Gazeteci Barış Pehlivan’dan ‘9 Kasım’ mesajı: Büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak

Gazeteci Barış Pehlivan, Cumhuriyet gazetesindeki bir yazısının gerekçe gösterilerek hakkında açılan davanın 9 Kasım’da görülecek duruşmasının “denetimli serbestlikten yararlandırılmamasının önünü açacağını” söyledi. Pehlivan, “Beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak” dedi.

featured

Gazeteci Pehlivan, hakkında 2020 yılında açılan ve 3 yıl 9 ay hapis cezası verilen dava kapsamında beşinci kez cezaevine girdi. Maltepe Açık Cezaevi’nde tutuklu bulunan Pehlivan’ın tutukluluğuna itiraz talebi reddedilmişti. Denetimli serbestlik yasasından yararlanmasına izin verilmeyen Pehlivan, 9 Kasım 2023 tarihinde hakim karşısına çıkacak.

‘AÇIK CEZAEVİ BİR SUÇ AKADEMİSİ!’

Cumhuriyet yazarı Murat Ağırel’in sorularını yanıtlayan Pehlivan, açık cezaevindeki durumu şöyle özetledi:

“Suç akademisi! Türkiye’deki açık cezaevleri ıslah yerleri olmaktansa, yeni suçların okulu haline gelmiş durumda maalesef. Oradaki hükümlüleri topluma kazandırmak için verimli bir sistem göremedim. Aksine, içerideki birçok hükümlünün bilmediği suçları öğrendiğini ve dışarıda sahip olamayacağı bağlantıları kazandığını fark ettim. Ama en büyük gözlemim, yine ve maalesef adalet sisteminin ne kadar çürüdüğünü onlarca insanla her gün konuşarak bir kez daha anlamam oldu.”

‘BÜYÜK BİR ADALETSİZLİĞİN SINAVI OLACAK’

Pehlivan, 9 Kasım’da görülecek kritik davanın önemini şöyle anlattı:

“Benim denetimli serbestlik hakkım Cumhuriyet’teki bir yazıma açılan dava gerekçe gösterilerek elimden alındı. Kanuna yaz aylarında eklenen yeni madde benim özgürlüğüme izin veriyor ancak hâkimler bunu görmezden geliyor. O halde bir yol kalıyor, o da denetimli serbestliğimi yaktıran davadan beraat etmem… Zira beni içeride tutmaya gerekçe gösterdikleri maddeye göre o davada beraat kararının verilmesi benim yeniden denetimli serbestliğe çıkmamı sağlayacak. Özetle, beni de aşan büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak 9 Kasım’daki dava.”

‘BENİM ŞAHSİ MESELEM DEĞİL SADECE’

“Bu ödenen bedeller ve çekilen cefa benim şahsi meselem değil sadece” diyen Pehlivan, “Çocuklarımız daha adil ve huzurlu bir gelecekte büyüsün diye verdiğimiz çaba için yaşıyoruz bu zorlukları. Bu dikenli yolda yürüyen ne ilk gazeteciyim ve maalesef ne de son olacağım” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Barış Pehlivan’dan ‘9 Kasım’ mesajı: Büyük bir adaletsizliğin sınavı olacak

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!