Gazze’de ateşkes 2 gün daha uzatıldı

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen "insani ara" 2 gün daha uzatıldı. Hamas, "Katar ve Mısır ile ateşkesin 2 gün daha uzatılması konusunda anlaşma sağlandı." açıklamasında bulundu.

featured

İsrail ile Hamas arasındaki çatışmalara 4 günlüğüne verilen “insani aranın” son gününde sıcak bir gelişme yaşandı.

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Hamas ile İsrail arasında yürütülen arabuluculuk çalışmaları sonucunda “insani ara”nın 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını belirtti.

Hamas da Telegram hesabından yaptığı açıklamada Katar ve Mısır’la, “insani ara”nın aynı şartlar altında 2 gün daha uzatılması konusunda mutabakata varıldığını doğruladı.

Bir açıklama da Beyaz Saray’dan geldi. Beyaz Saray sözcüsü, İsrail ile Hamas arasında ateşkesin 2 gün daha uzatılması kararını teyit ettiklerini belirterek, kararı memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

NTV’nin haberine göre kararın ardından Hamas, İsrail’in bugün serbest bırakacağı 3 kadın ve 30 gencin isimlerinin olduğu listenin ellerine ulaştığı bilgisini paylaştı.

Hamas ile İsrail arasındaki 4 günlük “insani ara” 24 Kasım Cuma günü saat 07.00’de (TSİ 08.00) yürürlüğe girmişti.

ESİR TAKASLARI

Uzlaşıya göre Hamas’ın elindeki 50 İsrailli esire karşılık, İsrail hapishanelerindeki 150 Filistinlinin serbest bırakılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası mutabakatı kapsamında şu ana kadar Gazze Şeridi’nden biri erkek, diğerleri kadın ve çocuk 40 İsrailli esir, İsrail hapishanelerinden de Filistinli 117 kadın ve çocuk esir serbest bırakıldı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu, Hamas’ın serbest bırakacağı her 10 İsrailli esire karşılık “insani aranın” bir gün uzatılmasına olumlu bakabileceklerini söylemişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise Gazze’de “insani ara” ile sonuçlanan diyaloğun sürdürülerek “tam insani ateşkese” dönüştürülmesi gerektiğini açıklamıştı.

Gazze’de ateşkes 2 gün daha uzatıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!