Gazete Duvar'daki krizin ardından 'fon paylaşımı' kavgası çıktı

ABD ve Avrupa ülkelerince fonlanan medya sitelerinden 'Gazete Duvar' peşpeşe istifalarla sarsıldı. Haber portalının 3 yöneticisinin yurtdışından gelen ödenekleri paylaşamadığı iddia edildi.

Gazete Duvar'daki krizin ardından 'fon paylaşımı' kavgası çıktı
Gazete Duvar'daki krizin ardından 'fon paylaşımı' kavgası çıktı

ABD, İsveç ve Norveç'ten yüzbinlerce dolar ödenek alan medya sitelerinden 'Gazete Duvar' fon depremi yaşıyor. Haber portalının 5 yıldır genel yayın yönetmenliğini yürüten Ali Topuz, geçtiğimiz günlerde görevinden istifa etti. Topuz'la birlikte sitenin 3 yöneticisinden biri olan Ömer Araz'ın da ayrıldığı ortaya çıktı. Ardından 'Duvar English' ekibinden Cansu Çamlıbel ve gazete yazarlarından Bahadır Özgür, Şenay Aydemir ile Hakkı Özdal da platformdan ayrıldıklarını açıkladı. 

Ali Topuz, sosyal medya hesabındaki açıklamasında, 'editöryal bağımsızlık' konusunda Vedat Zencir'le yaşadıkları problemlerden ötürü bu kararı aldığını bildirdi. Ancak bu açıklama Topuz'la birlikte onca ismin neden istifa ettiğini vuzuha kavuşturmaya yeterli olmadı. 

Gelişmenin perde arkasını Medyaradar sitesinden Keskim Kalem köşesi duyurdu. Keskin Kalem'in yazısına göre Gazete Duvar şimdiye dek pek çok yerden (ülkeden) fon alıyordu. Bu paraları yönetmek için sitenin idari kadrosu Duvar Medya adlı bir vakıf kurmuştu. Vakfın yönetiminden sorumlu Ali Topuz, Ömer Araz ve Vedat Zencir, zamanla finansal kaynakların paylaşımına ilişkin sorunlar yaşamaya başladı. 

Üç isim arasındaki sürtüşme kavgaya dönüştü. Kriz, Ömer Araz ile Ali Topuz'un istifasıyla sonuçlandı. Fakat asıl sorun bu 3 ismin fon paylaşım savaşını gizli tutmaya karar vermeleri oldu. Her fırsatta şeffaflıktan bahseden muhalif Duvar, kendi içinde yaşadığı problemi adeta 'devlet sırrı'na dönüştürdü. Gelgelelim bu devlet sırrı, Keskin Kalem'in içeriden aldığı bilgiyle açığa çıkmış oldu. Duvar Medya Vakfı'na yabancı devlet ve kurumlardan gelen ödeneklerin şimdi ne şekilde paylaştırıldığı merak konusu.