bağımsız, laik ve demokratik cumhuriyetimizin ilk harcıdır. Büyük önder Atatürk’ün düşüncesinde çocuklar, milletin geleceğidir. Onlara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevginin ifadesi olarak, millî bayramımız olan 23 Nisanları çocuklara armağan etmiştir.”

‘BU YIL DA GÖREVLERİNİN GEREĞİNİ YAPMADILAR’

“23 Nisan günü, sabahın erken saatlerinde devlet erkanı bu yıl da görevini yaptı. Anıtkabir ziyaretini gerçekleştirdi. Ülkenin Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı alışıldığı üzere ne Anıtkabir’de ne de TBMM’deki törenlerde yoktu. Bu yıl da görevlerinin gereğini yapmadılar. Devlet erkanının Anıtkabir ziyareti görevlerini tamamlamasının ardından yurdun dört bir yanından Ankara’ya gelen yurttaşlarımız ve çocuklarımız akın akın Anıtkabir’e Ata’larını ziyarete koştular. Coşkuyla, minnetle ve bağlılıkla… Bir kez daha söz verdiler. Hem bugünümüz için hem de yarınımız için. Birlikte umudu büyüttüler.”

’23 NİSAN’DA YİNE KARANLIKTAYDIK’

“TBMM’nin Genel Kurul Salonu’nda büyük harflerle ve büyük puntoyla “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” yazar. “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” ilkesi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin varoluşunun da temel dayanağını oluşturur. 2017 referandumu ile değişen rejim tek kelimeyle özetlersek “Tek adam rejimi”dir. Yeni rejimde TBMM, 600 milletvekilinin işlevsizleştirildiği sembolik bir onay makamına dönüştürüldü. Anayasamızda hala yazılı ama laiklik lafa kaldırıldı. Demokratik parlamenter sistemden teokratik yapılı tek adam sistemine geçtik.
Demokrasimiz artık “çoğunluk” temelli değil. Partili Cumhurbaşkanı hem yürütmeyi tek başına oluşturuyor. Hem yargıya egemen. Hem de yasamanın ortağı. TBMM’nin yasama yetkisi nerede?
TBMM’yi yürütmeyi denetleyebiliyor mu? Hayır! İşte bu nedenlerle bu yıl 23 Nisan’da yine karanlıktaydık.”

“100 yıl önce tüm fikirlerin özgürce tartışıldığı meclisten, hakimiyetin meclisten saraya devredildiği
hakimiyetin milletten tek adama devredildiği karanlıktan bahsediyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. Yıl dönümünde 23 Nisan 2023’de hem 100. yıl dönümü kutlamalarını hem de karanlıktan yeniden aydınlığa çıkışımızı kutlayacağımıza inancımız tam. Hep birlikte dayanışarak umudu birlikte büyüterek yeniden “Egemenlik kayıtsız şartsız milletin” olacak.”

“Karanlıktan aydınlığa nasıl çıkacağız? Siyasal İslamla mücadele ederek. Toplumdaki derin ekonomik krizi ortadan kaldırarak. Eşitsizlikle mücadele ederek. Demokrasimizin önüne engel koyan dinci gericilikle mücadele ederek. Siyasal islamla amasız fakatsız mücadele ederek.
Laikliğin, demokrasinin tesisinde ve sınıf mücadelesinde en önemli unsur olduğunu unutmadan
karanlıktan aydınlığa çıkacağız. “

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN AYRILMA KARARI İPTAL EDİLMELİDİR’

Usluer, “Kadına yönelik şiddetle mücadele sadece avukatların ve kadınların görevi değildir. Yargıyı göreve davet ediyoruz. Danıştay’ı göreve davet ediyoruz. Bu karar iptal edilmelidir” dedi.

Memleket Partisi Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Gaye Usluer, partisinin Merkez Yönetim Kurulu gündemli basın açıklamasında İstanbul Sözleşmesini ve kadın cinayetlerini gündeme taşıdı. Usluer, “Kadın cinayetleri ve kadına şiddet ülkemizin en önemli sorunlarından olmaya devam ediyor.
Bu yılın ilk 4 ayında en az 90 kadın erkekler tarafından katledildi. 68 kadının ölümü şüpheli olarak kayıtlara geçti. İktidar kadın cinayetleri ve şiddete karşı üç maymunu oynuyor. 6284 sayılı yasa uygulanmıyor. İçişleri Bakanı “kadın cinayetlerini azalttık” diyor. Oysa şüpheli kadın ölümleri arttı. Kadın cinayetlerinin doğru istatistiklerine ulaşamıyoruz.”

20 Mart 2021 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığını duyurmuştu. Danıştay’da yürütmenin durdurulması ve kararın iptali talebiyle açılan davalarda kararın hukuksuz olduğu, kanunla yürürlüğe giren uluslararası sözleşmeden Cumhurbaşkanlığı kararıyla çıkılamayacağı ifade edildi. Şu ana kadar davalarda yürütmeyi durdurma talepleri reddedilirken, fesih işleminin iptali konusunda karar çıkmadı.”

DANIŞTAY’I GÖREVE DAVET EDİYORUZ

Danıştay 10. Daire, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararının iptali istemiyle açılan davaları 28 Nisan’da görüşecek karara bağlayacak. Biz de İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı kararıyla çıkılmasının Anayasaya ve hukuka aykırı olduğuna inanıyoruz. Bu dava aynı zamanda bir laiklik, hukuk ve adalet meselesidir. Kadına yönelik şiddetle mücadele sadece avukatların ve kadınların görevi değildir. Yargıyı göreve davet ediyoruz. Danıştay’ı göreve davet ediyoruz. Bu karar iptal edilmelidir.

Gaye Usluer: Siyasal İslamla amasız fakatsız mücadele edeceğiz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!